|
|
 |
 |
05
Maj
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
W związku z przypadającą w bieżącym roku 45. rocznicą zdjęcia przez cenzurę PRL „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym w Warszawie (co było bezpośrednią przyczyną wystąpień studenckich w 1968 roku) MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku zorganizowali konkurs ADAM MICKIEWICZ – LUBIĘ GO!
Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich typów szkół, a prace oceniano w
następujących kategoriach:
a) szkoły podstawowe: „Adam Mickiewicz”– gazetka (praca plastyczna – brystol w formacie standardowym, technika dowolna); praca przygotowana indywidualnie lub przez grupy 2 uczniów;
b) gimnazja: „Adam Mickiewicz Dziady cz. II – lubię to! ”– spot filmowy (w dowolnym programie filmowym; może być również prezentacja) – praca indywidualna lub zbiorowa – maks. 4 uczniów w grupie.
c) szkoły ponadgimnazjalne – „Adam Mickiewicz Dziady cz. III – lubię to!” – spot filmowy (w dowolnym programie filmowym; może być również prezentacja); praca indywidualna lub zbiorowa – maks. 4 uczniów w grupie.
Organizatorzy pragną, by dzieci i młodzież dostrzegali ciągłość tradycji literackiej, jej wielowątkowość i różnorodne przejawy. rozwijali umiejętności świadomego odbioru dzieł literackich, brali udział w szeroko pojętym życiu kulturalnym.
WYNIKI:
Szkoły podstawowe – klasy I – III
Wyróżnienie:
Oliwia Keller, Dalia Horlitz- Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek
III miejsce – nie przyznano
II miejsce
Eliza Kuczera, Aleksandra Miera- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3, op. Monika Tomaś
I miejsce
Aleksandra Kotula- Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek
Szkoły Podstawowe – klasy IV – VI
Wyróżnienie:
Monika Reclik- Szkoła Podstawowa nr 1, op. Mariola Reclik
Julia Henzler, Alicja Podleśny- Szkoła Podstawowa nr 12, op. Alina Jarnut
III miejsce Nie przyznano
II miejsce
Mateusz Cieśla – Szkoła Podstawowa nr 15, op. Michalina Kłosek
Paulina Baracz, Kinga Stępień- Szkoła Podstawowa nr 34, op. Monika Tomaś
I miejsce
Aleksandra Odrowąż- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8, op. Anna Wiśniewska
GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
PREZENTACJA:
I MIEJSCE
Żaneta Janczak, Agnieszka Siedlik- Zespół Szkół nr 3, op. Beata Słońska
SPOT FILMOWY
III MIEJSCE
Sebastian Kieś, Dawid Zając, Adam Miera- ZSB, Technikum nr 4, op. Małgorzata Pustelnik
II MIEJSCE
Agata Kuśka, Kinga Nytko, Anna Pierchała, Patrycja Wawoczny- Gimn. z Oddziałami Integracyjnymi nr 7, op. Katarzyna Gumulak
I MIEJSCE
Julia Jarzembowska, Julia Wacławiak, Karolina Struzik, Wioleta Zielińska- ZS nr 3 – op. Barbara Padula
Konkurs przygotowały: Gabriela Chraboł- nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 5, członek Zarządu MOZ SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY i Hanna Grzelec- przewodnicząca MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY.
Prace plastyczne oceniały: Janina Pukowiec i Aleksandra Wojtas Plisz – nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka
Prezentacje i spoty filmowe oceniały: Marzena Popek i Małgorzata Guz- polonistki z Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych.
Po zakończeniu części oficjalnej, w doborowej atmosferze, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami robili sobie pamiątkowe zdjęcia, dyskutowali, a nawet zachwalali temat i poziom konkursu, co organizatorom niezwykle się podobało.(zdjęcia w galerii)
Hanna Grzelec
|
 |
 |
 |
19
Kwiecień
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” krytycznie ocenia przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt założeń do zmian w Karcie Nauczyciela, ponieważ:
- nastąpi znaczne pogorszenie warunków pracy nauczycieli, co z pewnością nie spowoduje podniesienia jakości pracy szkół i placówek oświatowych,
- projektowane zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli nie dają pewności, że zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe JST (jednostki samorządu terytorialnego) przeznaczą na dodatki motywacyjne,
- przekazanie kolejnych kompetencji organom prowadzącym, czyli jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie awansu zawodowego i postępowania dyscyplinarnego spowoduje całkowite uzależnienie nauczycieli od JST i grozi brakiem obiektywizmu w podejmowanych decyzjach,
- proponowane zmiany nie poprawią trudnej sytuacji finansowej większości JST, które kierując się względami ekonomicznymi likwidują szkoły, a co za tym idzie miejsca pracy dla nauczycieli i pracowników oświaty,
- zmiana dotychczasowych przepisów ws. urlopu dla poratowania zdrowia jest sprzeczna z aktualnym stanem badań naukowych dotyczących kondycji zdrowotnej nauczycieli w Polsce, nie znajduje także logicznego uzasadnienia w związku z podniesieniem wieku emerytalnego i pozbawieniem nauczycieli prawa do wcześniejszej emerytury.
