|
|
 |
 |
13
Maj
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Klub PiS złożył w czwartek wniosek o odwołanie minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas. Według PiS Szumilas jest najgorszym ministrem w historii Polski.
„Wniosek jest sformułowany, dlatego że pani minister jest najgorszym ministrem edukacji w historii wolnej Polski – od 1989 roku. Nie ma odpowiednich predyspozycji organizacyjnych, merytorycznych do tego, żeby sprawować tak odpowiedzialny urząd, w tak odpowiedzialnym czasie dla polskiej edukacji” – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Sławomir Kłosowski.
„Zmiany, które są forsowane przez minister Szumilas grożą upadkiem polskiej oświaty i powodują ogromny chaos” – uważa poseł PiS.
„Pani minister nie podejmuje jakichkolwiek prób dialogu, dyskusji z opozycją, odrzuca w sposób arogancki opozycyjne projekty” – mówił Kłosowski. Jak dodał, nie można dopuścić do tego, by „za obecne błędy minister Szumilas płaciły przyszłe pokolenia, płaciły nasze dzieci i wnuki”. Podkreślił, że pisemny wniosek o odwołanie Szumilas zawiera 23 zarzuty pod jej adresem.
Marzena Machałek uważa, że obecna minister edukacji jest „bezrefleksyjną kontynuatorką polityki swojej poprzedniczki Katarzyny Hall”. „Ta polityka to demontaż polskiego państwa przez demontaż polskiej edukacji” – uważa Machałek. „Pytanie jest jakiego człowieka ma ukształtować polska szkoła? Czy ma ukształtować niezbyt wybrednego konsumenta ponadnarodowych koncernów, czy tanią siłę roboczą, bo właśnie tak należy oceniać cel wprowadzenia takiej podstawy programowej” – mówiła.
Posłowie PiS zwracali m.in. uwagę na ograniczenie liczby godzin lekcji historii. „Po pierwszej klasie liceum w zasadzie kończy się nauczanie historii w szkołach. Przedmiot wiedza i społeczeństwo to jest kilka przedmiotów i w zależności od upodobań nauczyciela tak będzie prowadzony” – podkreśliła Machałek.
Zwracali także uwagę na „masową likwidację szkół”. Jak dodała Machałek, około 2,5 tys. szkół ma zostać zlikwidowanych. „Jest to efekt wprowadzonej w 2009 roku, przy współudziale pani minister (Krystyny Szumilas, która była wówczas wiceministrem edukacji – PAP) nowelizacji ustawy o systemie oświaty” – uważa posłanka PiS. W jej ocenie, w tej sytuacji samorządy zostały pozostawione same sobie.
Zarzuty Prawa i Sprawiedliwości dotyczą także usuwania – ich zdaniem – lekcji religii ze szkół.
„Pod rządami kontynuatorki niechlubnych reform minister Hall, nauczyciele są najbardziej opuszczoną i sponiewieraną grupą zawodową (…) Polityka minister Szumilas wobec edukacji jest taka, że najlepsza edukacja to taka, której nie ma, a najlepsze wychowanie to takie, którego nie ma” – uważa Machałek. (…)
|
 |
 |
 |
24
Kwiecień
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
KOMUNIKAT
„S” oświatowa kontynuuje protest w sprawie reformy programowej
w szkołach
Nie ma jasnej deklaracji minister Szumilas o rozpoczęciu rozmów dotyczących zmiany Nowej Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” kontynuuje protest przeciwko wprowadzaniu reformy programowej w szkołach. 25 kwietnia br. wszystkim 16-tu wojewodom zostaną wręczone petycje do Rządu RP z postulatem zmiany Podstawy Programowej. 7 maja br. przed Ministerstwem Edukacji Narodowej odbędzie się ogólnopolska pikieta.
„S” oświatowa, wspólnie z Młodzieżą Wszechpolską, utworzyła Koalicję na Rzecz Polskiej Szkoły i zaprasza inne organizacje do przystąpienia.
19 kwietnia br., w Warszawie, Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” spotkała się z Ministrem Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas. Było to pierwsze od kilku lat spotkanie Ministra Edukacji z Radą SKOiW NSZZ „S”.
