menu

Przydatne Linki

polecamy

04
Marzec
2016

zaproszenie na wycieczkę

MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY

ZAPRASZA NA 2 – DNIOWĄ WYCIECZKĘ W PIENINY

W DNIACH: 30.04 – 1.05.2016r.

I DZIEŃ – 30. 04. 2016r. – SOBOTA

NIEDZICA I CZORSZTYN:

– zwiedzanie zamku w Niedzicy

– rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

– zwiedzanie zamku w Czorsztynie

zakwaterowanie: ( pokoje 2, 3 i 4 – osobowe )

PENSJONAT „GOŚCINIEC PIENIŃSKI” W KLUSZKOWCACH

– obiadokolacja

– grill

II DZIEŃ – 1. 05. 2016r. – NIEDZIELA

SZCZAWNICA:

– śniadanie

– spływ Dunajcem

– spacer po Szczawnicy, park zdrojowy, zwiedzanie miasta

– Wąwóz Homole

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolację, grill.

KOSZT: 250 ZŁ

dla członka Związku „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku:                              KOSZT: 200 zł.

KALKULACJA DLA GRUPY: 40 OSÓB

TERMIN ZAKOŃCZENIA ZAPISÓW: 18.03.2016r.!!!

ZALICZKA: 100 ZŁ


06
Luty
2016

szkolimy się

Członkowie zarządu, a także przewodniczący kół systematycznie  uczestniczą w szkoleniach, aby  aktualizować swoją wiedzę, by móc  skutecznie pomagać  naszym członkom.(zdjęcia w galerii)

27
Styczeń
2016

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE EMERYTÓW

19 stycznia 2016 r. odbyło się noworoczne spotkanie Koła Emerytów MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Pracowników Oświaty w Rybniku. Pomimo mroźnego poranka grupa zahartowanych emerytów dotarła na spotkanie. Po omówieniu spraw bieżących, organizacyjnych i poczęstunku przystąpiliśmy do kolędowania. Nasz dyrygent Pan Jan i Pani Aniela byli inicjatorami śpiewania nie tylko kolęd czy pieśni biesiadnych, ale również arii operowych i operetkowych.  Jak zawsze było miło, życzliwie, a przede wszystkim radośnie i wesoło.

18
Styczeń
2016

wspomnienia z krakowa

Już drugi raz odwiedziliśmy przedświąteczny jarmark w Krakowie. Pogoda dopisała, humory też. Kraków nieodmiennie piękny Dobrze bawiliśmy się w teatrze,miejsce urokliwe- scena pod ratuszem, sztuka pt. „Sarenki” zabawna, jak to czeski humor.


11
Styczeń
2016

uwaga konkurs

BÓG – HONOR – OJCZYZNA – PAMIĘĆ

„SZUKAMY NIEZNANYCH BOHATERÓW

II POŁOWY XX WIEKU”

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Pedagodzy, Nauczyciele,

za Państwa pośrednictwem pragniemy zaprosić uczniów szkół podstawowych, gimnazjów  i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie  zatytułowanym „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”. Hasło przewodnie  tegorocznej edycji naszego konkursu brzmi: „Szukamy nieznanych bohaterów II połowy XX wieku”. Ma ono zachęcić młodzież              do zainteresowania się przeszłością dziadków i pradziadków, ich, często dramatycznymi losami, wplecionymi w koło historii.

Chcemy w ten sposób wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Okazją do tego jest szereg rocznic przypadających w roku  2015/2016. Wspomnieć tu należałoby między innymi o 70. rocznicy  zakończenia II wojny światowej, 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”  oraz  60. rocznicy  Czerwca  ´56. Pragniemy poświęcić nasz konkurs  pamięci  ludzi, którzy, uczestnicząc m.in. w tych wydarzeniach,  pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości Polski. Zachęcamy uczestników do  poszukiwania lokalnych bohaterów,  których losy zostały wplecione              w historię Polski, Śląska i Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej drugiej połowy XX wieku.

W związku z tym zwracamy się do Państwa o przekazanie uczniom regulaminu  oraz zachęcenie ich do zaangażowania i twórczych poszukiwań.

Organizatorzy:

MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku

Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku

Muzeum Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku

REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizatorem konkursu jest MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty                    w Rybniku, Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku   oraz Muzeum Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.
  2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
  3. Wszystkie prace powinny być autorskie, wykonane przez jednego uczestnika          (nie przez grupę).
  4. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę.
  5. Dopuszcza się większą liczbę prac z jednej placówki oświatowej.
  6. Uczniowie szkół podstawowych przygotowują pracę plastyczną przedstawiającą bohatera, uzupełnioną o biogram wybranej postaci. Praca może być wykonana  w dowolnej technice plastycznej, na papierze w formacie A4.
  7. Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowują prezentację multimedialną lub film, w których udokumentują historię opowiedzianą  przez wybranego uczestnika wydarzeń (w przypadku osób żyjących)  lub zrekonstruowaną na podstawie ustnych przekazów świadków, dostępnych pamiątek lub literatury źródłowej (w przypadku osób nieżyjących). Prezentacja powinna liczyć od 10 do 15 slajdów, a film do 5 minut.
  8. Prace oceniane będą w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
  9. 9. Termin nadsyłania prac – do 12 lutego 2016 roku.

10.  Prace należy dostarczyć lub przesłać do biura MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku (ul. Chrobrego 29, 44-200 Rybnik).

11.  Podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się w marcu 2016 roku.

12.  Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody książkowe oraz dyplomy.

13.  Wszelkich informacji dotyczących konkursu udzielają:                                                                  Hanna Grzelec ( e-mail: solidarnoscrybnik@wp.eu tel.: 533 651 947),

Gabriela Chraboł (e-mail: gim5rybnik@wp.pl),

Krystyna Pierchała (e-mail: kpierchala@zstrybnik.pl

17
Grudzień
2015

Spotkanie Opłatkowe

Tradycją stały się spotkania przy opłatku.

