menu

Przydatne Linki

polecamy

29
Sierpień
2017

zaproszenie na atrakcyjną wycieczkę

MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” PRACOWNIKÓW OŚWIATY
ZAPRASZA NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ
16.09.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania Kazimierz kraków
KAZIMIERZ I PODGÓRZE (KRAKÓW)

Znalezione obrazy dla zapytania podgórze kraków

 

REJS STATKIEM PO WIŚLE

 

Znalezione obrazy dla zapytania rejs statkiem kraków

PROGRAM WYCIECZKI:

– zwiedzanie z przewodnikiem Kazimierza i Pogórza 
– zwiedzanie Synagogi Starej w Krakowie
– zwiedzanie Krypty Zasłużonych na Skałce
– rejs statkiem po Wiśle
– czas wolny w Krakowie

CENA ZAWIERA: przejazd autokarem, przewodnika, parkingi, opłaty drogowe, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

KOSZT: 30 ZŁ DLA CZŁONKÓW SOLIDARNOŚCI (dofinansowanie 50 zł)
80 ZŁ DLA OSÓB NIENALEŻĄCYCH DO ZWIĄZKU

KALKULACJA DLA GRUPY: 50 OSÓB
TERMIN ZAKOŃCZENIA ZAPISÓW (wraz z zaliczką): 10.09.2017r.!!!

29
Sierpień
2017

Komunikat ze spotkania Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty

Komunikat ze spotkania Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbyło się 13 lipca 2017 r. w CPS „Dialog” w Warszawie

 

Wycofanie się ministerstwa edukacji narodowej z propozycji likwidacji pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz niezadawalającej oceny pracy nauczyciela i możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który otrzymał tą ocenę pracy – to dobry skutek negocjacji „Solidarności” z men i negatywnej opinii KSOiW do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

 

Na spotkaniu, w którym udział wzięła minister edukacji narodowej Anna Zalewska i podsekretarz stanu Marzenna Drab, podsumowano stanowiska strony związkowej Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty w zakresie projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Henryk Ślusarski i Zbigniew Świerczek, z zadowoleniem przyjęli zmianę stanowiska ministerstwa i utrzymanie „funduszu zdrowia” dla nauczycieli oraz likwidacji niezadowalającej oceny ich pracy, nadal jednak podtrzymali swój sprzeciw co do zmian pogarszających sytuację nauczycieli np. wydłużenia ścieżki awansu zawodowego.

„Nie ma zgody na negatywne zmiany w oświacie, w całej rozciągłości pootrzymujemy swoje stanowisko, które zostało wyrażone w przedstawionej opinii KSOiW do projektu dyskutowanej ustawy” – mówił zastępca przewodniczącego KSOiW Zbigniew Świerczek – wnioskujemy aby wprowadzić tylko te zmiany, które uzyskały pełną akceptację związków zawodowych, pozostałe natomiast zostawić do dalszych negocjacji w ramach powołanego Zespołu.”

Szczegółowa analiza przedłożonego przez men podsumowania stanowisk strony związkowej pozwoli na nową ocenę projektu i wypracowanie różnych możliwości działań związku w sytuacji, gdyby projekt ten stał się przedmiotem procedury legislacyjnej.

Opracował

Zbigniew Świerczek

Zastępca Przewodniczącego KSOiW NSZZ „Solidarność”

29
Sierpień
2017

Pielgrzymka na Jasną Górę

 

 

Jak co roku SOLIDARNOŚĆ OŚWIATY w RYBNIKU zorganizowała wyjazd na Pielgrzymkę Nauczycieli do Częstochowy. Dziękuję wszystkim obecnym za udział, Irenie K. za dokumentację zdjęciową. Ukłony, podziękowania i ogromną wdzięczność przesyłam Jadzi Abrahamowicz – przewodniczącej Koła Emerytów za coroczną organizację i poniesiony trud. Mam nadzieję, że do siego roku.

26
Czerwiec
2017

dyżury w czasie wakacji

W czasie wakacji biuro czynne 

we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 12.00

24
Czerwiec
2017

udanych wakacji

Wszystkim nauczycielom  i pracownikom

 życzymy spokojnych i udanych wakacji.

