menu

Przydatne Linki

polecamy

17
Październik
2012

wyjazd do Krakowa

Wycieczka do Krakowa  20.10.2012r (sobota).

Wyjazd o godz.8.30 z  parkingu obok PKP w Rybniku.

Powrót około godz.23.00,

ponieważ wyjazd z Krakowa zaplanowany jest na godz.21.00.

17
Październik
2012

olimpiada solidarności

Wygraj staż i indeks w ogólnopolskim konkursie historycznym

Zapraszamy uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych do udziału
w ogólnopolskim konkursie historycznym

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.

Udział uczniów w konkursie zgłasza nauczyciel, rejestrując szkołę na stronie internetowej olimpiady do dnia  31 października 2012:

www.olimpiadasolidarnosci.pl.

Trójka zwycięzców etapu wojewódzkiego w finale gra jako trzyosobowa drużyna. Laureaci finału, który odbędzie się w czerwcu 2013 w Gdańsku,  w nagrodę otrzymają promesę indeksu na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, po jednym na kierunkach: Dziennikarstwo, Politologia, Socjologia (studia stacjonarne pierwszego stopnia) oraz możliwość odbycia miesięcznego, płatnego stażu w instytucji państwowej.

Nauczyciel oraz szkoła, z której pochodzić będzie trójka zwycięzców,  uhonorowana zostanie nagrodami wraz listami gratulacyjnymi od patronów
i organizatorów Konkursu.

Organizatorami inicjatywy są Fundacja Centrum Solidarności oraz Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Swoje poparcie dla projektu wyraził też Prezydent Lech Wałęsa, który przyjął rolę honorowego patrona konkursu.

08
Październik
2012

życzenia z okazji den

Wykształcenie to dobro,

którego nikt i nic nie jest w stanie nas pozbawić.

Niech DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ,

ale także wszystkie inne dni w roku szkolnym

będą spokojne i pełne zadowolenia,

nasycone sukcesami Waszych podopiecznych,

ich serdecznością, uśmiechem i wdzięcznością.

Niech towarzyszy Wam przekonanie,

że tworzycie przyszłość

i nadajecie jej lepszy kształt.

Życzymy wszystkim Pracownikom Oświaty

pracy w poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji,

poczucia spełnienia zawodowego

oraz odnajdywania sensu w podejmowanych wysiłkach.

W imieniu własnym i Zarządu MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ Pracowników Oświaty

Hanna Grzelec

24
Wrzesień
2012

piknik rodzinny w rybniku

15. września w Ośrodku pod Żaglami w Rybniku Stodołach odbył się II Piknik Rodzinny zorganizowany przez MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY w Rybniku.

Bawiło się ok. 200 osób: członkowie Związku- nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, ich rodziny oraz sympatycy Solidarności.

Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji: wystąpił kabaret „Przybyli”, którego członkowie są uczniami Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Rybniku,  przeprowadzono quiz o Rybniku,    zabawy dla dzieci, dużym zainteresowaniem cieszył się rejs DZ-tą „Waruga”, który został zorganizowany przez VI Harcerską Drużynę z Rybnika. Jednak główną atrakcją imprezy była loteria fantowa KARLIK , na której rozlosowano 100 nagród. Główną nagrodą była dwuosobowa wycieczka do wybranej stolicy europejskiej.

Mimo nie najcieplejszego wieczoru bawiono się długo i w miłej atmosferze, wszystkim dopisywał humor. Zatem do zobaczenia za rok.

05
Wrzesień
2012

zaproszenie do krakowa

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników  Oświaty i Wychowania w Rybniku   zaprasza na wyjazd do Krakowa .
Termin: 20.10.2012r.
Program:
8.30 – wyjazd
12.00 – Muzeum Podziemia Rynku Głównego (dla osób chętnych, które przy wpisie potwierdzą chęć zwiedzenia muzeum);
14.00 – 18.30 – czas do dyspozycji uczestników wycieczki – indywidualne zwiedzanie, obiad)
19.15 – Spektakl pt. Iluzje w Narodowym Starym Teatrze
21.00 – Wyjazd z Krakowa do Rybnika
Koszt: Członkowie Związku – 75 zł (przy opcji tylko spektakl- 50 zł) – koszt autokaru pokrywany jest przez nasz Związek.
Osoby niezrzeszone –dodatkowo 20 zł za autokar.
Zapisy do 14. września w biurze MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświatyw Rybniku – tel.   32 42 331 20.
Zaliczkę w wysokości 25 zł  należy wpłacić do 1. października 2012 (pozostała kwota – do 12. października 2012).
29
Sierpień
2012

aktualności

15 września, o godz. 15.00 w ośrodku „Pod Żaglami” w Stodołach,

przy ul. Rudzkiej ( tam gdzie w ubiegłym roku) odbędzie się Piknik Rodzinny.

Na naszej loterii będą do wygrania wartościowe i atrakcyjne nagrody.

