menu

Przydatne Linki

polecamy

05
Luty
2015

Finał konkursu BÓG HONOR OJCZYZNA PAMIĘĆ

30.stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs BÓG HONOR OJCZYZNA PAMIĘĆ zorganizowany przez MOZ NSZZ ‚Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku.

Wzięło w nim udział wielu uczniów z rybnickich i powiatu rybnickiego szkół, którzy zechcieli odkrywać historię miejsc poświęconych bohaterom – imiennym              i bezimiennym . W ten sposób chcieliśmy wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci             i  młodzieży. Okazją do tego jest szereg rocznic przypadających w roku 2014 i 2015. Wspomnieć tu należałoby między innymi o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy zakończenia działań wojennych w Europie, 70. rocznicy Marszu Śmierci więźniów obozu zagłady w Oświęcimiu czy 95. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Wszystkie te wydarzenia pochłonęły wiele ofiar, \Niektórzy zginęli walcząc z bronią w ręku, niektórzy oddali swoje życie w miejscach straceń – niedaleko naszych szkół czy miejsca zamieszkania.

Niezwykłe to było spotkanie, również ze względu na gości, którzy nam towarzyszyli: : płk Tadeusz Dłużyński, który wygłosił krótki wykład na temat postawy patriotycznej i nauczania historii; pan Ryszard Machulik, urodzony w obozie w Auschwitz, opowiedział o wojennej historii miłosnej swoich rodziców, oraz Lesław Ordon – szef Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Zaszczycili nas również swoją obecnością: dyr. ZST- Grażyna Kohut, kapelan naszej organizacji- ks. Marek Bernacki. . Finał konkursu odbył się w gościnnych murach Zespołu Szkół Technicznych. Goście z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty w Muzeum Regionalnym ZST, a spotkanie uświetnił występ uczniów Technikum Górniczego.

Dziękuję moim koleżankom i kolegom, członkom naszej organizacji za zorganizowanie konkursu. Ukłony dla Gabrysi Chraboł, pomysłodawczyni całej imprezy, Krysi Pierchały, współorganizatorki oraz Gabrysi Smyczek Jądro, Tomkowi Stadnickiemu i Markowi Moskalowi za wielkie wsparcie. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom za wsparcie swoich wychowanków.

Hanna Grzelec

Uczniowie nagrodzeni:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

1.miejsce: Martyna Sobik SP-35 Rybnik ;Dominik Sojka SP-22 Rybnik

2.miejsce: Krzysztof Górecki ZSzP-2 Rybnik;:

3. miejsce: Wiktoria Budka SP-1 Rybnik; Patryk Nowak SP-35 Rybnik; Nadia Nasiadka ZSzP – 5 Rybnik

wyróżnienia: Bartosz Król – SP1 Rybnik; Natalia Bernacka – SP-28 Rybnik; Wiktoria Wdzięczna SP-34 Rybnik

wyróżnienie specjalne: Anna Tumula SP-35 Rybnik

GIMNAZJA:

1. miejsce: Piotr Mika Gimnazjum w Świerklanach

2. miejsce: Paweł Derkowski Gimnazjum w Lyskach

3 . miejsce: Natalia Dziuba Gimnazjum nr 4 w Rybniku

Wyróżnienia: Jakub Szymańczak Gimnazjum nr 3 w Rybniku; Adriana Bończyk Gimnazjum nr 13 w Rybniku

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

1. miejsce nie przyznano

2. miejsce Adam Miera Technikum nr 4 w ZSB – Rybnik

Łukasz Szymura ZST – Rybnik

3. miejsce: Anna Brzozowska V LO Rybnik

Wyróżnienie: Monika Badura V LO Rybnik

Zdjęcia w galerii

30
Styczeń
2015

W czasie ferii dyżury w biurze pełnione będą

we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 12.00.

Wszystkim pracownikom oświaty życzymy

spokojnych i bezpiecznych ferii.


26
Styczeń
2015

wyniki konkursu

Podsumowanie  konkursu „BÓG – HONOR – OJCZYZNA – PAMIĘĆ”

zorganizowanego przez naszą MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ

będzie miało miejsce 30 stycznia o godz.13.00

w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku przy ul. Kościuszki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wraz z opiekunami.

Przewidywany czas imprezy: 2 godz.

