|
|
 |
 |
24
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Udział minister edukacji w spotkaniu u Rzecznika Praw Dziecka
W czwartek, 24 stycznia br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w spotkaniu zainicjowanym przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka dotyczącym prowadzonego dialogu pomiędzy MEN a przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.
Podczas merytorycznej dyskusji w gronie związkowców, przedstawicieli samorządu, dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, szefowa MEN podkreśliła, że priorytetem rządu jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela. Dzieje się to m.in. przez sukcesywne podwyższanie płac nauczycieli. Minister Edukacji Narodowej powiedziała, że postulowane od lat apele związków zawodowych zostały zrealizowane i ma to konkretne odzwierciedlenie w przepisach oświatowych.
Szefowa MEN podkreśliła, że budżecie państwa zapewniliśmy dodatkowe środki na sfinansowanie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. W sumie będzie to 6,5 mld zł w latach 2018-2020. Począwszy od kwietnia 2018 roku, zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. Już we wrześniu 2019 r. a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają kolejną podwyżkę pensji. To o 16, 1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli.
– Nauczycielom należy się lepsze wynagrodzenie. To jest bezsporne, dlatego zapowiedzieliśmy podwyżki i je wprowadzamy. Dialog z przedstawicielami związków zawodowych nadal trwa. Przedstawiliśmy stronie związkowej konkretne propozycje. Kolejne spotkanie planowane jest w przyszłym tygodniu – wskazała szefowa MEN.
Minister Anna Zalewska dziękując Rzecznikowi Praw Dziecka za cenną inicjatywę zachęcającą do dyskusji na temat funkcjonowania systemu oświaty, zadeklarowała chęć udziału w kolejnych spotkaniach ze wszystkimi stronami.
***************
W czwartek (24 stycznia) w siedzibie rzecznika praw dziecka rozpoczęło się spotkanie mediacyjne z nauczycielskimi związkami zawodowymi w sprawie podwyżek. W spotkaniu uczestniczy minister Anna Zalewska i przewodniczący oświatowej „S” Ryszard Proksa.
Źródło: Portal Samorządowy
|
 |
 |
 |
23
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”, na spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych z minister Anną Zalewską 22 stycznia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie przedstawił oświadczenie sztabu protestacyjno-strajkowego.
Poinformował, że „Solidarność” pracowników oświaty żąda podniesienia płac w oświacie analogicznie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r.do wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela, bez względu na stopień awansu zawodowego.
Przewodniczący oświatowej „S” oznajmił, że sztab postanowił, iż zawiesza rozmowy z minister Anną Zalewską do momentu realizacji przez MEN postulatów płacowych. W razie braku spełnienia tych postulatów KSOiW 15 kwietnia przeprowadzi radykalną akcję protestacyjną.
Minister Anna Zalewska przedstawiła propozycję MEN dotyczącą podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli: Już we wrześniu 2019 r., a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają koleją podwyżkę pensji. To o 16, 1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli.
Szefowa resortu edukacji oznajmiła, że różnice w wysokościach dodatków do wynagrodzeń dla poszczególnych nauczycieli (nawet w obrębie tej samej gminy) są bardzo duże i trzeba to naprawić. Przyznała, że konieczna jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli. Przypomnijmy, że to jeden z głównych postulatów KSOiW NSZZ „S”.
Kolejne spotkanie minister Zalewskiej z przedstawicielami związków zawodowych jest planowane na 31 stycznia. Wcześniej ma odbyć się zebranie sztabu protestacyjno-strajkowego KSOiW NSZZ „S”.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOIW NSZZ „Solidarność”
Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”
***********
W konflikt między nauczycielskimi związkami a resortem edukacji zaangażował się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zaprosił na wspólne rozmowy przedstawicieli resortów edukacji i finansów, Kancelarii Premiera, samorządu terytorialnego oraz rodziców i związkowców. Spotkanie zaplanowane zostało na 24 stycznia.
