menu

Przydatne Linki

polecamy

24
Marzec
2014

Stanowisko RSKOiW nszz solidarność

Stanowisko

Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

z dnia 20 marca 2014 r.

w sprawie wprowadzania do szkół pracowników pedagogicznych

zatrudnianych na podstawie Kodeksu Pracy

Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” stanowczo żąda wycofania rządowego poparcia dla poselskiego projektu zmian w ustawie o systemie oświaty oraz ustawie o cudzoziemcach (zawartej w druku sejmowym 2132), szczególnie zapisów art.1 pkt 1 projektu ustawy, który mówi, że w szkole podstawowej może być zatrudniony asystent nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy.

Rada SKOiW odbiera ten projekt jako kolejny etap systematycznego zmniejszania liczby nauczycieli podlegających ustawie Karta Nauczyciela, a w efekcie likwidację tego aktu prawnego. Asystent nauczyciela ma się legitymować kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej. Będąc zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy stanie się nauczycielem o gorszym statusie zawodowym.

W przypadku braku pozytywnej reakcji ze strony rządu SKOiW wznowi akcję protestacyjną zawieszoną po rekonstrukcji rządu w listopadzie 2013 roku. Stanowczo domagamy się realizacji postulatu NSZZ „Solidarność”, aby Karta Nauczyciela obejmowała wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych niezależnie od organu prowadzącego.

Ryszard Proksa

Przewodniczący SKOiW NSZZ „Solidarność”

23
Marzec
2014

Wybory na kadencję 2014-2018

19 marca  odbyły się wybory na kadencję 2014-2018.

Przewodniczącą MOZ NSZZ Solidarność w Rybniku została Hanna Grzelec .

W skład zarządu weszły następujące osoby:

Ewa Anderska , Ilona  Bulejak,  Renata Cichecka, Gabriela  Chraboł, Katarzyna  Grzech, Alina Jarnut, Mariola Kołodziej, Stanisław Kucharczak, Izabela Marcol-Perlak, Marek Moskal,  Marzena  Popek, Jolanta Szulik, Anna Wiśniewska, Aleksandra  Wojtas -Plisz.

Dziękujemy wszystkim delegatom za wzorową postawę i okazane  zaufanie nowym  członkom zarządu.

(zdjęcia w galerii)

17
Luty
2014

Warto przeczytać

Nauczycielom brakuje stabilizacji

Walka o utrzymanie Karty Nauczyciela i protest przeciwko niekorzystnym dla nauczycieli zapisom w projekcie ustawy o systemie oświaty – to najważniejsze działania oświatowej Solidarności w 2013 roku. – Wycofanie się rządu z niekorzystnych dla nauczycieli zmian w Karcie Nauczyciela oraz rezygnacja z części zapisów w projekcie ustawy o systemie oświaty oraz odwołanie minister edukacji Krystyny Szumilas to były postulaty zgłoszone przez oświatową Solidarność podczas demonstracji prowadzonych przed siedzibą MEN w czerwcu i we wrześniu ubiegłego roku. W całej Polsce organizowane były też spotkania z posłami, w trakcie których informowaliśmy ich o problemach w szkolnictwie – mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Oświaty i Nauki śląsko-dąbrowskiej „S”.

Zdaniem związkowców szczególnie groźne dla nauczycieli i uczniów były dwa zapisy forsowane przez rządzących do ustawy o systemie oświaty. Pierwszy dotyczył możliwości zatrudniania w przedszkolach osób bez przygotowania pedagogicznego, drugi – możliwości przekazywania przedszkoli i szkół samorządom, bez względu na liczbę uczących się w nich dzieci. – Po naszych protestach pojawił się pomysł, by samorządy mogły przejmować tylko te szkoły, w których jest mniej niż 80 uczniów – zaznacza Lesław Ordon. Podkreśla jednak, że ubiegły rok był bardzo trudny pracowników oświaty, uczniów i rodziców. – Kolejne reformy systemu oświaty doprowadziły do ogromnego chaosu na wszystkich etapach nauczania. Od pierwszych klas, gdzie wciąż trwa zamieszanie z sześciolatkami, po szkoły ponadgimnazjalne, w których zmieniona została podstawa programowa – dodaje przewodniczący oświatowej Solidarności.

Wychowawcy bez Karty
1 stycznia wychowawcy zatrudnieni w domach dziecka stracili uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela m.in. możliwość skorzystania z urlopu zdrowotnego i stali się pracownikami samorządowymi. Od tego momentu o wysokości ich wynagrodzeń decydują gminy. – Nauczyciel dyplomowany w zależności od miejscowości, w której pracuje, mógł stracić od kilkuset do ponad tysiąca złotych – mówi Ordon.