Prosimy o potwierdzenie przybycia.

22
Styczeń
2015

zaproszenie na wycieczkę

MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY

ZAPRASZA NA

3 – DNIOWĄ WYCIECZKĘ W DNIACH: 1, 2, 3. 05. 2015r.

I DZIEŃ – 1. 05. 2015r. – PIĄTEK

SANDOMIERZ: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Dom Długosza, Katedra, Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Opatowska)

KAZIMIERZ DOLNY: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (rynek, kościół, organy, zamek, baszta, Góra Trzech Krzyży)

II DZIEŃ – 2. 05. 2015r. – SOBOTA

LUBLIN: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Zamek Lubelski – ekspozycje, kaplica, baszta, Bazylika oo. Dominikanów, skarbiec, Archikatedra Lubelska)

KOZŁÓWKA: Muzeum Zamoyskich

III DZIEŃ – 3. 05. 2015r. – NIEDZIELA

ZAMOŚĆ: zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Muzeum Zamojskie, Bastion VII, rynek, katedra, dzwonnica)

BARANÓW SANDOMIERSKI: zamek

ZAKWATEROWANIE – NAŁĘCZÓW CSW ENERGETYK

– 2 noclegi ze śniadaniem w pokoju 2 – osobowym

– I dzień: obiad jednodaniowy w ośrodku

– II dzień: obiad dwudaniowy w ośrodku

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje.

KOSZT: 510 ZŁ

09
Styczeń
2015

jesteśmy na facebooku

Zapraszamy  do odwiedzenia nas

na https://www.facebook.com/solidarnoscrybnik

17
Grudzień
2014

życzenia świąteczne

Podziel się ze mną opłatkiem.

W oczy mi popatrz, powiedz dobre słowo

a ręką podaj trochę życzliwości.

Zanieście pozdrowienia do tych, z którymi będziecie

świętować, do tych, których kochacie, do tych,

którzy są Wam bliscy. Niech się stanie Maleńkie Dobro

pośród nas, a wtedy trochę lepszy będzie świat.

Wesołych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,

a z Nowym Rokiem niech rozpocznie się kolejny,

lepszy i pełniejszy rozdział księgi naszego życia.

Hanna Grzelec

Przewodnicząca MOZ NSZZ

„SOLIDARNOŚĆ”

Pracowników Oświaty

wraz z Zarządem

17
Grudzień
2014

petycja

Pani Ewa Kopacz

Premier Rzeczypospolitej Polskiej

Polskiej

PETYCJA

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się zamrożeniu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej na kolejny już 2015 rok.

Płace nauczycieli i pracowników oświaty maleją w stosunku do wynagrodzeń osób zatrudnionych w gospodarce narodowej. Proponowane zamrożenie płac na 2015 r. spowoduje, że realne wynagrodzenie nauczycieli będzie niższe od otrzymywanego w 2007 roku. Statystyki europejskie podają, że od 2008 r. płace w polskiej oświacie wzrosły o około 6 %, a nie, jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, od 40 do 50%.

W celu zatrzymania tego negatywnego zjawiska KSOiW NSZZ „Solidarność”

stanowczo żąda, aby w budżecie państwa na 2015 rok zabezpieczyć środki w

wysokości 9% na waloryzację płac, która obowiązywać będzie od 1 stycznia 2015 r.

Byłoby to także spełnieniem obietnicy danej nauczycielom kilka lat temu przez

premiera RP.

Polska jawi się krajem, w którym edukacja jest wydatkiem, a nie inwestycją  przyszłość. Od paru lat zmniejsza się poziom finansowania edukacji z budżetu państwa. Nauczyciele polscy, którzy pracują ponad 46 godzin tygodniowo i mają jeden z dłuższych czasów pracy w Europie, otrzymują jedno z najniższych wynagrodzeń.

