|
|
 |
 |
10
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Komunikat z rozmów z MEN w dniu 10 stycznia 2019r.
Jest zgoda minister Anny Zalewskiej na negocjacje o 15 proc. podwyżkach wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 r. – potwierdza Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.
Dzisiaj (10 stycznia) w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z szefową resortu edukacji. Minister Anna Zalewska zaprosiła reprezentację KSOiW NSZZ „S” na odrębne rozmowy.
Cieszymy się z zapowiadanej podwyżki wynagrodzeń. To spełnienie naszego postulatu dotyczącego podwyżki płac. Przypomnę, że został on sformułowany w stanowisku podjętym przez Walne Zebranie Delegatów KSOiW NSZZ „S” w maju 2018 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz stanowisku Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „S” w październiku 2018 r. w Częstochowie – mówi przewodniczący KSOiW NSZZ „S”.
To niejedyne ustępstwa, na które zgodziła się minister edukacji. Większość postulatów przedstawianych przez „Solidarność” pracowników oświaty ma zostać zrealizowana, a są to m.in.: usunięcie niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli, likwidacja godzin karcianych – zmiana art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela według propozycji KSOiW NSZZ „S”, usunięcie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela umożliwiającego zatrudnianie nauczycieli na umowy terminowe, zmiana interpretacji art. 42 ust. 5c dotyczącego uśredniania pensum osób wykonujących różnego rodzaju zajęcia w szkole w ramach jednego stosunku pracy, a także usunięcie przepisu, który pozwalałby na prowadzenie zajęć szkolnych 6 dni w tygodniu.
Jeżeli postulaty, o których dziś rozmawialiśmy, nie zostaną zrealizowane, nie wykluczam akcji protestacyjnej. Taka decyzja musiałaby być jednak podjęta przez Radę KSOiW NSZZ „S”, która ma się odbyć 15 lutego – dodaje Ryszard Proksa.
15 stycznia kolejne ważne spotkanie ¬– Rady KSOiW NSZZ „S” z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotrem Dudą.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
08
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie spotkania zorganizowanego przez minister edukacji Annę Zalewską 7 stycznia 2019r.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” informuje, że w spotkaniu zorganizowanym przez minister edukacji Annę Zalewską 7 stycznia 2019r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie uczestniczył przedstawiciel naszej sekcji Roman Laskowski, który odczytał oświadczenie dotyczące projektu rozporządzenia MEN z 28 grudnia 2018 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
W związku z wyrażanymi przez nas postulatami, zgodnymi z programem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, stwierdzamy, że nie będziemy zajmować stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia podtrzymującego absurdalny system wynagradzania, uwarunkowany mechanizmem finansowania zadań oświatowych.
„Dlatego ponownie wzywamy Ministerstwo do rozpoczęcia prac zmierzających do postulowanej przez nas zmiany obu systemów, a dopiero wówczas będziemy mogli w sposób merytoryczny przystąpić do konsultacji społecznych w tej sprawie” – czytamy w oświadczeniu KSOiW NSZZ „S”.
Olga Zielińska
Rzecznik KSOiW NSZZ „Solidarność”
Oświadczenie KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
03
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Kolejne projekty zmian prawa.
Koleżanki i Koledzy,
w załączeniu przekazuję przesłane do konsultacji projekty rozporządzeń zmieniające rozporządzenia:
1. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych;
1.a. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Bardzo proszę o przesyłanie uwag i opinii najpóźniej do dnia 22 stycznia 2019 r.
2. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.
Bardzo proszę o przesyłanie uwag i opinii najpóźniej do dnia 11 stycznia 2019 r.
3. w sprawie doradztwa zawodowego;
3.a. w sprawie praktycznej nauki zawodu;
3.b w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego.
Bardzo proszę o przesyłanie uwag i opinii najpóźniej do dnia 22 stycznia 2019 r.
4. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Bardzo proszę o przesyłanie uwag i opinii najpóźniej do dnia 22 stycznia 2019 r.
5. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej.
Bardzo proszę o przesyłanie uwag i opinii najpóźniej do dnia 22 stycznia 2019 r.
Projekty na stronie: LINK
Opinie proszę przesyłać na adres: edukacja@solidarnosc.org.pl
Pozdrawiam
Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
03
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
NIE dla nauki w szkole w soboty
Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „S”:
Do Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” tuż przed świętami Ministerstwo Edukacji Narodowej przysłało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Przepis ten przewiduje w par. 21 ust. 1, że zajęcia w szkołach mogą być „realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu”.
