menu

Przydatne Linki

polecamy

14
Maj
2013

byliśmy w Budapeszcie

Co najlepiej zapamiętali uczestnicy wycieczki do Budapesztu 3 maja 2013r.? Wspaniały budynek parlamentu czy wzgórza Budy widziane ze stateczku płynącego po Dunaju? A może piękny Plac Millenium lub relaksującą kąpiel w basenach termalnych? Na pewno wyjazd ten sprawił uczestnikom wiele przyjemności i zachęcił, aby jeszcze kiedyś przyjechać do węgierskiej stolicy i pobyć tu dłużej.(Zdjęcia w galerii)

09
Maj
2013

Warto przeczytać

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego

Solidarność

05
Maj
2013

„ADAM MICKIEWICZ – LUBIĘ GO!” KONKURS ZAKOŃCZONY

W związku z przypadającą w bieżącym roku 45. rocznicą zdjęcia przez cenzurę PRL „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka,  wystawianych w Teatrze Narodowym w Warszawie (co było bezpośrednią przyczyną wystąpień studenckich w 1968 roku) MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku zorganizowali konkurs  ADAM MICKIEWICZ – LUBIĘ GO!

Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich typów szkół, a prace oceniano w

następujących kategoriach:

a)      szkoły podstawowe: „Adam Mickiewicz”– gazetka (praca plastyczna – brystol w formacie standardowym, technika dowolna); praca przygotowana indywidualnie lub przez grupy 2 uczniów;

b)      gimnazja: „Adam Mickiewicz Dziady cz. II – lubię to! spot filmowy          (w dowolnym programie filmowym; może być również prezentacja) – praca indywidualna lub zbiorowa – maks. 4 uczniów w grupie.

c)      szkoły ponadgimnazjalne – „Adam Mickiewicz Dziady cz. III – lubię to!” – spot filmowy (w dowolnym programie filmowym; może być również prezentacja); praca indywidualna lub zbiorowa – maks. 4 uczniów w grupie.

Organizatorzy pragną, by dzieci i młodzież dostrzegali ciągłość tradycji literackiej, jej wielowątkowość i różnorodne przejawy. rozwijali umiejętności świadomego odbioru dzieł literackich, brali udział w szeroko pojętym życiu kulturalnym.

WYNIKI:

Szkoły podstawowe – klasy I – III

Wyróżnienie:

Oliwia Keller, Dalia Horlitz-  Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek

III miejsce – nie przyznano

II miejsce

Eliza Kuczera, Aleksandra Miera- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3, op. Monika Tomaś

I miejsce

Aleksandra Kotula- Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek

Szkoły Podstawowe – klasy IV – VI

Wyróżnienie:

Monika Reclik- Szkoła Podstawowa nr 1,  op. Mariola Reclik

Julia Henzler, Alicja Podleśny- Szkoła Podstawowa nr 12, op. Alina Jarnut

III miejsce Nie przyznano

II miejsce

Mateusz Cieśla – Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek

Paulina Baracz, Kinga Stępień- Szkoła Podstawowa nr 34, op. Monika Tomaś

I miejsce

Aleksandra Odrowąż- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8, op. Anna Wiśniewska

GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

PREZENTACJA:

I MIEJSCE

Żaneta Janczak, Agnieszka Siedlik- Zespół Szkół nr 3, op. Beata Słońska

SPOT FILMOWY

III MIEJSCE

Sebastian Kieś, Dawid Zając, Adam Miera- ZSB, Technikum nr 4, op. Małgorzata Pustelnik

II MIEJSCE

Agata Kuśka, Kinga Nytko, Anna Pierchała, Patrycja Wawoczny- Gimn. z Oddziałami Integracyjnymi nr 7, op. Katarzyna Gumulak

I MIEJSCE

Julia Jarzembowska, Julia Wacławiak, Karolina Struzik, Wioleta Zielińska- ZS nr 3 – op. Barbara Padula

Konkurs przygotowały: Gabriela Chraboł- nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 5, członek Zarządu MOZ SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY i Hanna Grzelec- przewodnicząca MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY.

Prace plastyczne oceniały: Janina Pukowiec i Aleksandra Wojtas Plisz – nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka

Prezentacje i spoty filmowe oceniały: Marzena Popek i Małgorzata Guz- polonistki z Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych.