Źródło: Regionalna Sekcja Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach
Komunikat RSOiW NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
|
 |
 |
 |
22
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Obrady Sztabu protestacyjno – strajkowego KSOiW NSZZ „Solidarność”
Sztab protestacyjno-strajkowy KSOIW NSZZ „Solidarność”, na spotkaniu w dniu 21 stycznia 2019 r. w Warszawie, postanowił:
1. Żądać podniesienia płac w oświacie analogicznie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego.
2. Zawiesić wszelkie rozmowy z minister Anną Zalewską do momentu realizacji przez MEN powyższych postulatów płacowych.
3. Koordynować działania regionalnych sztabów protestacyjno – strajkowych.
4. W przypadku braku realizacji naszych postulatów płacowych Sztab przeprowadzi radykalną krajową akcję protestacyjną 15 kwietnia 2019 r.
Oświadczenie KSOIW NSZZ „Solidarność”
Biuletyn Prometheus nr 8
Źródło: KSOIW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
22
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Pedagodzy, Nauczyciele.
Za Państwa pośrednictwem pragniemy zaprosić uczniów szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie zatytułowanym: „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu są: „Powstania śląskie i ich uczestnicy”. Honorowymi patronami tegorocznej edycji zostali: Pan Grzegorz Janik, polski polityk, nauczyciel, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji oraz reprezentująca Kuratorium Oświaty w Katowicach Dyrektor Delegatury w Rybniku, Pani Alicja Bartkowiak.
Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do zainteresowania się historią Polski, w tym, historią Śląska oraz skupienie uwagi na wartościach wyróżniających nasz region na tle ideałów narodowych.
Chcemy w ten sposób położyć nacisk na wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży.
Pragniemy poświęcić nasz konkurs pamięci ludzi, którzy, uczestnicząc w ważnych dla naszego kraju wydarzeniach, pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości Polski. Zachęcamy uczestników do zgłębiania wiedzy historycznej na temat Śląska w latach 1918-1922 poprzez zapoznawanie się z biogramami bohaterów, tworzących historię naszej ojczyzny na poziomie lokalnym, jak również pobudzenie świadomości dotyczącej ważnych wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na Śląsku, mających wpływ na kształt rodzącej się II Rzeczpospolitej.
W związku z tym zwracamy się do Państwa o przekazanie uczniom regulaminu
oraz zachęcenie ich do zaangażowania i twórczych poszukiwań.
Organizatorzy:
MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku
Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8 w Rybniku
Regulamin konkursu „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”
|
 |
 |
 |
17
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Szanowni Państwo, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi, 20 grudnia 2018 r. wysłaliśmy do Pana Piotra Kuczery – Prezydenta Miasta Rybnika takie pismo:
Rybnik, 17.01.2019 r.
Szanowny Panie Prezydencie,
w imieniu własnym, Zarządu nauczycielskiej „Solidarności” oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w rybnickich placówkach oświatowych, zapraszam na spotkanie dotyczące podwyższenia środków na płace dla pracowników niepedagogicznych. W szkołach i przedszkolach atmosfera jest niezwykle napięta, ludzie są niezadowoleni i mają poczucie ogromnej niesprawiedliwości.
Pracownicy niepedagogiczni to grupa zawodowa, która jest szczególnie pokrzywdzona, a jej zarobki są niezwykle niskie. Mamy nadzieję, że dialog między Panem, Prezydentem Miasta, a pracownikami wyjaśni wiele spornych kwestii i pozwoli tym drugim poczuć się godnymi Pana uwagi. Prosimy o wyznaczenie terminu spotkania.
Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Wiemy, że Pan Prezydent spotyka się i prowadzi rozmowy z przedstawicielami ZNP. Przykro nam, że tylko jeden ZZ jest dla Prezydenta Miasta ważnym partnerem w kreowaniu rybnickiej polityki oświatowej. Wkrótce wyślemy kolejne pismo, o czym zostaniecie Państwo poinformowani.
**************
Takie pismo złożyłam w imieniu naszej Organizacji na ręce Pana Prezydenta i Radnych z Komisji Oświaty.
Rybnik, 22.11. 2018 r.