MEN wystosowało w tej sprawie komunikat, informując, że przepis ten istnieje od 16 lat, a zmiany dotyczą jedynie „porządkowania prawa”. Ta argumentacja nas jednak nie przekonuje. Uważamy, że nawet jeśli przepis ten był dotychczas martwy, w niesprzyjających okolicznościach można będzie z niego skorzystać. A taka sytuacja może niebawem mieć miejsce, kiedy w jednym roku szkolnym spotkają się dwa roczniki: absolwentów podstawówek i gimnazjów. Do tego dochodzi problem braku nauczycieli, który dotyczy coraz większej liczby szkół. Istnieje więc uzasadniona obawa, że dyrektorzy placówek mogą chcieć skorzystać z tego przepisu. Wolimy zatem dmuchać na zimne, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą spotkać uczniów i nauczycieli w przyszłym roku szkolnym. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko temu przepisowi.
Podobna sytuację mamy w przypadku art. 10 ust. 7 mówiącym, że w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji stosunek pracy z nauczycielami może być nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas określony. Wprawdzie ten przepis obowiązuje w Karcie Nauczyciela od wielu lat, ale w obecnej sytuacji jest duże zagrożenie, że to rozwiązanie prawne będzie wykorzystane przez dyrektorów placówek.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy
KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
02
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Przed świętami wysłaliśmy takie pismo. Czekamy na odpowiedź.
Szanowny Panie Prezydencie,
W imieniu własnym, Zarządu nauczycielskiej „Solidarności” oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w rybnickich placówkach oświatowych, zapraszam na spotkanie dotyczące podwyższenia środków na płace dla pracowników niepedagogicznych.
W szkołach i przedszkolach atmosfera jest niezwykle napięta, ludzie są niezadowoleni i mają poczucie ogromnej niesprawiedliwości.
Pracownicy niepedagogiczni to grupa zawodowa, która jest szczególnie pokrzywdzona, a jej zarobki są niezwykle niskie. Mamy nadzieję, że dialog między Panem, Prezydentem Miasta, a pracownikami wyjaśni wiele spornych kwestii i pozwoli tym drugim poczuć się godnymi Pana uwagi.
Prosimy o wyznaczenie terminu spotkania.
|
 |
 |
 |
19
Grudzień
2018
|
 |
|
 |
 |
 |
KOMUNIKAT Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” 19 grudnia 2018 r.
W związku z oddolną inicjatywą nauczycieli, którzy zdecydowali się zademonstrować dezaprobatę wobec braku godnych podwyżek, przechodząc na zwolnienia lekarskie, informujemy, że Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” kontynuuje swoją akcję protestacyjną, o której zdecydowała Rada KSOiW w listopadzie.
Zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję informacyjną, podczas której 10 grudnia w całym kraju odbyły się konferencje prasowe. Przedstawialiśmy na nich niesatysfakcjonujący nas przebieg negocjacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz postulaty Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarności”. Nasza akcja przyniosła już wymierne efekty. Minister edukacji zgodziła się na powrót do wcześniejszych zasad oceniania pracy, dodatek 500 plus dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu, zmianę przepisu zmierzającą do faktycznej likwidacji „godzin karcianych”, przyznanie godzin do dyspozycji dyrektora oraz zmniejszenie biurokracji. To przecież najważniejsze, oprócz płacowego, postulaty Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Od listopada trwa akcja zbierania „pasków z wynagrodzeniami” pracowników oświaty, które po nowym roku zamierzamy przekazać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Chcemy wykazać, ile zarabia ta grupa zawodowa w Polsce.
Na 15 stycznia 2019 natomiast zaplanowane jest spotkanie Rady KSOiW z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą. Celem tego spotkania jest uzyskanie wsparcia Komisji Krajowej dla naszych działań w negocjacjach z rządem, dotyczących wynagrodzeń pracowników oświaty. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie seminarium na temat sytuacji w polskiej oświacie, w którym mają uczestniczyć posłowie oraz przedstawiciele MEN.
Przychylnie oceniamy oddolny protest nauczycieli. Będziemy kontynuować naszą strategię protestu. W lutym mają odbyć się obrady Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, podczas której zostaną podsumowane efekty dotychczasowych działań oraz będzie podjęta decyzja co do zaostrzenia ewentualnego protestu.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|