Po zakończeniu części oficjalnej, w doborowej atmosferze, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami  robili sobie pamiątkowe zdjęcia, dyskutowali, a nawet zachwalali temat i poziom  konkursu, co organizatorom niezwykle się podobało.(zdjęcia w galerii)

Hanna Grzelec

19
Kwiecień
2013

Zmiany w karcie nauczyciela

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” krytycznie ocenia przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt założeń do zmian w Karcie Nauczyciela, ponieważ:

  • nastąpi znaczne pogorszenie warunków pracy nauczycieli, co z pewnością nie spowoduje podniesienia jakości pracy szkół i placówek oświatowych,
  • projektowane zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli nie dają pewności, że zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe JST (jednostki samorządu terytorialnego) przeznaczą na dodatki motywacyjne,
  • przekazanie kolejnych kompetencji organom prowadzącym, czyli jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie awansu zawodowego i postępowania dyscyplinarnego spowoduje całkowite uzależnienie nauczycieli od JST i grozi brakiem obiektywizmu w podejmowanych decyzjach,
  • proponowane zmiany nie poprawią trudnej sytuacji finansowej większości JST, które kierując się  względami ekonomicznymi likwidują szkoły, a co za tym idzie miejsca pracy dla nauczycieli i pracowników oświaty,
  • zmiana dotychczasowych przepisów ws. urlopu dla poratowania zdrowia  jest sprzeczna z aktualnym stanem badań naukowych dotyczących kondycji zdrowotnej nauczycieli w Polsce, nie znajduje także logicznego uzasadnienia w związku z podniesieniem wieku emerytalnego i pozbawieniem nauczycieli prawa do wcześniejszej emerytury.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZSolidarnośćkonsekwentnie domaga się od Rządu RP przede wszystkim:

  • objęcia Kartą Nauczyciela wszystkich nauczycieli bez względu na organ prowadzący daną szkołę lub placówkę oświatową,
  • likwidacji tzw.godzin karcianych,
  • określenia standardów edukacyjnych m.in. określenia maksymalnej liczby uczniów w klasie,
  • przekazywania JST odpowiednich do zadań środków finansowych,
  • przeliczania godzin ponadwymiarowych na pełne etaty,
  • określenia w Karcie Nauczyciela pensum dla nauczycieli pedagogów, psychologów, doradców zawodowych, logopedów w szkołach i placówkach oświatowych,
  • wzmocnienia roli nadzoru państwa nad oświatą poprzez przywrócenie kompetencji kuratorom oświaty,
  • doprecyzowanie zapisu w art. 72 KN  określającego minimum środków przekazywanych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli , zwłaszcza w obliczu podniesienia wieku emerytalnego
18
Kwiecień
2013

spotkanie przedwyborcze

15.04.2013r.w na kampusie w auli Uniwersytetu  Ekonomicznego w Rybniku odbyło się  spotkanie przed wyborami uzupełniającymi do senatu posła Bolesława Piechy, które zaszczycił  swoją obecnością  premier Jarosław Kaczyński. Również przedstawiciele „Solidarności”  Oświaty brali udział w tym wydarzeniu.

02
Kwiecień
2013

Podziękowania

Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom rybnickich szkół za udział w strajku solidarnościowym. Pokazaliście tym samym, że dobro polskiej oświaty jest dla Was ważne. Udowodniliście, że jesteście ludźmi świadomymi i potraficie działać w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Przewodnicząca  MOZ NSZZ „Solidarność”

Pracowników Oświaty w Rybniku

Hanna Grzelec

24
Marzec
2013

Życzenia wielkanocne

Przed nami  Święta Wielkiej Nocy –

szansa na piękny, wiosenny i radosny czas,

na porządki domu, ogrodu, własnego wnętrza, na wyciszenie i zaufanie Bogu…
Pan Zmartwychwstał, Pan czeka,

że Ty się zadumasz, że lepiej zrozumiesz,

że zbliżysz się do Twego celu ostatecznego,

który On każdemu ukazał, nakazując w naszej osobistej życiowej miłości,

wierności i nadziei mieć zaufanie na udział w owocach jego Błogosławionej Śmierci …

Z osobistymi, przyjacielskimi życzeniami radosnych,

zdrowych, polskich Świąt Wielkanocnych

Wszystkim pracownikom

życzy

Hanna Grzelec

Przewodnicząca  MOZ NSZZ „Solidarność”

Pracowników Oświaty w Rybniku

26
Luty
2013

zaproszenie na wyjazd do budapesztu

Tradycyjnie MOZ NSZZ Solidarność  organizuje wyjazd na majówkę w tym roku do… Budapesztu

TERMIN: 03.05-04.05.2013 r.

