menu

Przydatne Linki

polecamy

11
Kwiecień
2017

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 

WIELKANOC 2017

Przed nami

Święta Wielkiej Nocy

– szansa na piękny, wiosenny i radosny czas,

na porządki domu, ogrodu, własnego wnętrza,

na wyciszenie i zaufanie Bogu…

Pan Zmartwychwstał, Pan czeka,

że Ty się zadumasz, że lepiej zrozumiesz,

że zbliżysz się do Twego celu ostatecznego,

który On każdemu ukazał, nakazując w naszej osobistej życiowej miłości, wierności i nadziei

mieć zaufanie na udział w owocach

jego Błogosławionej Śmierci …

Z osobistymi, przyjacielskimi życzeniami

radosnych, zdrowych, polskich Świąt Wielkanocnych

wszystkim pracownikom życzy

Hanna Grzelec

Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”

Pracowników Oświaty w Rybniku

oraz członkowie Zarządu 

07
Kwiecień
2017

komunikat

Warszawa, 5.04.2017 r.

 

 

KOMUNIKAT

Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

z nadzwyczajnych obrad  Rady KSOiW

i spotkania z minister Anną Zalewską 5 kwietnia 2017 r. w Warszawie

 

Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” podsumowała I etap prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Premier Beata Szydło przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie w drugiej połowie kwietnia br. – zapewniła minister edukacji Anna Zalewska, która była gościem podczas obrad Rady KSOiW.

4 kwietnia odbyło się plenarne posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Ministerstwo przygotowało zestaw  postulatów i propozycji zmian w prawie oświatowym, zgłoszonych przez wszystkie strony uczestniczące w pracach Zespołu (strona rządowa, korporacje samorządowe i związki zawodowe). Wśród tych postulatów są propozycje NSZZ „Solidarność”, które wstępnie uzyskały akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej, m.in. powiązanie płacy nauczycieli ze  średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i określenie w ustawie-Karta Nauczyciela pensum nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów).

 Rząd RP ma przedstawić harmonogram realizacji podwyżek płac w oświacie do 2020 r. w drugiej połowie kwietnia br. Jest to efekt spotkania Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z premier Beatą Szydło kilka miesięcy temu.

Pani minister Anna Zalewska poinformowała, że resort edukacji pracuje nad nową ustawą o finansowaniu oświaty. Nowe regulacje w tym zakresie mają ratować cztery tysiące „małych szkół”, wzmacniać jednozmianowość, promować mniej liczne oddziały szkolne.

Podczas spotkania z panią minister dyskutowano o procedurach opiniowania przez kuratoria i związki zawodowe arkuszy organizacyjnych. MEN jednoznacznie stwierdza, że związki zawodowe mają prawo opiniować arkusze już w kwietniu tego roku, a nie dopiero od września br. jak interpretowały zapisy ustawowe w tej kwestii niektóre jednostki samorządu terytorialnego.

MEN i kuratoria oświaty będą monitorować zatrudnianie nauczycieli, zwłaszcza z wygaszanych gimnazjów.

Minister Anna Zalewska odniosła się także do procedury przeprowadzania konkursów na dyrektorów szkół. Zdaniem MEN w konkursach mogą brać udział tylko przedstawiciele trzech reprezentatywnych central związkowych (NSZZ „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych), w każdym konkursie po jednym przedstawicielu każdej z tych central. Ostatnio w niektórych samorządach zdarzały się sytuacje nadreprezentatywności przedstawicieli Forum Związków Zawodowych w składach komisji konkursowych. Pani minister zadeklarowała, że tę sprawę omówi z kierownictwem Forum Związków Zawodowych.

Podczas spotkania poruszono także problem funkcjonowania szkół niepublicznych, przywrócenia obowiązywania Karty Nauczyciela w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz doprecyzowania przepisu art. 42 Karty Nauczyciela w celu wyeliminowania nadużyć związanych ze zmuszaniem nauczycieli do realizacji nieodpłatnych zajęć edukacyjnych.