Sz. P. PIOTR KUCZERA
PREZYDENT
MIASTA RYBNIKA
Szanowny Panie Prezydencie,
Zarząd Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku wnosi o zaplanowanie środków finansowych w projekcie budżetu Miasta Rybnika na rok 2019, na podwyżkę dodatku motywacyjnego i za wychowawstwo dla nauczycieli pracujących w rybnickich placówkach oświatowych.
Obecnie dodatek motywacyjny wynosi w Rybniku 80 zł. na nauczyciela pełnozatrudnionego. Nauczyciele oczekują zwiększenia dodatku motywacyjnego z 80 zł. na 150 zł. Od kilku lat dyrektor rybnickiej placówki oświatowej dysponuje do podziału sumą równą iloczynowi 80 zł x ilość nauczycieli pracujących w szkole. Oznacza to, że w przypadku szkoły zatrudniającej 20. nauczycieli kwota do podziału dodatku motywacyjnego wynosi 1.600 zł brutto. A zatem, gdyby dyrektor przyznał jednemu z nauczycieli dodatek równy górnej granicy wysokości przewidzianej w regulaminie wynagradzania tj. 1200 zł, to dla pozostałych 19. nauczycieli pozostałaby do podziału kwota 400, czyli ok. 20 zł brutto. Takie kwoty trudno nazwać motywacyjnymi, a należy pamiętać, iż niski dodatek motywacyjny (lub niewypłacenie go) demotywuje pracowników pedagogicznych.
Nauczyciele oczekują również zwiększenia dodatku za wychowawstwo. Ze względu na dużą odpowiedzialność nauczyciela – wychowawcy i coraz więcej zadań, które musi on wykonać proponujemy podniesienie przelicznika: w przedszkolach do 4.00 zł. od dziecka, w szkołach podstawowych – 5zł. i ponadpodstawowych do kwoty 4.50 zł. od ucznia.
Na to pismo otrzymaliśmy odpowiedź, iż na rok 2019 podwyżki nie zostały zaplanowane.
Upominamy się o wyższe wynagrodzenia w Warszawie, upominamy się w Rybniku…ale nikt nigdzie nas nie słucha. Myślę, że tylko do czasu…
Z pozdrowieniami Hanna Grzelec
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
|
 |
 |
 |
15
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Nadzwyczajna Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powołała komitet protestacyjno-strajkowy!
Członkowie Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” spotkali się dziś (15 stycznia) z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotrem Dudą w siedzibie „S” w Warszawie. Lider naszego Związku poinformował zebranych o decyzji Konwentu przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność” o przekształceniu NSZZ „Solidarność” w sztab protestacyjno-strajkowy. Przedstawił również powody tej decyzji, tj. niezadawalające efekty negocjacji „Solidarności” z rządem.
Po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą odbyło się posiedzenie Nadzwyczajnej Rady KSOiW NSZZ „S”, podczas której zdecydowano o powołaniu Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. W jego skład weszli: członkowie Prezydium KSOiW, przewodniczący sekcji regionalnych oraz delegaci WZD KSOiW, którzy są członkami Komisji Krajowej i jednocześnie reprezentują struktury oświatowe.
Nadzwyczajna Rada KSOiW podtrzymała swoją decyzję dotyczącą postulatów płacowych: „Solidarność” pracowników oświaty domaga się 15 proc. podwyżki płac od stycznia 2019 r. oraz zmiany systemu wynagradzania, który miałby być powiązany ze średnią wynagrodzeń w gospodarce narodowej.
Członkowie Rady zdecydowali również, że Komitet Protestacyjny spotka się 21 stycznia w siedzibie „Solidarności” w Warszawie w celu omówienia strategii działań.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy
KSOiW NSZZ „Solidarność”
Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
12
Styczeń
2019
|
 |
|
 |
 |
 |
Konwent przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność” przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy.
W najbliższym czasie poinformuje o swoich działaniach, których celem jest realizacja stanowiska Komisji Krajowej z 11 grudnia, w której Związek zawarł listę postulatów.
Wcześniej odbyło się spotkanie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, która w imieniu Rządu odniosła się do postulatów Związku. Zadeklarowała, że w najbliższym czasie poszczególni ministrowie rządu odniosą się pisemnie na stanowisko Komisji Krajowej.
Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”
Stanowisko Komisji Krajowej
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|