PROGRAM:

Dzień 1

  • Wyjazd z Rybnika o godzinie 03:00 – 04:00
  • Przyjazd do Budapesztu w godzinach porannych ;
  • Zwiedzanie miasta z przewodnikiem m.in. :

Wzgórze Gellerta, Wzgórze Zamkowe, kościół Macieja, Baszty Rybackie,

Zamek Królewski, Bazylika Św. Stefana ;

  • Vaci utca czas wolny,możliwość zrobienia zakupów,nabycia pamiątek,spożycia posiłku,wypicia kawy;
  • Plac Bohaterówspacer wokół Pomnika Milenijnego, zamku Vajdahunyad ;
  • Kąpielisko termalne Szechenyi ok. 3 godz. relaks na pochodzącym z XIX wieku najpiękniejszym kompleksie basenowym w Budapeszcie – kriokabina i szeroki wybór saun w cenie biletu;
    • Rejs statkiem po Dunaju ok 1 godz. w pięknej,wieczornej, iluminowanej scenerii miasta;
    • Wyjazd z Budapesztu w późnych godzinach wieczornych ,w drodze powrotnej zakupy w markecie

    tradycyjne węgierskie wina,salami,pasty paprykowe…

    Dzień 2

    • Powrót do Rybnika we wczesnych godzinach porannych (około 04:00 – 06:00 ) ;

    INFORMACJE ORGANIZACYJNE

    Cena : 145 zł osoba ( przy min. 40 uczestnikach )– zgłoszenia i wpłaty do 22.03.2013 r ;

    Świadczenia zawarte w cenie :

    • transport autokarem klasy LUX,opłaty drogowe i parkingowe,
    • obsługę pilota/przewodnika
    • ubezpieczenie KL i NW

    3. Do ceny należy doliczyć koszt biletów wstępu ok. 7000 HUF ;

    ZGŁOSZENIA I DODATKOWE INFORMACJE :

    Hanna Grzelec tel. 32 423 31 20 , 533 651 947

23
Luty
2013

petycja pedagogów do prezesa rady ministrów

Do Prezesa Rady Ministrów

My, pedagodzy, psychologowie, bibliotekarze, logopedzi, doradcy zawodowi oraz inni pracownicy placówek oświatowych  ( zwani dalej „specjalistami”)  nie zgadzamy się na proponowane zmiany Karty Nauczyciela, które godzą nie tylko w dotychczasowy system pracy szkoły, ale też zaburzają jej, do tej pory spójny, charakter.

W sposób szczególny nie zgadzamy się na:

1.  Nierówne traktowanie i rozgraniczenie jednej grupy zawodowej jaką są nauczyciele na dwie podgrupy: nauczycieli „tablicowych” (zachowujących swoje uprawnienia) i nauczycieli „nietablicowych”- pozbawionych godnych nauczyciela uprawnień.

Różnice te odbierają jednym, a dają trwanie w przywilejach drugim.

Dlaczego jednakowo do tej pory pracujący z poświęceniem nauczyciele, pedagodzy (specjaliści) i wychowawcy mają być nagle tak różnorodnie  i nierównomiernie traktowani?

2. Nierówny wzrost pensum: co powoduje ogromne rozgraniczenie na grupy pracowników, którzy tak naprawdę pełnią, jeżeli nie te same, to podobne  i wzajemnie uzupełniające się zadania – dlaczego pensum przedmiotowców ma wzrosnąć o dwie godziny lekcyjne, a pensum nauczycieli- specjalistów o 10-20 godzin zegarowych?