 

                                                                       Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”

                                                                            Wojciech Jaranowski

 

 

Hanna Grzelec

przewodnicząca MOZ

NSZZ „Solidarność”

Pracowników Oświaty

w Rybniku

24
Marzec
2017

sprawa bibliotek

Biblioteki w szkołach – informacja MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że biblioteki szkolne są niezwykle istotnym elementem życia szkoły. Ich rola w promowaniu postaw czytelniczych wśród uczniów jest nieoceniona.
Podkreślamy, że ministerstwo nie prowadzi żadnych prac dotyczących likwidacji bibliotek szkolnych. Informacje sugerujące takie działania są nieprawdziwe.
Jednocześnie wyjaśniamy, że w nowym prawie oświatowym wzmocniliśmy rolę i znaczenie biblioteki szkolnej. Określiliśmy zadania bibliotek szkolnych oraz ich charakter. W ustawie z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (w szczególności art. 98, 103, 104) wskazaliśmy, że organizację biblioteki szkolnej oraz warunki i zakres współpracy biblioteki z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami określi statut szkoły.
W ustawie Prawo oświatowe określiliśmy również sposoby organizacji biblioteki, która uwzględnia w szczególności zadania m.in. w zakresie gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych.
Warto podkreślić, że zadaniem biblioteki szkolnej jest także tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u nich nawyku czytania i uczenia się. Ponadto rolą biblioteki jest organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów oraz przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej.
Dodatkowo w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej wskazaliśmy, że zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Szkoła podejmuje działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz sprzyjające zwiększeniu ich czytelniczej aktywności. Kształtuje ona postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. W procesie kształcenia i wychowania wskazuje rolę biblioteki (szkolnej, publicznej, naukowej i innych) oraz zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych.
W nowej podstawie programowej podkreśliliśmy, że wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjającym środowiskiem społecznym. Jednocześnie czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.
Przypomnijmy, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa. Świadczy to o tym, jak duże znaczenie ma dla Minister Edukacji Narodowej promowanie czytelnictwa oraz jaką wagę przykłada do roli i znaczenia bibliotek szkolnych.
W ramach realizowanego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, do którego w ubiegłym roku przystąpiło ponad 4 tys. szkół, do bibliotek szkolnych trafiło 1 761 477 książek, a do bibliotek pedagogicznych – acheterdufrance.com 18 213 książek. W sumie księgozbiór został wzbogacony o 1 779 690 pozycji. Jak wynika z deklaracji przekazanych przez szkoły, w 82% z nich nastąpił wzrost liczby wypożyczeń książek. Program pozytywnie wpłynął na rozwój czytelnictwa w szkołach. Wysoko oceniania została również współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi w zakresie działań promujących czytelnictwo.
Informujemy również, że obecnie toczące się prace nad zmianami sposobu finansowania zadań oświatowych nie powodują wyłączenia finansowania nauczycieli bibliotekarzy. Nowa koncepcja finansowania opiera się na tej samej co dotychczas puli środków w systemie, zatem nie spowoduje zmniejszenia finansowania w skali całego systemu.
Środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy, zabezpieczone są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Głównym źródłem dochodów jst jest subwencja oświatowa. W subwencji oświatowej uwzględnia się i nadal będzie się uwzględniało wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy.
W przedstawionej przez MEN nowej propozycji podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniony został jako jeden z elementów składowych komponent finansowania na oddział, który dotychczas nie był brany pod uwagę w algorytmie podziału. Pomysł finansowania w ramach tego komponentu polega na uwzględnieniu w pewnej części kosztów wynagrodzeń nauczycieli wynikających z ramowych planów nauczania. Oprócz komponentu finansowania na oddział w algorytmie znajda się jeszcze inne elementy, tj. dodatkowa subwencja na oddział, podstawowa subwencja na ucznia, dodatkowa subwencja na ucznia. W ramach środków naliczonych tymi komponentami możliwe będzie finansowanie innych zadań oświatowych, w tym również wynagrodzeń nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, itp. ale i też wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych.
Oceniając obecne prace nad zmianą systemu finansowania należy mieć na uwadze ich roboczy charakter. Przedstawiane w ramach prekonsultacji materiały są propozycjami do dyskusji, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań. Na spotkaniach grupy roboczej propozycje zmian są szeroko omawiane i konsultowane po to, aby pobieżna analiza materiałów nie powodowała wyciągania zbyt pochopnych wniosków. Intencją zaś samych propozycji jest podział środków w sposób bardziej dostosowany do realizowanych zadań.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

22
Marzec
2017

komunikat

Warszawa, 22.03.2017 r.