Dwugodzinne spotkanie z ministrem edukacji Krystyną Szumilas nie zakończyło sporu o reformę programową, zwłaszcza w szkołach ponadgimnazjalnych. Strony pozostały przy swoich stanowiskach. Minister Szumilas nie wyraziła woli zmiany powszechnie krytykowanej Nowej Podstawy Programowej, ograniczającej w szkołach ponadgimnazjalnych treści języka polskiego, historii i innych przedmiotów oraz pozbawiającej uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących dalszego kształcenia ogólnego na rzecz jednokierunkowego rozwoju.
Minister Szumilas zaznaczyła, co prawda, że jest otwarta na dalsze spotkania z NSZZ „S”, ale nie sprecyzowała, że mają one dotyczyć reformy programowej, o co postulowali związkowcy. Rada SKOiW NSZZ „S” wystosuje oficjalne pismo w sprawie rozpoczęcia rozmów ws. zmiany Podstawy Programowej z udziałem ekspertów, praktyków, autorytetów ze świata nauki i kultury.
Podczas spotkania poruszono jeszcze wiele innych problemów oświaty, m.in. dotyczących finansowania oświaty, likwidacji szkół, standardów edukacyjnych, warunków pracy nauczycieli, liczebności uczniów w klasach oraz konkursów na dyrektorów placówek oświatowych.
Po spotkaniu Rada SKOiW podjęła decyzję o kontynuowaniu akcji protestacyjnej.
W przyszłym tygodniu, 25 kwietnia br. ,we wszystkich województwach przedstawiciele NSZZ „S” i innych organizacji przeciwnych reformie programowej złożą petycje do Rządu RP z żądaniem wycofania reformy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych. Wręczaniu petycji mogą towarzyszyć pikiety i konferencje prasowe. Ogólnopolska pikieta przed MEN jest planowana 7 maja br.
W celu skoordynowania działań różnych organizacji zatroskanych o przyszłość polskiej oświaty powołano Koalicję na Rzecz Polskiej Szkoły.
Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski
|
 |
 |
 |
18
Kwiecień
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Warszawa, 17.04.2012 r.
KOMUNIKAT
Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
ze spotkania w MEN w sprawie waloryzacji płac nauczycieli w 2012 r.
MEN przedstawiło kolejne dane dotyczące wynagrodzeń nauczycieli. Strona związkowa chce jak największego udziału płacy zasadniczej w całości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
17 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się druga tura rozmów
ze związkami zawodowymi o wzroście wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli
na poszczególnych stopniach awansu zawodowego od września 2012 r.
Kwota bazowa, od której wylicza się wynagrodzenia nauczycieli ma wzrosnąć
o 3,8 proc. od 1 września 2012 r. O taki sam wskaźnik – według podtrzymanych propozycji MEN – ma zostać podwyższone wynagrodzenie zasadnicze na wszystkich stopniach awansu zawodowego nauczycieli.
Płaca zasadnicza nauczycieli w najwyższej kategorii zaszeregowania (wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym) od września br. ma wynosić: dla stażysty – 2265 zł. brutto (wzrost o 83 zł.); kontraktowego – 2331 zł. brutto (wzrost o 85 zł.); mianowanego – 2647 zł. brutto (wzrost o 97 zł.); dyplomowanego – 3109 zł. brutto (wzrost o 114 zł.).
MEN przedstawiło niektóre dane, o które prosili związkowcy na poprzednim spotkaniu, m.in. dotyczące etatów nauczycielskich, wydatków bieżących na oświatę w relacji do subwencji oświatowej, godzin ponadwymiarowych w poszczególnych województwach oraz udziału procentowego wynagrodzenia zasadniczego i niektórych innych składników wynagrodzenia w całości płacy nauczycielskiej.
Przedstawiciele NSZZ „S” obecni na spotkaniu zwrócili uwagę, że brakuje jeszcze danych o nakładach na poszczególne składniki wynagrodzenia, sprawozdania z wykonania „średnich wynagrodzeń” w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) , w tym wypłacanych dodatkach uzupełniających. Postulowali, by kontynuować rozmowy o zwiększeniu płacy zasadniczej w całości wynagrodzenia nauczycieli (tzw. średnim wynagrodzeniu), doprowadzić do przeliczania godzin ponadwymiarowych na pełne etaty.
