|
|
 |
 |
11
Kwiecień
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
WIELKANOC 2017
Przed nami
Święta Wielkiej Nocy
– szansa na piękny, wiosenny i radosny czas,
na porządki domu, ogrodu, własnego wnętrza,
na wyciszenie i zaufanie Bogu…
Pan Zmartwychwstał, Pan czeka,
że Ty się zadumasz, że lepiej zrozumiesz,
że zbliżysz się do Twego celu ostatecznego,
który On każdemu ukazał, nakazując w naszej osobistej życiowej miłości, wierności i nadziei
mieć zaufanie na udział w owocach
jego Błogosławionej Śmierci …
Z osobistymi, przyjacielskimi życzeniami
radosnych, zdrowych, polskich Świąt Wielkanocnych
wszystkim pracownikom życzy
Hanna Grzelec
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
oraz członkowie Zarządu
|
 |
 |
 |
07
Kwiecień
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
Warszawa, 5.04.2017 r.
KOMUNIKAT
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
z nadzwyczajnych obrad Rady KSOiW
i spotkania z minister Anną Zalewską 5 kwietnia 2017 r. w Warszawie
Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” podsumowała I etap prac Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Premier Beata Szydło przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie w drugiej połowie kwietnia br. – zapewniła minister edukacji Anna Zalewska, która była gościem podczas obrad Rady KSOiW.
4 kwietnia odbyło się plenarne posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Ministerstwo przygotowało zestaw postulatów i propozycji zmian w prawie oświatowym, zgłoszonych przez wszystkie strony uczestniczące w pracach Zespołu (strona rządowa, korporacje samorządowe i związki zawodowe). Wśród tych postulatów są propozycje NSZZ „Solidarność”, które wstępnie uzyskały akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej, m.in. powiązanie płacy nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i określenie w ustawie-Karta Nauczyciela pensum nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów).
Rząd RP ma przedstawić harmonogram realizacji podwyżek płac w oświacie do 2020 r. w drugiej połowie kwietnia br. Jest to efekt spotkania Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z premier Beatą Szydło kilka miesięcy temu.
Pani minister Anna Zalewska poinformowała, że resort edukacji pracuje nad nową ustawą o finansowaniu oświaty. Nowe regulacje w tym zakresie mają ratować cztery tysiące „małych szkół”, wzmacniać jednozmianowość, promować mniej liczne oddziały szkolne.
Podczas spotkania z panią minister dyskutowano o procedurach opiniowania przez kuratoria i związki zawodowe arkuszy organizacyjnych. MEN jednoznacznie stwierdza, że związki zawodowe mają prawo opiniować arkusze już w kwietniu tego roku, a nie dopiero od września br. jak interpretowały zapisy ustawowe w tej kwestii niektóre jednostki samorządu terytorialnego.
MEN i kuratoria oświaty będą monitorować zatrudnianie nauczycieli, zwłaszcza z wygaszanych gimnazjów.
Minister Anna Zalewska odniosła się także do procedury przeprowadzania konkursów na dyrektorów szkół. Zdaniem MEN w konkursach mogą brać udział tylko przedstawiciele trzech reprezentatywnych central związkowych (NSZZ „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych), w każdym konkursie po jednym przedstawicielu każdej z tych central. Ostatnio w niektórych samorządach zdarzały się sytuacje nadreprezentatywności przedstawicieli Forum Związków Zawodowych w składach komisji konkursowych. Pani minister zadeklarowała, że tę sprawę omówi z kierownictwem Forum Związków Zawodowych.
Podczas spotkania poruszono także problem funkcjonowania szkół niepublicznych, przywrócenia obowiązywania Karty Nauczyciela w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz doprecyzowania przepisu art. 42 Karty Nauczyciela w celu wyeliminowania nadużyć związanych ze zmuszaniem nauczycieli do realizacji nieodpłatnych zajęć edukacyjnych.