 

 

KOMUNIKAT

Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

z obrad Prezydium Rady KSOiW w dniach 21-22 marca br.

i spotkania z Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

 

NSZZ „Solidarność” nie popiera akcji protestacyjnej zapowiadanej na 31 marca br., ponieważ Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ  „Solidarność” nadal jest w trakcie  negocjacji  z rządem RP i oczekuje realizacji ustaleń w sprawie podwyżek płac w oświacie ze spotkania z premier Beatą Szydło w listopadzie ub. roku.  

W trakcie negocjacji NSZZ „Solidarność” sprzeciwiła się  pomysłowi wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zadeklarowało, że będzie wspierało działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nie popiera zapowiadanego na 31 marca br. protestu.  NSZZ „Solidarność” ma inne postulaty i prowadzi negocjacje z rządem RP na temat podwyżek płac w oświacie i statusu zawodowego nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby ze szkół objętych strajkiem, które nie przystąpią do niego, nie mogą mieć potrąconego wynagrodzenia za dzień 31 marca br. 

W listopadzie ub. roku podczas pierwszego spotkania Prezydium KSOiW z premier Beatą Szydło ustalono, że po pierwszym kwartale 2017 r. rząd RP przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie. Prezydium KSOiW oczekuje od rządu realizacji postulatów płacowych zgłoszonych przez NSZZ „Solidarność” i wprowadzenia korzystnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.

Kończą się prace Zespołu do spraw Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Podczas prac grup roboczych przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zgłosili szereg korzystnych propozycji w sprawie wynagrodzeń, warunków pracy itd. Z krytyką naszego Związku spotkały się propozycje MEN, np. wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego lub powiązania oceny pracy nauczycieli z wysokością ich wynagrodzenia. Przedstawiciele KSOiW, biorący udział w spotkaniach, zgłaszali także zastrzeżenia odnośnie organizacji prac grup roboczych, m.in. brak uzgodnień w sprawie zmian terminów spotkań, nieterminowe przesyłanie materiałów roboczych. Uniemożliwiło to udział  naszych przedstawicieli w pracach grupy w dniu 6 marca br.

Podczas spotkania Prezydium KSOiW z Prezydium Komisji Krajowej przewodniczący KK Piotr Duda zadeklarował, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”będzie wspierała działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania w rozmowach z rządem RP i innych działaniach w kierunku wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty i wprowadzenia korzystnych zmian w statusie zawodowym nauczyciela.

W związku z rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi kwestii wynagradzania i statusu nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów) Prezydium KSOiW informuje, że przepisy w zakresie obejmowania tych nauczycieli Kartą Nauczyciela i źródła finansowania nie zmieniły się i nie są planowane zmiany w tym zakresie. Wnioskiem przedstawicieli NSZZ „Solidarność” podczas rozmów w MEN było ujednolicenie i zapisanie w Karcie Nauczyciela pensum nauczycieli specjalistów
do 20 godzin tygodniowo. Więcej na ten temat na stronie KSOiW: www.solidarnosc.org.pl/oswiata/

 

Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”

Wojciech Jaranowski

 

 

 

21
Marzec
2017

UWAGA, UWAGA…Ze względu na różne sprawy związkowe, nasze Biuro przez dwa tygodnie ( 0d 20 marca  do 1 kwietnia)  otwarte będzie w cialisfrance24.com różnych, często innych niż w wyznaczonych godzinach pracy. Proszę umawiać się telefonicznie.

Hanna Grzelec Przewodnicząca MOZ NSZZ Solidarność 

27
Luty
2017

Podsumowanie konkursu Bóg – honor-ojczyzna -Pamięć

23 lutego, odbyło się podsumowanie cyklicznego konkursu „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: Ważne wydarzenia II połowy XX wieku.

Tegoroczny konkurs miał zachęcić młodzież do zainteresowania się najnowszą historią Polski oraz do spojrzenia na nią poprzez pryzmat losów mieszkańców naszego regionu. Miał wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Konkurs

poświęcony był pamięci ludzi, którzy, uczestnicząc w przełomowych dla naszego kraju wydarzeniach, pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości Polski.

Organizatorem imprezy byli: MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty
w Rybniku, Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku oraz Muzeum Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.

Uczniowie szkół podstawowych mieli przygotować pracę plastyczną nawiązującą do wybranych wydarzeń z lat 1945-1989, uzupełnioną o krótką informację na ich temat.