Karta Nauczyciela regulowała stosunek pracy dla nauczycieli zatrudnionych w domach dziecka przed 1 stycznia 2004 roku. Wychowawcy i opiekunowie przyjęci do pracy później, byli już traktowani jak pracownicy samorządowi. Jednak osoby zatrudnione na wcześniejszych zasadach czują się przez państwo oszukane. – Straciliśmy nabyte wcześniej uprawnienia. Prawo nie powinno działać wstecz – dodaje Aleksander Sędzik, wychowawca w Domu Dziecka w Bytomiu.

Będą kolejne zwolnienia
Wojewódzki Urząd Pracy poinformował, że pod koniec 2013 roku w powiatowych urzędach pracy w województwie śląskim zarejestrowanych było ponad 3300 pracowników oświaty. – Dla tych ludzi w ciągu najbliższych lat nie będzie pracy. Szans na zatrudnienie w placówkach oświatowych nie mają też absolwenci wyższych uczelni.Za kilkanaście lat w szkołach powstanie luka pokoleniowa – ocenia Lesław Ordon. Jego zdaniem w tym roku należy się spodziewać dalszych zwolnień pracowników oświaty. Będą one spowodowane likwidacją kolejnych szkół i przedszkoli przez samorządy oraz zmianami programowymi w szkołach ponadgimnazjalnych. Część etatów ratowały jeszcze obecne trzecie klasy liceów, które uczą się według starej podstawy. ˜- Po ostatniej reformie uczniowie liceów już od drugiego poziomu wybierają rozszerzone przedmioty i fakultety, a to powoduje, że nauczyciele np. historii czy geografii mają coraz mniej godzin – zauważa. Na zmianę programową narzekają też rodzice. – Moja córka jest w drugiej klasie liceum. Do historii i języka angielskiego nie ma jednego podręcznika, nauczyciele korzystają z kilku. Nie mogę kupić wszystkich książek, więc ciągle coś muszę kserować – mówi ojciec jednej z licealistek.

Agnieszka  Konieczny (Solidarność Katowice)

06
Styczeń
2014

Sukces moz nszz solidarność

Wielokrotne rozmowy i wysyłanie pism przypominających do Prezydenta Miasta oraz Rady Miasta Rybnika zostały  zakończone sukcesem.

Wszyscy pracownicy administracji  i obsługi  zatrudnieni w rybnickich placówkach oświatowych otrzymają podwyżkę w wysokości 5% do stawki zasadniczej.

Ustalone zostają stawki minimalne na poszczególnych stanowiskach. W przypadku, gdy po podwyższeniu dotychczasowej stawki zasadniczej o 5% osoby nadal nie osiągną określonej minimalnej stawki, to należy ustalić ją na poziomie minimalnym.

28
Grudzień
2013

spotkanie opłatkowe

18.grudnia przy wigilijnym stole  spotkali się członkowie MOZ NSZZ Solidarności Oświaty, pracownicy, emeryci  i zaproszeni goście.  W świątecznej atmosferze wszyscy  miło spędzili czas, składając  sobie życzenia, śpiewając kolędy.

08
Grudzień
2013

walczymy o polską oświatę

DZIAŁANIA SOLIDARNOŚCI OŚWIATOWEJ  W 2013r.

w OBRONIE KARTY NAUCZYCIELA

Powstanie ustawy mającej charakter ponadzakładowego układu zbiorowego- Karty Nauczyciela było skutkiem  strajku nauczycieli jesienią  1990r. oraz długich negocjacji w Ministerstwie Edukacji. Karta reguluje  prawa i obowiązki nauczyciela, które są  konsekwencją szczególnego charakteru  pracy nauczyciela i funkcjonowania systemu oświaty w Polsce. MEN chce dokonać wielu zmian w KN niekorzystnych dla nauczycieli.

ZZ „Solidarność” Oświaty wie, że KN wymaga poprawek, ale nie zgadza się na obecny kierunek zmian.Zmiany zawarte w przedstawionych do zaopiniowania projektach są niebezpieczne,przyczyniają się do obniżenia poziomu dydaktyki, opieki i wychowania w szkołach i jeszcze bardziej ograniczają prawa nauczycieli w Polsce.