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski
Hanna Grzelec
przewodnicząca MOZ
NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty
w Rybniku
|
 |
 |
 |
24
Marzec
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
Biblioteki w szkołach – informacja MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że biblioteki szkolne są niezwykle istotnym elementem życia szkoły. Ich rola w promowaniu postaw czytelniczych wśród uczniów jest nieoceniona.
Podkreślamy, że ministerstwo nie prowadzi żadnych prac dotyczących likwidacji bibliotek szkolnych. Informacje sugerujące takie działania są nieprawdziwe.
Jednocześnie wyjaśniamy, że w nowym prawie oświatowym wzmocniliśmy rolę i znaczenie biblioteki szkolnej. Określiliśmy zadania bibliotek szkolnych oraz ich charakter. W ustawie z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (w szczególności art. 98, 103, 104) wskazaliśmy, że organizację biblioteki szkolnej oraz warunki i zakres współpracy biblioteki z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami określi statut szkoły.
W ustawie Prawo oświatowe określiliśmy również sposoby organizacji biblioteki, która uwzględnia w szczególności zadania m.in. w zakresie gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych.
Warto podkreślić, że zadaniem biblioteki szkolnej jest także tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u nich nawyku czytania i uczenia się. Ponadto rolą biblioteki jest organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów oraz przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej.
Dodatkowo w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej wskazaliśmy, że zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Szkoła podejmuje działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz sprzyjające zwiększeniu ich czytelniczej aktywności. Kształtuje ona postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. W procesie kształcenia i wychowania wskazuje rolę biblioteki (szkolnej, publicznej, naukowej i innych) oraz zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych.
W nowej podstawie programowej podkreśliliśmy, że wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjającym środowiskiem społecznym. Jednocześnie czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.
Przypomnijmy, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa. Świadczy to o tym, jak duże znaczenie ma dla Minister Edukacji Narodowej promowanie czytelnictwa oraz jaką wagę przykłada do roli i znaczenia bibliotek szkolnych.
W ramach realizowanego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, do którego w ubiegłym roku przystąpiło ponad 4 tys. szkół, do bibliotek szkolnych trafiło 1 761 477 książek, a do bibliotek pedagogicznych – acheterdufrance.com 18 213 książek. W sumie księgozbiór został wzbogacony o 1 779 690 pozycji. Jak wynika z deklaracji przekazanych przez szkoły, w 82% z nich nastąpił wzrost liczby wypożyczeń książek. Program pozytywnie wpłynął na rozwój czytelnictwa w szkołach. Wysoko oceniania została również współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi w zakresie działań promujących czytelnictwo.
Informujemy również, że obecnie toczące się prace nad zmianami sposobu finansowania zadań oświatowych nie powodują wyłączenia finansowania nauczycieli bibliotekarzy. Nowa koncepcja finansowania opiera się na tej samej co dotychczas puli środków w systemie, zatem nie spowoduje zmniejszenia finansowania w skali całego systemu.
Środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy, zabezpieczone są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Głównym źródłem dochodów jst jest subwencja oświatowa. W subwencji oświatowej uwzględnia się i nadal będzie się uwzględniało wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy.
W przedstawionej przez MEN nowej propozycji podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniony został jako jeden z elementów składowych komponent finansowania na oddział, który dotychczas nie był brany pod uwagę w algorytmie podziału. Pomysł finansowania w ramach tego komponentu polega na uwzględnieniu w pewnej części kosztów wynagrodzeń nauczycieli wynikających z ramowych planów nauczania. Oprócz komponentu finansowania na oddział w algorytmie znajda się jeszcze inne elementy, tj. dodatkowa subwencja na oddział, podstawowa subwencja na ucznia, dodatkowa subwencja na ucznia. W ramach środków naliczonych tymi komponentami możliwe będzie finansowanie innych zadań oświatowych, w tym również wynagrodzeń nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, itp. ale i też wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych.