Przewodniczący SKOiW Ryszard Proksa zwrócił uwagę na szkodliwe dla oświaty
oraz nauczycieli działania JST i bezczynność MEN w tym zakresie. Zaapelował do przedstawicieli resortu edukacji, by określili, czy w MEN jest wola do rozmów na temat wzrostu płac w 2013 r.
Reprezentanci Sekcji Krajowej uzyskali odpowiedź, że za 2011 r. JST wypłaciły
244 mln zł. z tytułu dodatków uzupełniających. MEN chce kontynuacji rozmów nt. struktury wynagrodzenia nauczycieli, rozpoczętych w związkowo-ministerialnym zespole roboczym.
Przedstawiciele MEN zadeklarowali także, że resort edukacji jest gotów do rozmów na temat roku 2013, ale nie ma jeszcze założeń do przyszłorocznego budżetu państwa.
Strony uznały, że potrzebne jest jeszcze kolejne spotkanie, na którym przedstawione zostaną dalsze analizy i symulacje dotyczące zwiększenia udziału płacy zasadniczej
w „średnim” wynagrodzeniu.
Kolejna tura rozmów płacowych planowana jest na 26 kwietnia br.
Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, Jerzy Ewertowski i Wojciech Jaranowski.
Wojciech Jaranowski
Rzecznik SKOiW NSZZ „S”
|
 |
 |
 |
28
Marzec
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Wszystkim nauczycielom,
pracownikom i sympatykom oświaty
życzenia
radosnych Świąt Wielkanocnych,
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny
oraz wiary w sens życia.
Pogody w sercu i zadowolenia płynącego z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób
życzy:
MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY W RYBNIKU
z przewodniczącą Hanną Grzelec
|
 |
 |
 |
26
Marzec
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
30 marca w Sejmie będzie się rozstrzygać,
czy rządzący mogą wbrew obywatelom zrobić wszystko, co chcą.
Tego dnia musimy im pokazać, że nie mogą.
Muszą nas tam być dziesiątki tysięcy.
Jeśli pokornie pozwolimy im na odrzucenie naszego wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, to damy rządzącym zielono światło na kolejne antyspołeczne działania, na kolejne podwyżki podatków, na skokowy wzrost kosztów utrzymania przy dramtycznie niskich zarobkach i emeryturach, na prywatyzację służby, na sytematyczne ograniczanie praw obywatelskich i pracowniczych. Jeśli nie pokażemy naszej determinacji, to rząd uzna, że z Polakami można zrobić wszystko, wszystko wmówić i rządzić Polską jak kolonią najbogatszych państw Unii Europejskich, gdzie ludzie za głodowe pensje pracują aż do śmierci bez szans na lepszy byt dla siebie i dla swoich dzieci.
NSZZ Solidarność jest ostatnią zorganizowaną siłą społeczną, która może skutecznie powstrzymać rząd, Nasza determinacja i zaangażowanie to ostatnia bariera dla rządu. Dlatego 30 marca musimy tę determinację i to zaangażowanie pokazać.
Szczegółowy harmonogram akcji protestacyjnych w dniach 26 – 30 marca:
26 marca o godz. 14.00 rozpoczyna dwudniowa pikieta przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pierwszą dobę pikiety prowadzi Region Gdański.
27 marca o godz. 14.00 kolegów z Gdańska zastępuję Region Śląsko-Dąbrowski
28 marca ok. godz. 8.00 Region Śląsko-Dąbrowski przenosi miasteczko protestacyjne spod KPRM pod gmach Sejmu i zostaje zmieniony przez Region Mazowsze. W tym dniu w Sejmie rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie.
29 marca o godz. 14.00 w miasteczku pod Sejmem Region Mazowsze zostaje zastąpiony przez Region Małopolska.
30 marca o godz. 9.00 zbierają się pod Sejmem członkowie Solidarności z całej Polski. Będą z nami koledzy z innych związków, a także ludzie niezrzeszeni, którzy protestują przeciwko rządowym planom podwyższenia wieku emerytalnego.
Jestem przekonany, że Region Śląsko-Dąbrowski będzie regionem najliczniej reprezentowanym podczas tej manifestacji. Zachęcajcie wszystkich do udziału w akcji, udostępnijcie miejsca w autokarach również osobom niezrzeszonym. Przypominam działaczom związku, że udział w tej manifestacji to statutowy obowiązek.