3. Wyrzucenie Naszej grupy zawodowej poza Kartę Nauczyciela: pedagodzy, psychologowie, bibliotekarze, doradcy zawodowi, logopedzi i inni specjaliści, prowadzą przecież zadania wychowawcze, opiekuńcze  i dydaktyczne zawarte w art. 6 Karty Nauczyciela, przedstawiający „obowiązki nauczycieli”.

Wszystkie pełnione przez nas zadania nierozwiązalnie związane z tymi zadaniami, a realizowane  są poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą, ich rodzicami oraz gronem pedagogicznym i środowiskiem lokalnym.

Jako grupa zawodowa czujemy się oszukiwani i wykorzystywani, zwłaszcza, gdy do tej pory nie rościliśmy żadnych żądań, zwłaszcza  w momencie narastających obowiązków.

W trakcie naszej pracy, oprócz pełnienia stałych zadań, pełnimy szereg funkcji dodatkowych, wśród których wymienić możemy m.in.:

–         pełnienie funkcji koordynatorów d.s. bezpieczeństwa,

–         pełnienia funkcji doradców zawodowych,

–         koordynatorów prac zespołów ds. organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej (Rozp. Men. Z dnia 17 listopada 2010r. w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej),

–         koordynatorów prac różnych komisji stypendialnych (np. „Wyprawka Szkolna”, „Nauka droga do sukcesu”),

–         koordynatorów odpowiedzialnych za aktywne wdrażanie programów   i projektów różnych programów oświatowych, w tym profilaktycznych,

–         sporządzanie różnorodnych sprawozdań z realizacji zadań profilaktycznych i wychowawczych szkoły,

–         opieka nad młodzieżą podczas imprez szkolnych,

–          częste  i nagminne odbywanie nieodpłatnych zastępstw.

Wszystkie te ( i inne) dodatkowe zadania wykonywaliśmy do tej pory bez wnoszenia jakichkolwiek roszczeń o dodatkowe wynagrodzenie lub  o wypłacenie chociażby dodatków funkcyjnych. Nikt nas nigdy nie zapytał, ile faktycznego czasu poświęcamy na dokształcanie, analizowanie dokumentacji uczniowskiej ( w tym badań sondażowych) oraz na udzielanie   i organizowanie wieloaspektowej  i interdyscyplinarnej pomocy uczniom (w tym na współpracę ze specjalistycznymi instytucjami, ośrodkami i organizacjami).

Osoby tworzące obecny projekt Kart Nauczyciela nie  zastanowiły się chyba nad tym, jaką faktyczną rolę pełni np. pedagog, logopeda czy nauczyciel biblioteki. Jak odpowiedzialną, a przy tym w aspekcie psychologicznym, trudną i niewdzięczną pracę wykonujemy. Każdy, kto zna zasady pracy w szkole, w świetlicy środowiskowej lub Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej wie, że naszej  pracy  nie można sprowadzić do sztywnych ram: „od-do”, bo jest to praca, w której czynnik ludzki, jakim jest uczeń,  jest najważniejszy, i  to jego dobro stawiamy nieraz ponad własną wygodę i  dobro naszych rodzin.

Jesteśmy równorzędnymi, w pełni wykwalifikowanymi pracownikami placówek oświatowych, i takiego traktowania żądamy od przedstawicieli Naszego Rządu.

Gotowi jesteśmy do poniesienia współodpowiedzialności za zmiany  w Polskim Systemie Oświaty, ale pod warunkiem, że zmiany te będą pozbawione dyskryminacji i degradacji którejkolwiek grupy  zawodowej wchodzącej w skład polskiego szkolnictwa.

Mamy nadzieję, że Rząd Polski i Pani Minister Oświaty Narodowej, oraz przedstawiciele Związków Zawodowych, dołożą wszelkich wspólnych starań, aby planowane zmiany w Karcie Nauczyciela były zgodne z nadrzędnymi celami szkolnictwa polskiego oraz z zapisami Konstytucji RP.

09
Luty
2013

ZARZĄD MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY
życzy wszystkim nauczycielom i uczniom udanych i bezpiecznych ferii.

BIURO MOZ NSZZ „Solidarność”  W RYBNIKU PRZY UL. CHROBREGO 29 W CZASIE FERII

BĘDZIE CZYNNE WE WTORKI I CZWARTKI OD 9.00 DO 12.00.

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.