Oceniając obecne prace nad zmianą systemu finansowania należy mieć na uwadze ich roboczy charakter. Przedstawiane w ramach prekonsultacji materiały są propozycjami do dyskusji, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań. Na spotkaniach grupy roboczej propozycje zmian są szeroko omawiane i konsultowane po to, aby pobieżna analiza materiałów nie powodowała wyciągania zbyt pochopnych wniosków. Intencją zaś samych propozycji jest podział środków w sposób bardziej dostosowany do realizowanych zadań.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
|
 |
 |
 |
22
Marzec
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
Warszawa, 22.03.2017 r.
KOMUNIKAT
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
z obrad Prezydium Rady KSOiW w dniach 21-22 marca br.
i spotkania z Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
NSZZ „Solidarność” nie popiera akcji protestacyjnej zapowiadanej na 31 marca br., ponieważ Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nadal jest w trakcie negocjacji z rządem RP i oczekuje realizacji ustaleń w sprawie podwyżek płac w oświacie ze spotkania z premier Beatą Szydło w listopadzie ub. roku.
W trakcie negocjacji NSZZ „Solidarność” sprzeciwiła się pomysłowi wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zadeklarowało, że będzie wspierało działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nie popiera zapowiadanego na 31 marca br. protestu. NSZZ „Solidarność” ma inne postulaty i prowadzi negocjacje z rządem RP na temat podwyżek płac w oświacie i statusu zawodowego nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby ze szkół objętych strajkiem, które nie przystąpią do niego, nie mogą mieć potrąconego wynagrodzenia za dzień 31 marca br.
W listopadzie ub. roku podczas pierwszego spotkania Prezydium KSOiW z premier Beatą Szydło ustalono, że po pierwszym kwartale 2017 r. rząd RP przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie. Prezydium KSOiW oczekuje od rządu realizacji postulatów płacowych zgłoszonych przez NSZZ „Solidarność” i wprowadzenia korzystnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
Kończą się prace Zespołu do spraw Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Podczas prac grup roboczych przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zgłosili szereg korzystnych propozycji w sprawie wynagrodzeń, warunków pracy itd. Z krytyką naszego Związku spotkały się propozycje MEN, np. wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego lub powiązania oceny pracy nauczycieli z wysokością ich wynagrodzenia. Przedstawiciele KSOiW, biorący udział w spotkaniach, zgłaszali także zastrzeżenia odnośnie organizacji prac grup roboczych, m.in. brak uzgodnień w sprawie zmian terminów spotkań, nieterminowe przesyłanie materiałów roboczych. Uniemożliwiło to udział naszych przedstawicieli w pracach grupy w dniu 6 marca br.
Podczas spotkania Prezydium KSOiW z Prezydium Komisji Krajowej przewodniczący KK Piotr Duda zadeklarował, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”będzie wspierała działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania w rozmowach z rządem RP i innych działaniach w kierunku wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty i wprowadzenia korzystnych zmian w statusie zawodowym nauczyciela.
W związku z rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi kwestii wynagradzania i statusu nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów) Prezydium KSOiW informuje, że przepisy w zakresie obejmowania tych nauczycieli Kartą Nauczyciela i źródła finansowania nie zmieniły się i nie są planowane zmiany w tym zakresie. Wnioskiem przedstawicieli NSZZ „Solidarność” podczas rozmów w MEN było ujednolicenie i zapisanie w Karcie Nauczyciela pensum nauczycieli specjalistów
do 20 godzin tygodniowo. Więcej na ten temat na stronie KSOiW: www.solidarnosc.org.pl/oswiata/
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski
|
 |
 |
 |
27
Luty
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
23 lutego, odbyło się podsumowanie cyklicznego konkursu „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: Ważne wydarzenia II połowy XX wieku.
Tegoroczny konkurs miał zachęcić młodzież do zainteresowania się najnowszą historią Polski oraz do spojrzenia na nią poprzez pryzmat losów mieszkańców naszego regionu. Miał wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Konkurs
poświęcony był pamięci ludzi, którzy, uczestnicząc w przełomowych dla naszego kraju wydarzeniach, pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości Polski.
Organizatorem imprezy byli: MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty
w Rybniku, Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku oraz Muzeum Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.
