|
|
 |
 |
05
Luty
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
30.stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs BÓG HONOR OJCZYZNA PAMIĘĆ zorganizowany przez MOZ NSZZ ‚Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku.
Wzięło w nim udział wielu uczniów z rybnickich i powiatu rybnickiego szkół, którzy zechcieli odkrywać historię miejsc poświęconych bohaterom – imiennym i bezimiennym . W ten sposób chcieliśmy wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Okazją do tego jest szereg rocznic przypadających w roku 2014 i 2015. Wspomnieć tu należałoby między innymi o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy zakończenia działań wojennych w Europie, 70. rocznicy Marszu Śmierci więźniów obozu zagłady w Oświęcimiu czy 95. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Wszystkie te wydarzenia pochłonęły wiele ofiar, \Niektórzy zginęli walcząc z bronią w ręku, niektórzy oddali swoje życie w miejscach straceń – niedaleko naszych szkół czy miejsca zamieszkania.
Niezwykłe to było spotkanie, również ze względu na gości, którzy nam towarzyszyli: : płk Tadeusz Dłużyński, który wygłosił krótki wykład na temat postawy patriotycznej i nauczania historii; pan Ryszard Machulik, urodzony w obozie w Auschwitz, opowiedział o wojennej historii miłosnej swoich rodziców, oraz Lesław Ordon – szef Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Zaszczycili nas również swoją obecnością: dyr. ZST- Grażyna Kohut, kapelan naszej organizacji- ks. Marek Bernacki. . Finał konkursu odbył się w gościnnych murach Zespołu Szkół Technicznych. Goście z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty w Muzeum Regionalnym ZST, a spotkanie uświetnił występ uczniów Technikum Górniczego.
Dziękuję moim koleżankom i kolegom, członkom naszej organizacji za zorganizowanie konkursu. Ukłony dla Gabrysi Chraboł, pomysłodawczyni całej imprezy, Krysi Pierchały, współorganizatorki oraz Gabrysi Smyczek Jądro, Tomkowi Stadnickiemu i Markowi Moskalowi za wielkie wsparcie. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom za wsparcie swoich wychowanków.
Hanna Grzelec
Uczniowie nagrodzeni:
SZKOŁY PODSTAWOWE:
1.miejsce: Martyna Sobik SP-35 Rybnik ;Dominik Sojka SP-22 Rybnik
2.miejsce: Krzysztof Górecki ZSzP-2 Rybnik;:
3. miejsce: Wiktoria Budka SP-1 Rybnik; Patryk Nowak SP-35 Rybnik; Nadia Nasiadka ZSzP – 5 Rybnik
wyróżnienia: Bartosz Król – SP1 Rybnik; Natalia Bernacka – SP-28 Rybnik; Wiktoria Wdzięczna SP-34 Rybnik
wyróżnienie specjalne: Anna Tumula SP-35 Rybnik
GIMNAZJA:
1. miejsce: Piotr Mika Gimnazjum w Świerklanach
2. miejsce: Paweł Derkowski Gimnazjum w Lyskach
3 . miejsce: Natalia Dziuba Gimnazjum nr 4 w Rybniku
Wyróżnienia: Jakub Szymańczak Gimnazjum nr 3 w Rybniku; Adriana Bończyk Gimnazjum nr 13 w Rybniku
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
1. miejsce nie przyznano
2. miejsce Adam Miera Technikum nr 4 w ZSB – Rybnik
Łukasz Szymura ZST – Rybnik
3. miejsce: Anna Brzozowska V LO Rybnik
Wyróżnienie: Monika Badura V LO Rybnik
Zdjęcia w galerii
|
 |
 |
 |
30
Styczeń
2015
|
 |
|
 |
 |
 |

W czasie ferii dyżury w biurze pełnione będą
we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 12.00.
Wszystkim pracownikom oświaty życzymy
spokojnych i bezpiecznych ferii.
|
 |
 |
 |
26
Styczeń
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Podsumowanie konkursu „BÓG – HONOR – OJCZYZNA – PAMIĘĆ”
zorganizowanego przez naszą MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ
będzie miało miejsce 30 stycznia o godz.13.00
w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku przy ul. Kościuszki.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wraz z opiekunami.