Debata na temat wniosku NSZZ Solidarność o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego rozpoczyna się o godz. 9.00. Głosowanie ma się odbyć ok. 13.00. Przed Sejmem będzie ustawiony ogromny telebim, na którym będziemy mogli obserwować transmisję z debaty i z głosowania nad wnioskiem o referendum. To pozwoli nam szybko zareagować zarówno na zachowanie posłów w trakcie debaty, jak i wyniki głosowania, i pokazac posłom, że za to jak głosują, ponoszą odpowiedzialność wobec wyborców.
Jeśli chodzi o szczegóły organizacyjne, dotyczące wyjazdu na manifestację (godziny wyjazdów, termin i miejsce zbiórki, kwestie kosztów wynajmu autokarów itd.) to zostaną one przekazane w odrębnym komunikacie.
Ze związkowym pozdrowieniem
Dominik Kolorz
|
 |
 |
 |
26
Marzec
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Gdańsk, 24.03.2012 r.
KOMUNIKAT
ze spotkania przewodniczącego SKOiW NSZZ „Solidarność” z głodującymi w Krakowie
Wczoraj o godz. 12.00 przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa spotkał się z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej prowadzącymi w Krakowie głodówkę. Protestujący domagają się natychmiastowego zawieszenia rozporządzenia dotyczącego nowych podstaw programowych i podjęcia konsultacji ze środowiskami związanymi ze szkolnictwem.
Przewodniczący Ryszard Proksa przekazał protestującym wyrazy solidarności
i poparcia od Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania i zadeklarował wszelką pomoc.
Jak na razie osoby prowadzące głodówkę nie oczekują wsparcia, jeśli chodzi o liczbę głodujących. Proszą natomiast o wsparcie moralne i medialne, m.in. o wchodzenie na stronę internetową protestujących i za jej pośrednictwem wysyłanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej głosów poparcia ich protestu.
Strona protestujących: www.protest.ehistoria.org.pl
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich struktur związkowych o rozpowszechnienie akcji wysyłania głosów poparcia na stronie głodujących, przyjmowanie stanowisk, organizowanie akcji popierających protest
(np. w Warszawie 26 marca br. o godz. 17.00 odbędzie się manifestacja popierająca głodujących), nagłośnienie protestu w mediach regionalnych.
Informacje o wszelkich akcjach poparcia dla głodujących w Krakowie organizowanych przez struktury związkowe w regionach oraz propozycje takich akcji prosimy przesyłać do biura SKOiW NSZZ „S” w Gdańsku.
O dalszych krokach Sekcji Krajowej w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.
Sekcja Krajowa apeluje również o liczny udział związkowców i innych pracowników oświaty w manifestacji przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego, która odbędzie się
30 marca br. przed Sejmem RP w Warszawie.
Rzecznik SKOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski
|
 |
 |
 |
05
Marzec
2012
|
 |
|
 |
 |
 |
Stanowisko Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania
NSZZ „Solidarność” w sprawie bieżącej sytuacji w oświacie
Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” uważa, iż obecna dramatyczna sytuacja w polskiej oświacie jest efektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dokonanej w 2008 roku z inicjatywy Rządu RP przez Parlament RP.
Zmiana ustawy i wynikające z niej rozporządzenia MEN spowodowały masową likwidację szkół i placówek oświatowych.
Praktyka pokazuje, że jedynym czynnikiem decydującym o likwidacji szkół przez samorządy jest czynnik ekonomiczny, pomimo, że placówka cieszy się zainteresowaniem rodziców, uczniów i ciekawą ofertą edukacyjną.