Cena: członkowie Związku oraz ich dzieci- bezpłatnie, sympatycy- 15 zł.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7. września.

Zapraszamy wszystkich chętnych.


Do 21. września proszę podać nazwiska Pracowników, naszych członków, którzy obchodzą jubileusz 25 lat pracy i tych, którzy przeszli na emeryturę.

Zebranie Zarządu odbędzie się we wtorek, 4. września o godz,16.30.

Zebranie przewodniczących Kół w czwartek, 6. września o godz,16.30.

Przypominam również o zbieraniu podpisów – zwiększenie dochodu samorządów, mogą podpisywać wszyscy.

Koleżanki i koledzy, życzę Wam dobrego,

a przede wszystkim spokojnego roku szkolnego.

Hanna Grzelec

przewod. MOZ NSZZ „S”

27
Czerwiec
2012

ŻYCZENIA

SPOKOJNEGO I ZASŁUŻONEGO URLOPU,

DUŻO SŁOŃCA, WYPOCZYNKU, PASJONUJĄCYCH PRZYGÓD I NAŁADOWANIA AKUMULATORÓW PRACOWNIKOM OŚWIATY

ŻYCZY ZARZĄD MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”


W czasie  wakacji  w biurze  MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”   pełnione  będą dyżury

we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 12.00.

24
Czerwiec
2012

KOMUNIKAT SKOiW NSZZ „Solidarność”

Komunikat z posiedzenia rady SKOiW NSZZ ” Solidarność”

20 czerwca 2012r.

„S” oświatowa zdecydowanie za utrzymaniem Karty Nauczyciela. Protest  przeciwko wypaczaniu najnowszej historii Polski w podręczniku Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem Karty Nauczyciela, która jest swoistym ponadzakładowym zbiorowym układem pracy dla licznej grupy zawodowej, wykonującej niezwykle ważne społecznie zadania.

– Jakiekolwiek zmiany dotyczące warunków pracy i płacy mogą nastąpić tylko w efekcie uzgodnień rządu z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi po zakończeniu rzeczywistego badania czasu i warunków pracy nauczycieli przez Instytut Badań Edukacyjnych â podkreślają członkowie Rady SKOiW w przyjętym stanowisku w sprawie samorządowych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela.

Korporacje samorządowe dążą m.in. do zwiększenia pensum, wyeliminowania z Karty nauczycieli „nietablicowych”,  likwidacji niektórych dodatków, wydłużenia awansu zawodowego (dyplomowany po 20 latach pracy), ograniczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego i urlopów zdrowotnych. Swoje propozycje przekazali do Sejmu RP.
W przyszłym tygodniu tymi propozycjami ma zająć się sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy chcą ponadto zmian w ustawie o systemie oświaty, m.in. swobodniejszego tworzenia zespołów szkół i przekazywania placówek oświatowych osobom prywatnym i stowarzyszeniom. Jak dotychczas nasz Związek nie otrzymał żadnych projektów zmian w ww. ustawach do konsultacji. Pojawiają się natomiast tendencyjne artykuły prasowe, których celem jest wyrobienie w społeczeństwie negatywnej opinii o pracy i uprawnieniach nauczycieli. Do wdrożenia projektów zmian w ustawach uprawnieni są  Rząd, Sejm i Prezydent RP. To od tych gremiów będzie zależało czy propozycje samorządowców wejdą na ścieżkę legislacyjną.

Rada Sekcji Krajowej upoważniła Prezydium SKOiW do rozmów z innymi związkami zawodowymi i organizacjami samorządów nt. utrzymania Karty Nauczyciela.

W założeniach rządowych do budżetu na 2013 r. nie przewidziano waloryzacji płac dla nauczycieli. MEN pokrętnie tłumaczy, że związki zawodowe nie domagały się tej waloryzacji, co jest oczywiście nieprawdą, gdyż na ostatnich kilku spotkaniach w MEN wszystkie związki zawodowe domagały się pilnego wyznaczenia spotkania nt. podwyżek płac nauczycieli w 2013 r.  Zespół płacowy SKOiW  przygotuje stanowisko w tej sprawie.

Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” stanowczo zaprotestowała  przeciwko dopuszczeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do użytku szkolnego podręcznika do historii pt. „Po prostu historia” dla szkół ponadgimnazjalnych wydanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
W rozdziale 41 tego podręcznika pt.: „Od stanu wojennego do okrągłego stołu” w podrozdziale „Fala strajków w 1988 r.” znalazło się zdanie, które  nie powinno mieć miejsca, mówiące, że fala strajków z 1988 roku była spowodowana jedynie podwyżkami oraz, że  strajki te były organizowane w większości przez związki zawodowe zrzeszone w OPZZ! Związkowców bulwersuje również fakt, że w rozdziałach poświęconych „Solidarności” i stanowi wojennemu autorzy więcej uwagi poświęcają oprawcom niż ich ofiarom. SKOiW NSZZ „Solidarność” domaga się od MEN wycofania dopuszczenia do użytku szkolnego w/w podręcznika. Oczekuje także wykreślenia z listy rzeczoznawców osób, które wydały pozytywną opinię temu podręcznikowi.