Odniosę się do poszczególnych propozycji:

1. Urlop dla poratowania zdrowia. Propozycja możliwości wzięcia urlopu po 20. Latach pracy i tylko jeden raz, może okazać się całkowicie zbędna. Jak z samej nazwy wynika, jest to urlop służący do ratowania zdrowia, a nie urlop wykorzystany do leczenia. Szczególnie ważna jest także regeneracja zdrowia w kontekście obowiązku pracy do 67. roku życia.    Ustalenie, kiedy nauczyciel, ze względu na stan zdrowia spowodowany warunkami pracy, powinien mieć przerwę w jej wykonywaniu dla poprawy zdrowia, powinno się opierać przede wszystkim na badaniach lekarskich! Obecny zapis, mówiący o 7. latach zatrudnienia został określony na podstawie badań Instytutu Medycyny Pracy. Nie jest to więc dzieło przypadku.

2. Rejestrowanie zajęć. To bardzo kontrowersyjny pomysł, polegający na wprowadzeniu obowiązku rejestrowania czynności wykonywanych przez nauczyciela poza pensum, być może poza godzinami pracy, wytwarzający dodatkową biurokrację. Podkreślam, że wszystkie dodatkowe czynności, do których nauczyciel jest zobowiązany, są obecnie rejestrowane w formie uzgodnionej przez dyrektora szkoły.

Jakie więc zajęcia i czynności nauczyciel jest zobowiązany rejestrować w okresach miesięcznych? Ponadto, warto pamiętać, że praca dydaktyczno-wychowawcza to proces twórczy, nierzadko bardzo trudny do zmierzenia. Pomysł rejestrowania zajęć wydaje się tym bardziej niezrozumiały w kontekście opublikowanych badań,z których wynika, że nauczyciel wykonuje pracę średnio ponad 46 godzin tygodniowo.

3. Urlop wypoczynkowy a ilość dni. Autorom projektu nie udało się połączyć w sposób spójny powszechnie obowiązujących przepisów urlopowych, uregulowanych w kodeksie pracy, z organizacją pracy w szkole. Nie ulega wątpliwości, że urlop ten powinien przypadać przede wszystkim w czasie, kiedy nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Proponowane udzielanie urlopu według planu urlopów będzie pozwalało na korzystanie z niego przez nauczycieli na zasadach powszechnych w ciągu całego roku kalendarzowego, a to będzie z kolei dezorganizowało pracę szkoły. Jeżeli dyrektor szkoły miałby ustalać plan urlopów dla poszczególnych nauczycieli w czasie ferii szkolnych, to taki plan nie byłby potrzebny, jak nie jest potrzebny obecnie. Nie można zatem tworzyć fikcji w szkołach! Pomysł, aby nauczyciel pozostawał do dyspozycji dyrektora szkoły bez potrzeby, tzn. wówczas, gdy uczniowie mają wakacje lub przerwy (nie tylko świąteczne), jest absurdalny.

4. Awans zawodowy nauczyciela. Obecnie istnieje już możliwość wyrażenia opinii o nauczycielu przez Radę Rodziców. W jakim zatem celu proponuje się wprowadzenie takiej osoby do komisji rozstrzygającej o awansie zawodowym?

Działania podjęte  przez SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY w OBRONIE KARTY NAUCZYCIELA i  Ustawy o systemie  oświaty w 2013.r.:

przełom stycznia i lutego- referendum strajkowe, w Rybniku za

strajkiem opowiedziało się 85 %pracowników,

26. marca- strajk generalny na Śląsku,

18. czerwca – pikieta pod MEN, wręczenie Minister Edukacji petycji,

12. września- manifestacja pod MEN i Sejmem RP,

18. listopada  – akcja informowania posłów o złej kondycji polskiej oświaty,

20. listopada- spotkanie prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania z prezydium Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży,

2. grudnia  –wspólne posiedzenie Komisji Edukacji,Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnejw sprawie pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświatyoraz niektórych innych ustaw (druk nr 1917).Decyzją obu Komisji projekt został przyjęty. Poseł Domicela Kopaczewska, składając sprawozdanie z obrad Podkomisji nadzwyczajnej, potwierdziła, że prace nad zapisami wykreślonymi z rządowego projektu (dotyczącymi m.in. przekazywania szkół) będą prowadzone w późniejszym terminie.

ZZ „Solidarność” nadal będzie reprezentował nauczycieli i zabiegał o to, by nie zostały wprowadzone niekorzystne zmiany w KN i ustawie o systemie oświaty.

Hanna Grzelec

Przewod. MOZ NSZZ „Solidarność”

Pracowników Oświaty

16
Listopad
2013

konkurs Pieśni patriotycznej

6. listopada, w 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się                 X Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez Hannę Grzelec, przewodniczącą MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz dyrektor Aleksandrę Szymczak i nauczyciela historii- dr Grażynę Bukowską z ZSP nr 11 w Rybniku.