SKOiW NSZZ „Solidarność” zaopiniowała negatywnie w/w projekt ustawy, stwierdzając, że zaproponowane zmiany grożą:
- „obniżeniem jakości kształcenia,
- segregacją edukacyjną i społeczną uczniów wynikająca z prywatyzacji szkół,
- pogorszeniem warunków nauki i bezpieczeństwa w szkołach i placówkach,
- oddaniem zbyt dużej części nadzoru edukacji w ręce samorządów, dla których głównym kryterium jest czynnik ekonomiczny,
- pogorszeniem sytuacji dzieci sześcioletnich, z uwagi na brak właściwego przygotowania projektu wdrożenia obowiązku szkolnego od 6-tego roku życia,
- pogorszeniem warunków pracy i nauki w szkołach podstawowych przez skokowe zwiększenie liczebności dzieci w szkole i poszczególnych oddziałach, wydłużenie pracy szkół,
- ograniczeniem liczby godzin języka polskiego, historii, geografii i realizowanie programu w dwóch różnych typach szkół.”
Rzeczywistość pokazuje, że SKOiW NSZZ „Solidarność” dokonała trafnej oceny możliwych skutków projektowanych zmian w systemie polskiej edukacji.
Domagamy się, aby Rząd RP, który ponosi konstytucyjną odpowiedzialność za stan oświaty, niezwłocznie przystąpił do zdecydowanych działań, które położą kres masowej likwidacji szkół i pogarszaniu jakości polskiej edukacji. W ocenie SKOiW NSZZ „Solidarność” koniecznym jest:
- zwiększenie nakładów na oświatę ,
- opracowanie standardów oświatowych,
- ograniczenie samowoli organów prowadzących poprzez wzmocnienie kompetencji organów sprawujących nadzór pedagogiczny,
- objęcie przedszkoli dotacją oświatową,
- dokonania zmiany podstawy programowej,
- naprawy systemu szkolnictwa zawodowego.
SKOiW NSZZ „Solidarność” podtrzymuje gotowość do merytorycznego współdziałania w duchu rzeczywistego dialogu społecznego, w celu ratowania polskiego systemu edukacji.
Z poważaniem,
Ryszard Proksa
Przewodniczący SKOiW NSZZ „Solidarność”
Zachęcamy do odwiedzania strony http://www.solidarnosc.org.pl/edukacja/oswiata/
|
 |
 |
 |
26
Luty
2012
|
 |
|
 |
 |
 |

23.lutego 2012 r. w Rybniku, w Biurze Terenowym NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko- Dąbrowskiego w Katowicach, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu
13. grudnia 1981 r. – Polska trzydzieści lat później. Konkurs zorganizowała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku z okazji trzydziestej rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce. Przygotowano go w dwóch kategoriach: literackiej dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz plastycznej dla szkół podstawowych. Ze względu na niewielką ilość prac literackich, które wpłynęły do naszego Biura przyznano tylko jedno wyróżnienie; otrzymała je uczennica klasy I V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku – Monika Szczyrba (opiekun: mgr Barbara Padula) Natomiast jury miało niemało problemów z przyznaniem wyróżnień w konkursie plastycznym, do którego przystąpiło wielu chętnych. Wszystkie nadesłane prace zachwyciły zaangażowaniem autorów i wysokim poziomem artystycznym. Po długich obradach wyróżnione zostały prace Nadii Buszki ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Rybniku (opiekun: mgr Teresa Zielonka), oraz z tej samej szkoły Wiktorii Kowalskiej ( opiekun: mgr Stanisława Podleśny) a także Kamila Grzesiaka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybniku (opiekun: mgr Ilona Bulejak), natomiast zwycięzcami zostali Konrad Trębacz z SP 12 (mgr Teresa Zielonka) i Mirosława Brzezina ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku (opiekun: mgr Katarzyna Zbroja)
Spotkanie uświetniła uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, Emilia Skrobek przepięknym koncertem skrzypcowym.
Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała mgr Gabriela Chraboł, polonistka z Gimnazjum nr 5 w Rybniku, członek Zarządu.
Organizatorzy konkursu cieszą się, że tak dużo małych dzieci zainteresował bardzo trudny temat, a przecież wciąż należy wspominać tę ciemną kartę polskiej historii żeby nie zabliźniła się błoną podłości. Owa wielka radość przekłada się na wielkie podziękowania nie tylko uczestnikom konkursu, ale również ich nauczycielom oraz rodzicom. W czasie rozmów przy ciasteczku dzieci opowiadały, że o stanie wojennym dowiedzieli się od rodziców, którzy niejednokrotnie podsunęli im również pomysł na pracę. (zdjęcia w galerii ) Hanna Grzelec
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|