Niech zasłużony  urlop  trwa jak najdłużej.

Miłych  wrażeń i samych przyjemnych  przeżyć.

 Hanna Grzelec

Przewodnicząca MOZ NSZZ

Solidarność Pracowników Oświaty

w Rybniku wraz z Zarządem 

17
Czerwiec
2017

Byliśmy na koncercie

Zdjęcie użytkownika MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Rybnik.

3 czerwca byliśmy na kolejnym Solidarnościowym wyjeździe, tym razem w katowickim NOSPR-rze. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu w wykonaniu AUKSO. W programie była muzyka klasyczna, klezmerska i jazzowa. Dziękuję Ani za organizację wyjazdu. Zapraszamy na następne.

 

Zdjęcie użytkownika MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Rybnik.

 

 

31
Maj
2017

Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Oświaty

Bytom, 25.05.2017 r.

Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie wynagrodzeń nauczycieli.

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” odrzuca ogłoszony przez ministra edukacji narodowej poziom i harmonogram wdrożenia wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

Domagamy się przeznaczenia przez rząd RP środków finansowych na zagwarantowanie nauczycielom wynagrodzenia na poziomie odzwierciedlającym wysiłek związany z wdrożeniem reformy oraz oczekiwanym przez społeczeństwo podniesieniem jakości nauczania i wychowania.

Fundamentalne znaczenie edukacji dla rozwoju i dobrobytu społeczeństwa uzasadnia realny udział nauczycieli we wzroście gospodarczym. Dlatego żądamy powiązania poziomu płac z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Rada oczekuje podjęcia bezzwłocznych rozmów w celu ustalenia satysfakcjonującego dla środowiska oświatowego systemu wynagrodzeń.

Uzasadnienie

 

Ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce we wrześniu 2012 r. Od tego czasu, za wyjątkiem skromnej rekompensaty z powodu wzrostu cen towarów i usług w 2017 roku, rządy RP nie przeprowadzały żadnej regulacji uposażeń pedagogów. Z tego powodu nauczyciele stracili w tym czasie na wartości swoich wynagrodzeń ok. 7,5 %, a biorąc pod uwagę przewidywany wzrost cen towarów i usług ogłoszony w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa w latach 2017-20, w roku 2018 (a więc w pierwszym roku wdrożenia wzrostu płac) siła nabywcza płac pedagogów straci na wartości ok. 10 %.

Pod koniec 2016 roku przy Ministerstwie Edukacji Narodowej został powołany Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Jego prace podzielone zostały na cztery grupy robocze. Z działalnością jednej z nich KSOiW NSZZ „Solidarność” wiązała duże nadzieje na wypracowanie nowego modelu płacowego i porozumienie dotyczące zmiany zasad kształtowania wynagrodzeń nauczycieli w oparciu o obiektywne wskaźniki makroekonomiczne. Nadzieje nasze zostały rozbudzone zapewnieniami przedstawicieli MEN, że proponowany przez NSZZ „Solidarność” projekt zmiany systemu określania płac jest zbieżny z oczekiwaniami strony rządowej i po dopracowaniu możliwy do wdrożenia.

KSOiW NSZZ „Solidarność” od lat postuluje, by z systemu wynagradzania nauczycieli wyłączyć niektóre jego składniki, które sztucznie zawyżają poziom płac pedagogów (godziny ponadwymiarowe, dodatki funkcyjne z tytułu pełnienia funkcji kierowniczych, odprawy, specjalny fundusz nagród). Powoduje to również inne negatywne zjawiska, jak nadmierne i często niezgodne z przepisami ustawy Karta Nauczyciela zwolnienia nauczycieli. Część z nich nie ma nic wspólnego z postępującym niżem demograficznym. Po ostatnich wyborach parlamentarnych liczyliśmy na zapowiadane zmiany również w edukacji, o które walczyła Solidarność.