Zła sytuacja ekonomiczna oświaty powoduje, że powszechnym zjawiskiem jest nagminne łamanie prawa oświatowego i prawa pracy przez organy prowadzące, co skutkuje obniżaniem jakości i warunków pracy w polskich szkołach. Negatywne konsekwencje tego zjawiska ponoszą także uczniowie. Fałszywie Karta Nauczyciela – czyli ponadzakładowy układ pracy gwarantujący minimalne standardy płacy i pracy – postrzegana jest jako największa przeszkoda w „reformowaniu” oświaty. Dodatkowym negatywnym zjawiskiem jest popierana przez rząd prywatyzacja oświaty, która odbywa się wyłącznie kosztem nauczycieli. Nie godzimy się, aby polska szkoła była firmą nastawioną na zysk, na dodatek finansowaną z naszych podatków. Szkoła powinna przede wszystkim zagwarantować uczniom równy dostęp do edukacji.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dbając o właściwy poziom kształcenia młodych pokoleń i status społeczny nauczycieli w Polsce, stanowczo domaga się finansowania oświaty w taki sposób, aby zabezpieczyć efektywną realizację zadań w zakresie edukacji, opieki i wychowania oraz odpowiedni poziom wynagradzania nauczycieli i pracowników oświaty, zapewniający im godne życie.

Z poważaniem

Ryszard Proksa

przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”

13
Grudzień
2014

stanowisko ws dni wolnych

OŚWIADCZENIE

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” odczytuje list otwarty minister edukacji narodowej Joanny Kluzik- Rostkowskiej w sprawie przerwy świątecznej w szkołach jako próbę dyskredytacji zawodu nauczyciela w oczach opinii publicznej poprzez insynuowanie, że pracownicy oświaty mogą próbować w okresie zbliżającej się zimowej przerwy świątecznej uchylać się od obowiązku opieki nad dziećmi. Dodatkowo należy wskazać, iż niepodanie przez panią minister w jej lakonicznym oświadczeniu jakiekolwiek podstawy prawnej, będzie skutkować pogłębieniem się chaosu panującego w polskich szkołach w zakresie czasu pracy nauczycieli. W tym miejscu należy podkreślić, iż kwestię dni wolnych od zajęć edukacyjnych w okresie od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek, reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, ze zm.).

W myśl wskazanego powyżej aktu prawnego, dyrektor szkoły może w tych dniach, w razie zaistnienia takiej potrzeby, organizować różnego rodzaju zajęcia nieedukacyjne np. opiekę świetlicową, szkolenia. Przy czym nie zwalnia go to z obowiązku należytego organizowania pracy. Należy bowiem pamiętać, że kodeks pracy nakłada na zakład pracy obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiągnięcie przez pracowników – przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji – wysokiej wydajności pracy i należytej jakości pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 czerwca 1977 r., I PR 63/77). Za niedopuszczalną więc należy uznać sytuację, w której cały ciężar odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi w okresie zimowej przerwy świątecznej będzie spoczywał jedynie na wybranej grupie nauczycieli np. wychowawcach świetlicy.

Z kolei dni 2 i 5 stycznia 2015 r. mogą zostać wyznaczone jako dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych tylko w przypadku zasięgnięcia przez dyrektora szkoły opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, przy uwzględnieniu warunków lokalowych i możliwości organizacyjnych szkoły lub placówki. Ten ostatni aspekt organizowania dodatkowych zajęć wychowawczoopiekuńczych, czyli warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, pani minister w swoim liście całkowicie pominęła. Fakt ten, w dobie przyzwolenia Ministerstwa Edukacji Narodowej na likwidację kolejnych szkół i placówek, nie może zresztą dziwić.

KSOiW NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec konfliktowania przez panią minister dwóch ważnych podmiotów życia szkoły: Rodziców i Nauczycieli. Dobre efekty pracy wychowawczej, edukacyjnej i opiekuńczej są możliwe tylko w drodze pełnej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu. Postawa pani minister wyrażona w liście stoi w jawnej sprzeczności z jej działaniami w odniesieniu do głosu rodziców zaniepokojonych obowiązkowym posyłaniem sześciolatków do szkół.

Ryszard Proksa

12
Grudzień
2014

spotkanie opłatkowe

W świątecznym nastroju  11 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe członków MOZ NSZZ  Solidarność.

Dziękujemy wszystkim obecnym za miło spędzony wspólnie czas,

życząc   spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. ( zdjęcia w galerii)

12
Grudzień
2014

byliśmy, protestowaliśmy

9 grudnia przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie braliśmy udział w nadzwyczajnym  posiedzeniu Rady powiększonym  o przedstawicieli środowiska oświatowego.(zdjęcia  w galerii)

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.