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” konsekwentnie domaga się od Rządu RP przede wszystkim:
- objęcia Kartą Nauczyciela wszystkich nauczycieli bez względu na organ prowadzący daną szkołę lub placówkę oświatową,
- likwidacji tzw. „godzin karcianych”,
- określenia standardów edukacyjnych m.in. określenia maksymalnej liczby uczniów w klasie,
- przekazywania JST odpowiednich do zadań środków finansowych,
- przeliczania godzin ponadwymiarowych na pełne etaty,
- określenia w Karcie Nauczyciela pensum dla nauczycieli pedagogów, psychologów, doradców zawodowych, logopedów w szkołach i placówkach oświatowych,
- wzmocnienia roli nadzoru państwa nad oświatą poprzez przywrócenie kompetencji kuratorom oświaty,
- doprecyzowanie zapisu w art. 72 KN określającego minimum środków przekazywanych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli , zwłaszcza w obliczu podniesienia wieku emerytalnego
|
|
|
 |
 |
 |
02
Kwiecień
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom rybnickich szkół za udział w strajku solidarnościowym. Pokazaliście tym samym, że dobro polskiej oświaty jest dla Was ważne. Udowodniliście, że jesteście ludźmi świadomymi i potraficie działać w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
Hanna Grzelec
|
 |
 |
 |
24
Marzec
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Przed nami Święta Wielkiej Nocy –
szansa na piękny, wiosenny i radosny czas,
na porządki domu, ogrodu, własnego wnętrza, na wyciszenie i zaufanie Bogu…
Pan Zmartwychwstał, Pan czeka,
że Ty się zadumasz, że lepiej zrozumiesz,
że zbliżysz się do Twego celu ostatecznego,
który On każdemu ukazał, nakazując w naszej osobistej życiowej miłości,
wierności i nadziei mieć zaufanie na udział w owocach jego Błogosławionej Śmierci …
Z osobistymi, przyjacielskimi życzeniami radosnych,
zdrowych, polskich Świąt Wielkanocnych
Wszystkim pracownikom
życzy
Hanna Grzelec
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
|
 |
 |
 |
26
Luty
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Tradycyjnie MOZ NSZZ Solidarność organizuje wyjazd na majówkę w tym roku do… Budapesztu
TERMIN: 03.05-04.05.2013 r.
PROGRAM:
Dzień 1
- Wyjazd z Rybnika o godzinie 03:00 – 04:00
- Przyjazd do Budapesztu w godzinach porannych ;
- Zwiedzanie miasta z przewodnikiem m.in. :
Wzgórze Gellerta, Wzgórze Zamkowe, kościół Macieja, Baszty Rybackie,
Zamek Królewski, Bazylika Św. Stefana ;
- Vaci utca – czas wolny,możliwość zrobienia zakupów,nabycia pamiątek,spożycia posiłku,wypicia kawy;
- Plac Bohaterów – spacer wokół Pomnika Milenijnego, zamku Vajdahunyad ;
- Kąpielisko termalne Szechenyi – ok. 3 godz. relaks na pochodzącym z XIX wieku najpiękniejszym kompleksie basenowym w Budapeszcie – kriokabina i szeroki wybór saun w cenie biletu;
- Rejs statkiem po Dunaju – ok 1 godz. w pięknej,wieczornej, iluminowanej scenerii miasta;
- Wyjazd z Budapesztu w późnych godzinach wieczornych ,w drodze powrotnej zakupy w markecie –
tradycyjne węgierskie wina,salami,pasty paprykowe…
Dzień 2
- Powrót do Rybnika we wczesnych godzinach porannych (około 04:00 – 06:00 ) ;
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Cena : 145 zł osoba ( przy min. 40 uczestnikach )– zgłoszenia i wpłaty do 22.03.2013 r ;
Świadczenia zawarte w cenie :
- transport autokarem klasy LUX,opłaty drogowe i parkingowe,
- obsługę pilota/przewodnika
- ubezpieczenie KL i NW
3. Do ceny należy doliczyć koszt biletów wstępu ok. 7000 HUF ;
ZGŁOSZENIA I DODATKOWE INFORMACJE :
Hanna Grzelec tel. 32 423 31 20 , 533 651 947
|
 |
 |
 |
23
Luty
2013
|
 |
|
 |
 |
 |
Do Prezesa Rady Ministrów
My, pedagodzy, psychologowie, bibliotekarze, logopedzi, doradcy zawodowi oraz inni pracownicy placówek oświatowych ( zwani dalej „specjalistami”) nie zgadzamy się na proponowane zmiany Karty Nauczyciela, które godzą nie tylko w dotychczasowy system pracy szkoły, ale też zaburzają jej, do tej pory spójny, charakter.