Tymczasem 28 kwietnia 2017 r. minister edukacji narodowej w imieniu rządu RP ogłosiła harmonogram i poziom progresji płac nauczycieli w latach 2018-2020, a więc w cyklu trzyletnim, który został określony 15% stopą wzrostu. Uznajemy tę zapowiedź za bulwersującą i manipulacyjną, bowiem uwzględniając zaległe zaniechania waloryzacji płac oraz prognozowany w latach 2018-2020 wzrost cen towarów i usług łącznie spowoduje, że ogłoszony poziom podwyżek ledwie pokryje inflację. Tak więc nie może być mowy o jakiejkolwiek podwyżce płac nauczycieli, którą ogłosiła minister edukacji narodowej, a jedynie o ich znikomej waloryzacji.

Ponadto z ogłoszonych przez minister edukacji narodowej informacji wynika, że do systemu płacowego nauczycieli mają być przesunięte inne składniki o charakterze socjalnym (dodatek wiejski, dodatek mieszkaniowy), zlikwidowany ma zostać dodatek na zagospodarowanie oraz fundusz zdrowotny dla nauczycieli, a także zweryfikowane warunki uprawniające do otrzymywania dodatku za warunki pracy. Środki finansowe w ten sposób uzyskane mają zasilić siatkę płac. Nie godzimy się, by znacząca grupa nauczycieli finansowała w dużej części wzrost płac pozostałym.

Nasze duże zaniepokojenie budzi propozycja odejścia od systemu wynagrodzenia średniego, bez wstępnie zaaprobowanego powiązania płac nauczycieli ze wskaźnikami przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Zamysł likwidacji średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego pojawił się w 2012 roku i został zaproponowany przez poprzednią ekipę władzy (dzisiejszą opozycję totalną). Tylko zdecydowany sprzeciw partnerów społecznych i udzielone wsparcie ówczesnej opozycji, a dziś sprawujących władzę, pozwolił zachować ten mechanizm gwarancji poziomu płac pedagogów. Dlatego projektowane zmiany, ogłoszone przez ministra edukacji narodowej, postrzegamy jako działania krzywdzące i niezrozumiałe. Doprowadzą one do dalszego obniżenia uposażeń nauczycieli w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

Przypominamy, że to już kolejna próba likwidacji mechanizmu będącego nikłym gwarantem osiągania poziomu płac przez pedagogów. Wcześniej miała ona miejsce, gdy Komitet Stały Rady Ministrów, już po konsultacjach społecznych, zmienił projekt ustawy Prawo oświatowe. Stąd też stanowczo sprzeciwiamy się wdrożeniu tych propozycji oraz jednostronnej zmiany decyzji przez stronę rządową.

Jednocześnie Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wnosi o rzeczywisty dialog w sprawie wynagrodzeń nauczycieli, bez uciekania się do pozorowanych praktyk, mających na celu generowanie dalszych oszczędności na nauczycielskich wynagrodzeniach. Oczekujemy wypracowania systemu płac, który będzie kształtowany nie w oparciu o mechanizmy polityczne, lecz obiektywne wskaźniki makroekonomiczne.

Ryszard Proksa

przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”

28
Maj
2017

ZEBRANIE KRAJOWEJ SEKCJI OŚWIATY

 

25 i 26 maja  odbyło się zebranie Krajowej Sekcji Oświaty. Nasza regionalna rada też w nim uczestniczyła. Rybnicką Solidarność reprezentowała Przewodnicząca Hanna Grzelec  z Urszulą  Grzonką.

27
Maj
2017

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

 

  Nasza organizacja 2 lipca organizuje wyjazd na pielgrzymkę dla nauczycieli do Częstochowy.  
Cena w zależności od ilości zapisanych osób. Prosimy o zapisywanie się osobiście w naszym Biurze lub telefonicznie: 324233120 lub 533651947. Zapisy trwają do 13 czerwca.

18
Kwiecień
2017

 W tym tygodniu (24-26.04)  nasze biuro będzie otwarte w innych niż zwykle godzinach ze względu na konkursy na stanowiska dyrektorów, które w tym czasie się odbędą. Prosimy, aby w pilnych sprawach  umawiać  się telefonicznie.  

 

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.