Przewidywany czas imprezy: 2 godz.
Prosimy o potwierdzenie przybycia.
|
 |
 |
 |
22
Styczeń
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY
ZAPRASZA NA
3 – DNIOWĄ WYCIECZKĘ W DNIACH: 1, 2, 3. 05. 2015r.
I DZIEŃ – 1. 05. 2015r. – PIĄTEK
SANDOMIERZ: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Dom Długosza, Katedra, Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Opatowska)
KAZIMIERZ DOLNY: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (rynek, kościół, organy, zamek, baszta, Góra Trzech Krzyży)
II DZIEŃ – 2. 05. 2015r. – SOBOTA
LUBLIN: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Zamek Lubelski – ekspozycje, kaplica, baszta, Bazylika oo. Dominikanów, skarbiec, Archikatedra Lubelska)
KOZŁÓWKA: Muzeum Zamoyskich
III DZIEŃ – 3. 05. 2015r. – NIEDZIELA
ZAMOŚĆ: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Muzeum Zamojskie, Bastion VII, rynek, katedra, dzwonnica)
BARANÓW SANDOMIERSKI: zamek
ZAKWATEROWANIE – NAŁĘCZÓW CSW ENERGETYK
– 2 noclegi ze śniadaniem w pokoju 2 – osobowym
– I dzień: obiad jednodaniowy w ośrodku
– II dzień: obiad dwudaniowy w ośrodku
CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.
KOSZT: 510 ZŁ
|
 |
 |
 |
17
Grudzień
2014
|
 |
|
 |
 |
 |

Podziel się ze mną opłatkiem.
W oczy mi popatrz, powiedz dobre słowo
a ręką podaj trochę życzliwości.
Zanieście pozdrowienia do tych, z którymi będziecie
świętować, do tych, których kochacie, do tych,
którzy są Wam bliscy. Niech się stanie Maleńkie Dobro
pośród nas, a wtedy trochę lepszy będzie świat.
Wesołych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,
a z Nowym Rokiem niech rozpocznie się kolejny,
lepszy i pełniejszy rozdział księgi naszego życia.
Hanna Grzelec
Przewodnicząca MOZ NSZZ
„SOLIDARNOŚĆ”
Pracowników Oświaty
wraz z Zarządem
|
 |
 |
 |
17
Grudzień
2014
|
 |
|
 |
 |
 |
Pani Ewa Kopacz
Premier Rzeczypospolitej Polskiej
Polskiej
PETYCJA
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się zamrożeniu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej na kolejny już 2015 rok.
Płace nauczycieli i pracowników oświaty maleją w stosunku do wynagrodzeń osób zatrudnionych w gospodarce narodowej. Proponowane zamrożenie płac na 2015 r. spowoduje, że realne wynagrodzenie nauczycieli będzie niższe od otrzymywanego w 2007 roku. Statystyki europejskie podają, że od 2008 r. płace w polskiej oświacie wzrosły o około 6 %, a nie, jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, od 40 do 50%.
W celu zatrzymania tego negatywnego zjawiska KSOiW NSZZ „Solidarność”
stanowczo żąda, aby w budżecie państwa na 2015 rok zabezpieczyć środki w
wysokości 9% na waloryzację płac, która obowiązywać będzie od 1 stycznia 2015 r.
Byłoby to także spełnieniem obietnicy danej nauczycielom kilka lat temu przez
premiera RP.
Polska jawi się krajem, w którym edukacja jest wydatkiem, a nie inwestycją przyszłość. Od paru lat zmniejsza się poziom finansowania edukacji z budżetu państwa. Nauczyciele polscy, którzy pracują ponad 46 godzin tygodniowo i mają jeden z dłuższych czasów pracy w Europie, otrzymują jedno z najniższych wynagrodzeń.