W sposób szczególny nie zgadzamy się na:
1. Nierówne traktowanie i rozgraniczenie jednej grupy zawodowej jaką są nauczyciele na dwie podgrupy: nauczycieli „tablicowych” (zachowujących swoje uprawnienia) i nauczycieli „nietablicowych”- pozbawionych godnych nauczyciela uprawnień.
Różnice te odbierają jednym, a dają trwanie w przywilejach drugim.
Dlaczego jednakowo do tej pory pracujący z poświęceniem nauczyciele, pedagodzy (specjaliści) i wychowawcy mają być nagle tak różnorodnie i nierównomiernie traktowani?
2. Nierówny wzrost pensum: co powoduje ogromne rozgraniczenie na grupy pracowników, którzy tak naprawdę pełnią, jeżeli nie te same, to podobne i wzajemnie uzupełniające się zadania – dlaczego pensum przedmiotowców ma wzrosnąć o dwie godziny lekcyjne, a pensum nauczycieli- specjalistów o 10-20 godzin zegarowych?
3. Wyrzucenie Naszej grupy zawodowej poza Kartę Nauczyciela: pedagodzy, psychologowie, bibliotekarze, doradcy zawodowi, logopedzi i inni specjaliści, prowadzą przecież zadania wychowawcze, opiekuńcze i dydaktyczne zawarte w art. 6 Karty Nauczyciela, przedstawiający „obowiązki nauczycieli”.
Wszystkie pełnione przez nas zadania nierozwiązalnie związane z tymi zadaniami, a realizowane są poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą, ich rodzicami oraz gronem pedagogicznym i środowiskiem lokalnym.
Jako grupa zawodowa czujemy się oszukiwani i wykorzystywani, zwłaszcza, gdy do tej pory nie rościliśmy żadnych żądań, zwłaszcza w momencie narastających obowiązków.
W trakcie naszej pracy, oprócz pełnienia stałych zadań, pełnimy szereg funkcji dodatkowych, wśród których wymienić możemy m.in.:
– pełnienie funkcji koordynatorów d.s. bezpieczeństwa,
– pełnienia funkcji doradców zawodowych,
– koordynatorów prac zespołów ds. organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej (Rozp. Men. Z dnia 17 listopada 2010r. w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej),
– koordynatorów prac różnych komisji stypendialnych (np. „Wyprawka Szkolna”, „Nauka droga do sukcesu”),
– koordynatorów odpowiedzialnych za aktywne wdrażanie programów i projektów różnych programów oświatowych, w tym profilaktycznych,
– sporządzanie różnorodnych sprawozdań z realizacji zadań profilaktycznych i wychowawczych szkoły,
– opieka nad młodzieżą podczas imprez szkolnych,
– częste i nagminne odbywanie nieodpłatnych zastępstw.
Wszystkie te ( i inne) dodatkowe zadania wykonywaliśmy do tej pory bez wnoszenia jakichkolwiek roszczeń o dodatkowe wynagrodzenie lub o wypłacenie chociażby dodatków funkcyjnych. Nikt nas nigdy nie zapytał, ile faktycznego czasu poświęcamy na dokształcanie, analizowanie dokumentacji uczniowskiej ( w tym badań sondażowych) oraz na udzielanie i organizowanie wieloaspektowej i interdyscyplinarnej pomocy uczniom (w tym na współpracę ze specjalistycznymi instytucjami, ośrodkami i organizacjami).
Osoby tworzące obecny projekt Kart Nauczyciela nie zastanowiły się chyba nad tym, jaką faktyczną rolę pełni np. pedagog, logopeda czy nauczyciel biblioteki. Jak odpowiedzialną, a przy tym w aspekcie psychologicznym, trudną i niewdzięczną pracę wykonujemy. Każdy, kto zna zasady pracy w szkole, w świetlicy środowiskowej lub Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej wie, że naszej pracy nie można sprowadzić do sztywnych ram: „od-do”, bo jest to praca, w której czynnik ludzki, jakim jest uczeń, jest najważniejszy, i to jego dobro stawiamy nieraz ponad własną wygodę i dobro naszych rodzin.
Jesteśmy równorzędnymi, w pełni wykwalifikowanymi pracownikami placówek oświatowych, i takiego traktowania żądamy od przedstawicieli Naszego Rządu.
Gotowi jesteśmy do poniesienia współodpowiedzialności za zmiany w Polskim Systemie Oświaty, ale pod warunkiem, że zmiany te będą pozbawione dyskryminacji i degradacji którejkolwiek grupy zawodowej wchodzącej w skład polskiego szkolnictwa.
Mamy nadzieję, że Rząd Polski i Pani Minister Oświaty Narodowej, oraz przedstawiciele Związków Zawodowych, dołożą wszelkich wspólnych starań, aby planowane zmiany w Karcie Nauczyciela były zgodne z nadrzędnymi celami szkolnictwa polskiego oraz z zapisami Konstytucji RP.
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|