Uczniowie szkół podstawowych mieli przygotować pracę plastyczną nawiązującą do wybranych wydarzeń z lat 1945-1989, uzupełnioną o krótką informację na ich temat.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowali / do wyboru/:
a/ prezentację multimedialną lub film, b/ prezentację multimedialną dokumentującą przebieg wybranych wydarzeń z najnowszej historii w naszym regionie.
W uroczystym podsumowaniu wzięli udział uczniowie rybnickich i powiatowych placówek oświatowych. Nagrodzeni zostali:
Uczniowie szkół podstawowych:
I miejsce: Julia Rusin (ZSP nr 8); op. M. Świerczek – Senczyna
II miejsce: Milena Mielniczek (ZSP nr 8); op. P. M. Świerczek – Senczyna
III miejsce: Martyna Karczewska (ZSP nr 11); op. Grażyna Bukowska
Wyróżnienia: Aleksandra Kotula (ZSP nr 13) op. Dorota Gajowiak
Wiktoria Fornal (ZSP nr 11); op. Grażyna Bukowska
Uczniowie szkół gimnazjalnych:
I miejsce: Wojciech Kamiński (G nr 7); op. Rafał Fajgier
I miejsce: Bartosz Cimienga (G w Lyskach); https://www.viagrapascherfr.com/viagra-naturel-femme-aliment/ op. Gabriela Frątczak
Uroczystość uświetniła krótka prelekcja wygłoszona przez pracownika Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach- pana Sebastiana Reńcę.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom, którzy przygotowali młodzież oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jego organizację.
|
 |
 |
 |
18
Luty
2017
|
 |
|
 |
 |
 |
MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY
ZAPRASZA NA 2 – DNIOWĄ WYCIECZKĘ
PO POLSCE I CZECHACH
W DNIACH: 27.05 – 28.05.2017r.
I DZIEŃ – 27. 05. 2017r. – SOBOTA
KUDOWA ZDRÓJ, BROUMOV, OLIVETIN:
– zwiedzanie starówki i rynku w Broumovie
– zwiedzanie Klasztoru Benedyktynów w Broumovie
– zwiedzanie pivovaru wraz z degustacją lokalnego piwa w Olivetinie
– przejazd do Kudowy Zdrój szosą stu zakrętów
– zwiedzanie parku zdrojowego, pijalni wód (degustacja we własnym zakresie) w Kudowie Zdroju
ZAKWATEROWANIE: ( pokoje 2 – osobowe )
HOTEL „GWAREK” ** W KUDOWIE ZDROJU
– obiadokolacja ok. godziny 18.30, śniadanie
II DZIEŃ – 28. 05. 2017r. – NIEDZIELA
KUDOWA ZDRÓJ, ADRSPACH:
– zwiedzanie Kaplicy Czaszek
– zwiedzanie Skalnego Miasta
– rejs łodzią (opcjonalnie)
CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolację.
KOSZT: 300 ZŁ DLA CZŁONKÓW SOLIDARNOŚCI (dofinansowanie 60 zł)
360 ZŁ DLA OSÓB NIENALEŻĄCYCH DO ZWIĄZKU
KALKULACJA DLA GRUPY: 30 OSÓB
TERMIN ZAKOŃCZENIA ZAPISÓW: 25.02.2017r.!!!
ZALICZKA: 150 ZŁ
|
 |
 |
 |
19
Grudzień
2016
|
 |
|
 |
 |
 |

ŻYCZENIA
ZDROWYCH I POGODNYCH
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
NIECH TEN NIEPOWTARZALNY CZAS
UPŁYWA W ATMOSFERZE MIŁOŚCI
I BOŻEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA.
NA NADCHODZĄCY 2016 ROK ŻYCZĘ
ZDROWIA, SZCZĘŚCIA ORAZ
ZREALIZOWANIA WSZELKICH
OSOBISTYCH I ZAWODOWYCH ZAMIERZEŃ
Hanna Grzelec
PRZEWODNICZĄCA
MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ
PRACOWNIKÓW OŚWIATY
WRAZ Z ZARZĄDEM
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|