Również w tym roku  członkowie naszej organizacji spotkali się 15. grudnia,

by  już  w świątecznej  atmosferze złożyć  sobie życzenia i podzielić  się opłatkiem.

Dziękujemy zaproszonym gościom  za przybycie.

Wszystkim życzymy  spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.


17
Grudzień
2015

Komunikat

Komunikat wspólny

ze spotkania z Anną Zalewską – Minister Edukacji Narodowej
z Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”

Podczas spotkania omówiono zasady współpracy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania z resortem edukacji.

Członkowie Prezydium KSOiW przedstawili stanowisko Związku w sprawie planowanej reformy ustroju szkolnego. Nadrzędną sprawą dla „Solidarności” jest gwarancja zatrudnienia dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół wszystkich typów oraz dbałość o jakość edukacji.

Strony ustaliły, że pierwszoplanową sprawą są prace nad Nową Podstawą Programową. MEN podtrzymuje deklarację o szerokich konsultacjach i dialogu, w tym z reprezentatywnymi związkami zawodowymi w sprawie ewentualnej zmiany ustroju szkolnego w Polsce.

Minister Anna Zalewska przedstawiła stan bieżących prac legislacyjnych dotyczących oświaty. Aktualnie MEN pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Zakłada ona m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w zakresie sieci szkolnej i organizacji pracy szkół.

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili uwagę na szczegółowe ewidencjonowanie środków przeznaczonych na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy z dziećmi i młodzieżą. KSOiW NSZZ „Solidarność” opowiada się za wypracowaniem jednolitych metod rozliczania środków na te zadania. Minister edukacji podziela zdanie NSZZ „Solidarność”, jednak w budżecie na 2016 r. nie ma możliwości zmian w tym zakresie. Będą one przedmiotem dalszych prac resortu.

Przewodniczący KSOiW Ryszard Proksa poruszył problem niewykorzystania przez poprzednie kierownictwo MEN funduszu przeznaczonego na nagrody Ministra dla nauczycieli. Minister Zalewska zapewniła, że środki te w wysokości ok. 1 mln złotych zostaną wydane na nagrody dla nauczycieli do końca bieżącego roku.

Członkowie Prezydium KSOiW zwrócili się do pani minister o zajęcie stanowiska
w sprawie czasu pracy nauczycieli podczas przerwy świątecznej. Pani minister wypowie się w tej sprawie.

Ponadto przedstawiciele NSZZ „Solidarność” upomnieli się o przywrócenie obowiązywania Karty Nauczyciela w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i podnieśli problem niskich wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych oraz opiekuńczo –wychowawczych.

Minister edukacji kolejny raz podkreśliła, że Karta Nauczyciela nie jest problemem, tylko wartością gwarantująca status społeczny zawodu nauczyciela.

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej

Ryszard Proksa

Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”

11
Grudzień
2015

Dzieląc się opłatkiem
łączymy się z Państwem myślami,
mając nadzieję,
że zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
i nadchodzący nowy – 2016 rok,
zagoszczą w Waszych domach ciepłem,
radością i spełnieniem najskrytszych marzeń
oraz błogosławieństwem Nowonarodzonego.

Przewodnicząca
MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
Pracowników Oświaty
Hanna Grzelec
z Zarządem

01
Grudzień
2015

BÓG – HONOR – OJCZYZNA – PAMIĘĆ

„SZUKAMY NIEZNANYCH BOHATERÓW
II POŁOWY XX WIEKU”

Pragniemy zaprosić uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie zatytułowanym „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji naszego konkursu brzmi: „Szukamy nieznanych bohaterów II połowy XX wieku”. Ma ono zachęcić młodzież do zainteresowania się przeszłością dziadków i pradziadków, ich, często dramatycznymi losami, wplecionymi w koło historii.
Chcemy w ten sposób wspomóc wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Okazją do tego jest szereg rocznic przypadających w roku 2015/2016. Wspomnieć tu należałoby między innymi o 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 60. rocznicy Czerwca ´56. Pragniemy poświęcić nasz konkurs pamięci ludzi, którzy, uczestnicząc m.in. w tych wydarzeniach, pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości Polski. Zachęcamy uczestników do poszukiwania lokalnych bohaterów, których losy zostały wplecione w historię Polski, Śląska i Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej drugiej połowy XX wieku.

Organizatorzy:
MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku
Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera w Rybniku
Muzeum Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku

30
Listopad
2015

SKOiW NSZZ „Solidarność”
o expose nowego rządu

Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania
NSZZ „Solidarność” w odniesieniu do expose Prezesa Rady
Ministrów w części dotyczącej oświaty:

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia zapowiedź likwidacji tzw. godzin karcianych, wzmocnienia pozycji nauczyciela, odbiurokratyzowania szkoły.
Rada podziela ogromny niepokój i rozumie sprzeciw nauczycieli i pracowników gimnazjów wywołany zapowiedzią likwidacji tego typu szkoły. Oczekujemy, że decyzja zmiany w ustroju szkolnym, będzie wypracowana w drodze rzeczywistego dialogu społecznego, po dogłębnej analizie podstawy programowej oraz skutków planowanych zmian. Krajowa Sekcja nie wyrazi zgody na działania, w wyniku których nastąpiłaby utrata pracy przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych. Rada deklaruje gotowość szybkiego spotkania z Ministrem Edukacji Narodowej w celu przedstawienia obszarów wymagających bezwzględnego uporządkowania i poprawienia warunków oraz jakości pracy szkół.
Przewodniczący
KSOiW NSZZ „Solidarność”
Ryszard Proksa

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.