Rada SKOiW przyjęła także stanowisko w sprawie łączenia klas, apel do Komisji Krajowej NSZZ „S” ws. przedsięwzięć realizowanych przez Sekcję Krajową oraz rozpatrzyła inne dokumenty przekazane przez WZD Sekcji Krajowej.

Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „S”

Wojciech Jaranowski

03
Czerwiec
2012

spotkanie na szczycie

SPOTKANIE NA SZCZYCIE




23.kwietnia 2012 r. w Urzędzie Miasta Rybnika odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika – Joanny Kryszczyszyn z Przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty- Ryszardem Proksą w obecności przewodniczącej MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, Hanny Grzelec.

Rozmowa dotyczyła  sytuacji w oświacie, finansowania placówek przez samorządy, urlopów zdrowotnych, a przede wszystkim art.30a Karty Nauczyciela.

Kilka słów o tym artykule :

Nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2009 r. ust. 1 poz.1) wprowadziła nowy artykuł (art.30a Karty Nauczyciela), który zobowiązuje organ prowadzący do obliczenia kwoty różnicy między wartościami średniego wynagrodzenia określonymi przepisami Karty Nauczyciela a wartościami średniego wynagrodzenia uzyskiwanego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego oraz, w razie wystąpienia takiej konieczności, obliczenia i wypłacenia nauczycielom na tej podstawie dodatku uzupełniającego.

Dodatek uzupełniający wypłacany jest nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego w terminie do 31 stycznia  roku następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, proporcjonalnie do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Należy zauważyć, że dodatek uzupełniający nie przysługuje nauczycielowi w związku z nieosiągnięciem przez tegoż nauczyciela średnich wartości wynagrodzenia w ramach jego stosunku pracy, tylko w związku z nieosiąganiem tychże średnich wartości na danym poziomie awansu zawodowego – w skali organu prowadzącego. Dodatek uzupełniający nie jest więc związany wprost ze stosunkiem pracy konkretnego nauczyciela (tak jak dodatek funkcyjny, stażowy, za warunki pracy etc.), lecz z faktem wystąpienia kwoty różnicy, o której była mowa powyżej.

Dyskusja przebiegała w miłej atmosferze, rozmówcy zgadzali się w wielu kwestiach dotyczących spraw oświatowych. Dalsza współpraca odbywać będzie się w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.( zdjęcia w galerii)

18
Maj
2012

zaproszenia na pielgrzymki

02. lipca 2012r. odbędzie się pielgrzymka do Częstochowy.

Czcigodni Państwo!

Od 75 lat, w pierwszych dniach miesiąca lipca, kilkutysięczna rzesza polskich nauczycieli pielgrzymuje na Jasną Górę, biorąc udział w organizowanym sympozjum oraz wspólnotowej modlitwie. Tak będzie i tego roku.

W imieniu Księdza Biskupa Edwarda Dajczaka, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego, krajowego delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli, pragnę zaprosić Państwa w dniach 1-2 lipca 2012 r. na wspólne, jasnogórskie świętowanie, pod hasłem „Jesteście solą i światłem”. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zechcą zaszczycić Państwo nas swoją obecnością.

Z poważaniem i wyrazami szacunku,

ks. dr Wojciech Wójtowicz,

sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli

Koszt  wyjazdu do Częstochowy 35 zł.

Zgłoszenia przyjmujemy do 22 czerwca 2012r.

w Biurze NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty

w Rybniku lub telefonicznie 324233120,         533 651 947.

Pielgrzymka do Lichenia

W sierpniu już po raz drugi organizowany jest wyjazd do Lichenia. Odpowiedzialną za organizację jest koleżanka Ilona Oczko.


Plan pielgrzymki do Lichenia   11-12.08.2012 r.

Sobota 11.08.2012

Wyjazd godz.5,30

12.30 – przewodnik: lasek grąbliński, kościół św. Doroty, Bazylika

16.00 –  zakwaterowanie

19.00 – Msza św. w intencji pielgrzymów

21.00 – Apel Maryjny

Niedziela 12.08.2012

Śniadanie

15,00 wyjazd do Rybnika

Całkowity koszt wynosi 120.00 zł od osoby

Cena obejmuje : nocleg, śniadanie, przewodnik, transport, ubezpieczenie.

Zapisy do 30.06.2012r. –  Ilona Oczko 508461237,

lub w biurze NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty  w Rybniku  tel. 324233120, 533 651 947.

Serdecznie zapraszam !

Hanna Grzelec

przewod. MOZ NSZZ „S” POiW

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.