Konkurs zawsze jest okazją do kształtowania uczuć patriotycznych, upowszechniania polskiej tradycji narodowej, wzmocnienia identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym. Umożliwia propagowanie kultury żywego słowa poprzez śpiew oraz wymianę doświadczeń i pomysłów w tym zakresie. Jest również okazją do prezentacji dorobku artystycznego młodych wykonawców. Systematyczna praca z ambitną młodzieżą daje wspaniałe rezultaty i dostarcza odbiorcom niezapomnianych wrażeń.

W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 53.uczniów z wielu różnych rybnickich szkół, zarówno podstawowych, gimnazjalnych, jak i średnich. Każdy uczestnik prezentował jeden utwór o treści patriotycznej.                                                  Prezentacje oceniało jury w składzie: Joanna Markiewka, Irena Witek- Bugla oraz Wacław Mickiewicz. Jury brało pod uwagę: dobór repertuaru, jego niestandardowość, kulturę słowa, poprawność muzyczną, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny.

Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:                                                                       Kategoria: szkoła podstawowa- soliści: I m-ce: Michał Wieczorek ZSP nr 6 (op. L. Kwiatoń Skura), Tosia Moroń ZSP nr 11 (op. M. Czerwińska Konsek); II m-ce: Hanna Mruzek SP nr 34 (op. E. Bernacka), III m-ce: Paulina Kandziora SP nr 35 (op.J. Sobik) Kategoria: szkoła podstawowa- duety: I m-ce: Maria i Gabriela Parma ZSP nr 11(op. M. Czerwińska Konsek); II i III nie przyznano Kategoria: szkoła poonadpodstawowa- soliści: I m-ce: Anna Drewniok MDK (op. L. Marszolik -Blazel), Rafał Kozik MDK (op. A. Dziwoki); II m-ce: Wiktoria Kocik, G nr 2 (op. E. Bernacka) Sebastian Smak, Gnr10 (op. M. Piernikarska) III m-ce: Wiktoria Filec G nr3 (op.E.Bernacka) . Kategoria: szkoła ponadpodstawowa- duety: wyróżnienie: Elżbieta Krauze, Joanna Gabryluk nr 3 (op. M. Szutka)

Gorące podziękowania należą się wszystkim, którzy pomogli w organizacji konkursu oraz ufundowali nagrody rzeczowe: Urzędowi Miasta Rybnika, księgarni Sowa w Rybniku, MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, Radzie Rodziców przy ZSP nr 11 oraz radnej Sejmiku Śląskiego Urszuli Grzonce.( zdjęcia  w galerii)

16
Listopad
2013

ogłoszenie

Solidarność Oświaty z aprobatą przyjmuje informacje o włączeniu się ZNP w obronę Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty. Potrzebna jest solidarna postawa całego środowiska oświatowego. Wyrażamy nadzieję, że włączenie się ZNP wzmocni postulaty skierowane do Rządu przez SKOiW NSZZ Solidarność podczas akcji protestacyjnych 18. czerwca i 12. września

20
Październik
2013

Dzień Edukacji Narodowej

15 października w RCK uroczyście obchodzono DEN. Wielu zaproszonych gości złożyło pracownikom Oświaty piękne życzenia. Spotkanie było formą podziękowania nauczycielom za ich pracę i okazją do wręczenia wyróżnionym pracownikom rybnickich placówek oświatowych nagród za zasługi zawodowe.
Podczas uroczystości 90 osób otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika.  7 osób odebrało „Medal Mikołaja z Rybnika – w służbie oświaty”. Podczas spotkania zostały również przekazane listy gratulacyjne dla osób uhonorowanych w bieżącym roku medalami Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrodami Kuratora Oświaty. Te najwyższe nagrody wręczył w Sali Marmurowej Gmachu Sejmu Śląskiego Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber. Na tę uroczystość została zaproszona również przewodnicząca MOZ NSZZ „S” Hanna Grzelec.(zdjęcia  w Galerii)

09
Październik
2013

I rodzinny Marsz NordicWalking

28. września odbyła się impreza I rodzinny Marsz NordicWalking, zorganizowana przez dwa związki: Solidarność Pracowników Oświaty i ZNP Oddział w Rybniku. Koordynatorami z ramienia związków byli: Grażyna Podleśny (S) i Marian Kotyrba (ZNP) Zdjęcia wykonane przez Martę Chojnacką w galerii.

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.