Zła sytuacja ekonomiczna oświaty powoduje, że powszechnym zjawiskiem jest nagminne łamanie prawa oświatowego i prawa pracy przez organy prowadzące, co skutkuje obniżaniem jakości i warunków pracy w polskich szkołach. Negatywne konsekwencje tego zjawiska ponoszą także uczniowie. Fałszywie Karta Nauczyciela – czyli ponadzakładowy układ pracy gwarantujący minimalne standardy płacy i pracy – postrzegana jest jako największa przeszkoda w „reformowaniu” oświaty. Dodatkowym negatywnym zjawiskiem jest popierana przez rząd prywatyzacja oświaty, która odbywa się wyłącznie kosztem nauczycieli. Nie godzimy się, aby polska szkoła była firmą nastawioną na zysk, na dodatek finansowaną z naszych podatków. Szkoła powinna przede wszystkim zagwarantować uczniom równy dostęp do edukacji.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dbając o właściwy poziom kształcenia młodych pokoleń i status społeczny nauczycieli w Polsce, stanowczo domaga się finansowania oświaty w taki sposób, aby zabezpieczyć efektywną realizację zadań w zakresie edukacji, opieki i wychowania oraz odpowiedni poziom wynagradzania nauczycieli i pracowników oświaty, zapewniający im godne życie.
Z poważaniem
Ryszard Proksa
przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
13
Grudzień
2014
|
 |
|
 |
 |
 |
OŚWIADCZENIE
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” odczytuje list otwarty minister edukacji narodowej Joanny Kluzik- Rostkowskiej w sprawie przerwy świątecznej w szkołach jako próbę dyskredytacji zawodu nauczyciela w oczach opinii publicznej poprzez insynuowanie, że pracownicy oświaty mogą próbować w okresie zbliżającej się zimowej przerwy świątecznej uchylać się od obowiązku opieki nad dziećmi. Dodatkowo należy wskazać, iż niepodanie przez panią minister w jej lakonicznym oświadczeniu jakiekolwiek podstawy prawnej, będzie skutkować pogłębieniem się chaosu panującego w polskich szkołach w zakresie czasu pracy nauczycieli. W tym miejscu należy podkreślić, iż kwestię dni wolnych od zajęć edukacyjnych w okresie od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek, reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, ze zm.).
W myśl wskazanego powyżej aktu prawnego, dyrektor szkoły może w tych dniach, w razie zaistnienia takiej potrzeby, organizować różnego rodzaju zajęcia nieedukacyjne np. opiekę świetlicową, szkolenia. Przy czym nie zwalnia go to z obowiązku należytego organizowania pracy. Należy bowiem pamiętać, że kodeks pracy nakłada na zakład pracy obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiągnięcie przez pracowników – przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji – wysokiej wydajności pracy i należytej jakości pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 czerwca 1977 r., I PR 63/77). Za niedopuszczalną więc należy uznać sytuację, w której cały ciężar odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi w okresie zimowej przerwy świątecznej będzie spoczywał jedynie na wybranej grupie nauczycieli np. wychowawcach świetlicy.
Z kolei dni 2 i 5 stycznia 2015 r. mogą zostać wyznaczone jako dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych tylko w przypadku zasięgnięcia przez dyrektora szkoły opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, przy uwzględnieniu warunków lokalowych i możliwości organizacyjnych szkoły lub placówki. Ten ostatni aspekt organizowania dodatkowych zajęć wychowawczoopiekuńczych, czyli warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, pani minister w swoim liście całkowicie pominęła. Fakt ten, w dobie przyzwolenia Ministerstwa Edukacji Narodowej na likwidację kolejnych szkół i placówek, nie może zresztą dziwić.
KSOiW NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec konfliktowania przez panią minister dwóch ważnych podmiotów życia szkoły: Rodziców i Nauczycieli. Dobre efekty pracy wychowawczej, edukacyjnej i opiekuńczej są możliwe tylko w drodze pełnej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu. Postawa pani minister wyrażona w liście stoi w jawnej sprzeczności z jej działaniami w odniesieniu do głosu rodziców zaniepokojonych obowiązkowym posyłaniem sześciolatków do szkół.
Ryszard Proksa
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|