|
|
 |
 |
04
Luty
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Komunikat
30 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się pierwsze rozmowy przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. W skład delegacji wchodzili też przedstawiciele resortów: Skarbu Państwa i finansów.Podczas spotkania strony ustaliły, że powstanie pięć zespołów roboczych, które będą pracować nad problemami przedstawionymi w postulatach MKPS. W skład tych zespołów obok przedstawicieli rządu i ekspertów związkowych wejdą również przedstawiciele pracodawców.
Ustalenia podjęte podczas prac tych zespołów będą omawiane w trakcie zaplanowanego na 11 marca plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego z udziałem delegacji rządowej. Będą one zarazem podstawą do sporządzenia podczas tych rozmów protokołu uzgodnień lub rozbieżności.
MKPS przedstawił następujące propozycje zespołów roboczych:
1. Zespół roboczy ds. przemysłu i rynku pracy
2. Zespół roboczy ds. stabilnego zatrudnienia
3. Zespół roboczy ds. służby zdrowia
4. Zespół roboczy ds. emerytur
5. Zespół roboczy ds. oświaty
Skład osobowy tych grup roboczych zostanie ustalony dnia 6 lutego 2013 roku. Koordynatorem prac tych zespołów jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.Ustalenia zawarte podczas spotkania 30 stycznia nie mają wpływu na przyjęty wcześniej harmonogram referendum strajkowego. Trwają głosowania m.in. w służbie zdrowia, w oświacie, w zakładach motoryzacyjnych oraz w zakładach niezrzeszonych w branżowych strukturach związkowych. Zgodnie z planem referendum zakończy się 20 lutego głosowaniem w zakładach zaplecza górniczego. To, czy dojdzie do generalnego strajku, czy też nie, zależy od efektów prac zespołów i wyników rozmów w czasie WKDS 11 marca.
W imieniu MKPS – Dominik Kolorz
|
 |
 |
 |
27
Styczeń
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
„ADAM MICKIEWICZ – LUBIĘ GO!
W związku z przypadającą w bieżącym roku 45. rocznicą zdjęcia przez cenzurę PRL „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka , wystawianych w Teatrze Narodowym w Warszawie (co było bezpośrednią przyczyną wystąpień studenckich w 1968 roku) zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, którego adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne).
Konkurs organizowany jest przez MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rybniku oraz Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku.
Kontakt w sprawie konkursu:
Hanna Grzelec MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku (tel. 533651947)
Gabriela Chraboł Gimnazjum nr 5 w Rybniku (tel. 32 42 20 220), e-mail: gim5rybnik@wp.pl) .
|
 |
 |
 |
17
Styczeń
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
25 stycznia 2013r. organizujemy tradycyjny kulig w Żytnej. (tradycyjny,tzn. duże sanie ciągną małe sanki)
Cena: 32 zł.- osoba dorosła, 28 zł. dziecko (cena obejmuje: przejazd zaprzęgiem konnym, kiełbaski oraz herbatę przy ognisku, ubezpieczenie)
Wyjazd:
16.15- PKP
16.20- ul. Kotucza (przewidywany powrót ok.21)
Zapisy przyjmujemy w Biurze przy ul. Chrobrego 29 do środy- 23. stycznia.
Proszę podać:imię, nazwisko, adres i PESEL, są to dane potrzebne do ubezpieczenia
Na kulig zabieramy koc oraz obowiązkowo dobry humor.
Zapraszam i pozdrawiam
Hanna Grzelec
|
 |
 |
 |
27
Grudzień
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Na planowanym strajku w lutym 2013r. będą manifestowane następujące postulaty MKPS:
1. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. (Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe).
2. Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego. (Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę).
3. Ograniczenie stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).
4. Likwidacja NFZ. (Chodzi o to, aby nasze składki trafiały na leczenie pacjentów w naszym regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie).
5. Utrzymanie rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. (Chodzi o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk, nie zostawali bez środków do życia).
6. Zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
STANOWISKO KRAJOWEGO ZJAZDU DELEGATÓW NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
ws. POLITYKI OŚWIATOWEJ
Mówimy TAK
-subwencjonowaniu szkoły na poziomie gwarantującym wysoką jakość kształcenia,
– opiece pedagogicznej, psychologicznej i lekarskiej w każdej szkole,
– nowoczesnemu wyposażeniu szkół,
– bezpiecznej szkole,
– mniej licznym klasom,
– tanim podręcznikom,
– dobrym warunkom nauczania, płacy i pracy
Mówimy NIE
– kolejnym tzw. reformom w oświacie,
– oszczędnościom w oświacie kosztem dzieci i młodzieży,
– przerzucaniu kosztów utrzymywania szkoły na samorządy, nauczycieli i rodziców,
– likwidacjom szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych,
– ciągłym zmianom podręczników,
– obniżaniu rangi zawodu nauczyciela,
– biurokracji paraliżującej pracę nauczycieli.
|
 |
 |
 |
15
Grudzień
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Niech radość i dobro, jakie niosą
Święta Bożego Narodzenia
staną się źródłem nadziei na osiągnięcie zamierzeń
i wypełnią nadchodzący Nowy Rok.
Z wiarą w spełnienie życzeń
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
Hanna Grzelec
|
 |
 |
 |
05
Grudzień
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Koleżanki i koledzy!
Zgodnie z decyzją Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w poniedziałek 17 grudnia o godz. 15.00 przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się manifestacja, która jest kolejnym etapem przygotowań do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Celem manifestacji jest przekazanie najwyższemu przedstawicielowi rządu RP w województwie, czyli wojewodzie śląskiemu, petycji do premiera rządu RP Donalda Tuska, w której m.in. żądamy natychmiastowego przystąpienia do rozmów na temat postulatów MKPS.
W manifestacji wezmą udział przedstawiciele wszystkich czterech central związkowych wchodzących w skład MKPS. Liczny udział członków naszego związku w tej akcji jest niezbędny, aby zademonstrować, jak szerokim poparciem cieszy się planowany generalny strajk solidarnościowy w całym regionie.
Przypomnę, że 21 listopada rozpoczęły się referenda strajkowe w zakładach hutniczych, w przemyśle metalowym, w koksownictwie i na kolei. W zakładach, w których referendum już się zakończyło, poparcie dla strajku przekroczyło 90 procent przy bardzo wysokiej frekwencji. Wkrótce rozpoczyna się referendum w zbrojeniówce, akcja rozwija się coraz szerzej i nabiera coraz większego rozmachu. Dlatego niezwykle istotne jest, aby jeszcze przed świętami mocnym akcentem przypomnieć rządzącym, co będzie się działo po Nowym Roku, jeśli nadal będą ignorować pogarszającą się sytuację gospodarczą i społeczną w naszym regionie.
Pamiętajcie! Naszą siłą jest nasza liczebność. Rządzący czują respekt wobec silnych, słabych lekceważą. Dlatego apeluję o liczny i aktywny udział w manifestacji oraz w akcji referendalnej.
Szczegóły organizacyjno-techniczne zostaną podane w późniejszym terminie.
Dominik Kolorz
Przewodniczący Zarządu Regionu
NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski
|
 |
 |
 |
21
Listopad
2012
|
 |
|
 |
 |
 |

PUŁAWY- KAZIMIERZ- NAŁĘCZÓW- SANDOMIERZ
01-04.05.2013 ( środa – sobota )
dzień 1-środa Wyjazd w godzinach rannych, przejazd do Puław, zwiedzanie z przewodnikiem:
Puławy
Rezydencja pałacowa książąt Czartoryskich oraz unikalny egzotyczny
drzewostan w parku pałacowym, najstarsze muzeum w Polsce w Domu Gotyckim i Świątyni Sybilli, Pałac Marynki, altana chińska. Czarnolas – Muzeum Jana Kochanowskiego, zakwaterowanie, obiadokolacja.
Dzień 2 –czwartek
Janowiec
ruiny zamku Firlejów, Tarłów i Lubomirskich z XVI/XVII w. dwór szlachecki przeniesiony z miejscowości Moniaki koło Urzędowa drewniany spichlerz ze wsi Podlodów z wystawą etnograficzną, kościół z nagrobkami Firlejów
Rejs statkiem po Wiśle z Janowca do Kazimierza. Zwiedzanie z przewodnikiem:
Kazimierz Dolny
Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy na miasto i dolinę Wisły, ruiny zamku z XIV w. i baszta obronna z przełomu XIII i XIV w, renesansowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja ze wspaniałymi manierystycznymi organami (najstarsze z kompletnie zachowanych w Polsce) ,kościół i klasztor franciszkański z sanktuarium maryjnym. Mały Rynek – centrum dawnej dzielnicy żydowskiej z jatkami i synagogą. Duży Rynek (bogate zdobione, renesansowe kamienice zamożnych mieszczan – Przybyłów i Celejowska )obiadokolacja, ognisko.