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowali / do wyboru/:

a/ prezentację multimedialną lub film, b/ prezentację multimedialną dokumentującą przebieg wybranych wydarzeń z najnowszej historii w naszym regionie.

W uroczystym podsumowaniu wzięli udział uczniowie rybnickich i powiatowych placówek oświatowych. Nagrodzeni zostali:

Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce: Julia Rusin (ZSP nr 8); op. M. Świerczek – Senczyna

II miejsce: Milena Mielniczek (ZSP nr 8); op. P. M. Świerczek – Senczyna

III miejsce: Martyna Karczewska (ZSP nr 11); op. Grażyna Bukowska

Wyróżnienia: Aleksandra Kotula (ZSP nr 13) op. Dorota Gajowiak

Wiktoria Fornal (ZSP nr 11); op. Grażyna Bukowska

Uczniowie szkół gimnazjalnych:

I miejsce: Wojciech Kamiński (G nr 7); op. Rafał Fajgier

I miejsce: Bartosz Cimienga (G w Lyskach); https://www.viagrapascherfr.com/viagra-naturel-femme-aliment/ op. Gabriela Frątczak

Uroczystość uświetniła krótka prelekcja wygłoszona przez pracownika Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach- pana Sebastiana Reńcę.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom, którzy przygotowali młodzież oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jego organizację.

18
Luty
2017

wycieczka

MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY

ZAPRASZA NA 2 – DNIOWĄ WYCIECZKĘ

PO POLSCE I CZECHACH

W DNIACH: 27.05 – 28.05.2017r.

I DZIEŃ – 27. 05. 2017r. – SOBOTA

KUDOWA ZDRÓJ, BROUMOV, OLIVETIN:

– zwiedzanie starówki i rynku w Broumovie

– zwiedzanie Klasztoru Benedyktynów w Broumovie

– zwiedzanie pivovaru wraz z degustacją lokalnego piwa w Olivetinie

– przejazd do Kudowy Zdrój szosą stu zakrętów

– zwiedzanie parku zdrojowego, pijalni wód (degustacja we własnym zakresie) w Kudowie Zdroju

ZAKWATEROWANIE: ( pokoje 2 – osobowe )

HOTEL „GWAREK” ** W KUDOWIE ZDROJU

– obiadokolacja ok. godziny 18.30, śniadanie

II DZIEŃ – 28. 05. 2017r. – NIEDZIELA

KUDOWA ZDRÓJ, ADRSPACH:

– zwiedzanie Kaplicy Czaszek

– zwiedzanie Skalnego Miasta

– rejs łodzią (opcjonalnie)

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolację.

KOSZT:    300 ZŁ DLA CZŁONKÓW SOLIDARNOŚCI (dofinansowanie 60 zł)

360 ZŁ DLA OSÓB NIENALEŻĄCYCH DO ZWIĄZKU

KALKULACJA DLA GRUPY: 30 OSÓB

TERMIN ZAKOŃCZENIA ZAPISÓW: 25.02.2017r.!!!

ZALICZKA: 150 ZŁ

12
Luty
2017

zapraszamy do naszego biura

W poniedziałek (13.02.) viagra suisse sans ordonnance i w czwartek (16.02.) nasze Biuro będzie czynne w godz. 12.15 – 18.00. Zapraszamy

19
Grudzień
2016

Wesołych świąt

ŻYCZENIA

ZDROWYCH I POGODNYCH

ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

NIECH TEN NIEPOWTARZALNY CZAS

UPŁYWA W ATMOSFERZE MIŁOŚCI

I BOŻEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA.

NA NADCHODZĄCY 2016 ROK ŻYCZĘ

ZDROWIA, SZCZĘŚCIA ORAZ

ZREALIZOWANIA WSZELKICH

OSOBISTYCH I ZAWODOWYCH ZAMIERZEŃ

Hanna Grzelec

PRZEWODNICZĄCA

MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ

PRACOWNIKÓW OŚWIATY

WRAZ Z ZARZĄDEM

15
Grudzień
2016

SPOTKANIE OPŁATKOWE

15 grudnia odbyło się  nasze Solidarnościowe coroczne spotkanie opłatkowe. Cieszy  to, że co roku jest więcej osób. Dziękuję including perceived average and ideal lengths by state wszystkim za wspólne świętowanie, dziękuję naszym zaproszonym gościom oraz Wam kochani, koleżanki i koledzy – związkowcy.  Hanna Grzelec

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.