Dzień 3 – piatek
Lublin
zamek (kaplica Trójcy Świętej – perła wzgórza zamkowego), katedra (m.in. zakrystia akustyczna) kościół i klasztor dominikanów lubelska starówka
Nałęczów
park zdrojowy z Pałacem Małachowskich i pijalnia wód mineralnych, Muzeum Stefana Żeromskiego, drewniany kościół w stylu zakopiańskim, kościół parafialny z zabytkowym cmentarzem
Dzień 4 – sobota
Śniadanie , wykwaterowanie. Zwiedzanie z przewodnikiem:
Sandomierz
Brama Opatowska – punkt widokowy na miasto. Podziemna Trasa Turystyczna – powstała poprzez połączenie dawnych piwnic i magazynów kupieckich (ok. 470 m długości), kościół św. Jakuba – romańsko-gotycki budynek, jeden z najstarszych w Polsce wybudowany z cegły. Wąwóz Królowej Jadwigi.
Powrót w godzinach późnowieczornych.
Cena: 670,00 zł/osoby + ok. 80, 00 zł za bilety wstępu (kalkulacja dla grupy minimum 40-osobowej)
Cena zawiera:
- transport autokarem , opłaty drogowe i parkingowe, pilot, przewodnicy miejscowi, 3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje , rejs statkiem po Wiśle, ubezpieczenie, ognisku
Zapisy do 14.12.2012 !!!
WPŁATY W RATACH :
- do 20.stycznia 2013 – 160 zł
- do 10 lutego 2013 – 170 zł
- do 10 marca 2013 – 170 zł
- do 10 kwietnia 2013 – 170 zł
|
 |
 |
 |
13
Listopad
2012
|
 |
|
 |
 |
 |

7. listopada w Rybniku odbył się IX Miejski Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty oraz Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 11. Celem cyklicznej imprezy jest ocalenie od zapomnienia pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej, popularyzowanie takiego repertuaru wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie osobowości młodego Polaka. Na festiwalu zaprezentowała się młodzież ze wszystkich typów szkół, od podstawówki aż po szkołę średnią, (dlatego były też dwie kategorie wiekowe).Młodych artystów oceniało profesjonalne jury w składzie: Judyta Markiewka, Irena Witek Bugla, Wacław Mickiewicz . Wszyscy uczestnicy reprezentowali niezwykle wysoki poziom artystyczny, dlatego też każdy otrzymał drobne upominki. Laureaci, oprócz dyplomów, otrzymali nagrody książkowe.
Laureatami zostali: kategoria: szkoły ponadpodstawowe:3. m-ce: Robert Kurpanik, G nr 10 (op. M. Listewnik- Grzegorzek) 2. m-ce: Magdalena Tyszlak, G. nr 1 (op. A. Podorski) 1. m-ce: Rafał Kozik, MDK (op. A. Dziwoki)kategoria: szkoły podstawowe, soliści:3.m-ce: Paulina Kandziora, SP nr 35 (op. MJ. Sobik) 2. m-ce: Monika Reclik, SP nr 1 (op. A. Dziwoki)1. m-ce: Wiktoria Kocik, ZSP nr11 (op. M. Czerwińska- Konsek ) kategoria: szkoły podstawowe, duet, trio:3.m-ce: Filip Strzelecki, Piotr Tkocz, Maciej Liszka, ZSP nr 6 (op. L. Kwiatoń- Skura)2. m-ce: Aleksandra Konopielska, Elizabeth Pryka, Milan Wowra, ZSP nr 5 (op. M. ListewnikGrzegorzek) 1. m-ce: Wiktoria Kowalska, Iga Dziewior, SP nr 12 (op. J. Sobik) Zdjęcia w galerii.
Zapraszamy za rok na 10. jubileuszową imprezę.
|
 |
 |
 |
04
Listopad
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
20. października odbyła się solidarnościowa wycieczka do Krakowa. Była piękna, jeszcze zupełnie letnia pogoda, wszyscy uczestnicy w doskonałych humorach.
Urzekł nas krakowski rynek z siecią uliczek, po raz kolejny zachwyciło bogactwo architektury, oraz wszystkie, tak dobrze znane nam, zabytki, restauracje, knajpki z niepowtarzalnym klimatem.
Część grupy zwiedziła absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum, z wieloma unikatowymi eksponatami archeologicznymi oraz nowoczesną techniką, która urozmaica zwiedzanie.
Wieczorem obejrzeliśmy w Teatrze Starym świetny spektakl Iwana Wyrypajewa: Iluzje. Serdecznie wszystkim polecam.
(zdjęcia w galerii)
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|