menu

Przydatne Linki

polecamy

15
Marzec
2019

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski – nr 10/2019

Polecamy nowy numer Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego,  a w nim artykuły o proteście nauczycieli oraz o sukcesie  rybnickiej Solidarności –  podwyżkach dla pracowników administracji i obsługi.

Źródło: www.solidarnosckatowice.pl

 

15
Marzec
2019

Czwarty dzień protestu „S” w Krakowie

Kraków, 14 marca 2019 r.
Czwarty dzień protestu „S” w Krakowie

Trwa czwarty dzień protestu „Solidarności” pracowników oświaty, którzy okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Wczoraj (13 marca) Prezydium KSOiW NSZZ „S” zdecydowało, że protest, który zorganizowała Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego, przyjmuje formę ogólnopolską. Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło tego protestu. Związkowcy podkreślają, że nie chcą strajkować, dlatego zdecydowali się na tę formę protestu. Dodają, że nie chcą, by uczniowie w szkołach stali się zakładnikami walki związków zawodowych z rządem. „Solidarność” musi jednak walczyć o godność pracowników oświaty, a więc także o ich godne warunki płacy i pracy. Dlatego KSOiW NSZZ „S” wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do negocjacji z naszym Związkiem.
Z całej Polski płyną słowa i listy poparcia dla protestujących: od poszczególnych organizacji związkowych i pojedynczych nauczycieli, od związkowców z innych branż, ale też od rodziców. Protest poparł także Ryszard Majdzik, legendarny przewodniczący „Solidarności `80”.

Olga Zielińska  Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”

Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”

13
Marzec
2019

List do Premiera

12 marca w demonstracji przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim uczestniczyli nauczyciele z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Regionu Podbeskidzie i Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność. Delegacja protestujących wręczyła przedstawicielowi wojewody list do premiera Mateusza Morawieckiego.

—>   Treść listu do Premiera

13
Marzec
2019

Pikieta pod Urzędem Wojewódzkim

12 marca w Katowicach pod Urzędem Wojewódzkim odbyła się pikieta zorganizowana przez RSOiW Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego w Katowicach.

Z Rybnika przyjechało 30 osób. Wszystkich nas było ok. 600. Pikieta była dobrze zorganizowana i bardzo potrzebna. Cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów i można było zaakcentować, że protest nie jest skierowany przeciwko dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, ale jest wołaniem o godne wynagrodzenie i przywrócenie godności zawodu nauczyciela. Niestety, arogancja władzy utrzymuje się na tym samym poziomie. Wojewoda właściwie nie znalazł czasu na dialog ze związkowcami. Skoro nie ma dialogu albo jest tylko pozorowany, formy protestu będą musiały być zaostrzone.

13
Marzec
2019

Konkurs Bóg- Honor-Ojczyzna- Pamięć

Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Przewodniczący,

serdecznie zapraszam na podsumowanie konkursu Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć, które odbędzie się 27 marca, w środę, o godz. 13.00 w Biurze Terenowym, przy ul. Kościelnej 7 (pasaż między Szkolakiem a sklepem zielarskim; odnoga rynku). Bardzo proszę, aby obecni byli wszyscy opiekunowie uczniów przynajmniej z jednym uczestnikiem. Zapraszam opiekunów z uczniem ze szkoły: ZSP 3, ZSP 5, SP 4, SP11, SP 15, SP 18, SP 34, SP 35 ZSP Lyski, ZST, ZS 3. Będą dyplomy, nagrody, upominki. Serdecznie zapraszamy.

09
Marzec
2019

Podwyżki wynagrodzeń

Są podwyżki wynagrodzenia dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w placówkach oświatowych.

W piątek, 8 marca odbyło się spotkanie Związkowców: Solidarności Pracowników Oświaty i ZNP z Prezydentem Miasta – Piotrem Kuczerą i zastępcą prezydenta – Wojciechem Świerkoszem. Na spotkaniu obecni również byli przedstawiciele Wydziału Edukacji: Katarzyna Fojcik i Tadeusz Bonk oraz radni miasta Rybnika: Grażyna Kohut i Marek Florczyk.
Cieszę się z tych podwyżek, tym bardziej, że dla wielu pracowników będą znaczące. Zniwelują też w znacznym stopniu różnicę wynagrodzeń między pracownikami na tym samym stanowisku oraz, co ważne, zlikwidowane zostaną dodatki wyrównawcze. ZZ Solidarność upominał się o nie od długiego czasu, pisaliśmy pisma, braliśmy udział w przekonywaniu Radnych, zapraszaliśmy do naszych Biur. Warto było. O szczegółach dowiecie się Państwo niebawem.
Dziękuję wszystkim stronom, które przyczyniły się do sukcesu.

08
Marzec
2019

Komunikat

KOMUNIKAT Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z dnia 7 marca 2019 r.

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „ Solidarność ” na posiedzeniu w dniu 7 marca br. w Warszawie omówiło aktualny stan negocjacji z rządem RP .

Przypominamy, że Sztab Protestacyjno-Strajkowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjął postulaty KSOiW NSZZ „S” dotyczące zmiany systemu wynagradzania uwzględniające 15 proc. wzrost płac w oświacie w roku 2019 r.

Decyzją Sztabu Protestacyjnego KK, po spotkaniu z przedstawicielami rządu RP 25 lutego br. w Warszawie, zostały powołane zespoły robocze, w tym zespół do spraw wynagrodzeń w oświacie.

Negocjacje Związku z rządem trwać będą do 20 marca 2019 r. W tym dniu odbędą się obrady Sztabu Protestacyjno-Strajkowego KK, mające na celu ocenę stanu prowadzonych negocjacji. Do tego czasu obowiązuje kalendarium działań przyjęte przez naszą Sekcję.

Ryszard Proksa

przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”

Źródło: KSOiW NSZZ „Solidarność”

05
Marzec
2019

Uchwały nr 3 i 4 / 2019

Uchwała nr 3 / 2019 z dnia 4 marca 2019 r.
Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku w sprawie wystąpienia do pracodawców z żądaniami poprawy warunków pracy i płacy

I. Zarząd Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku występuje do pracodawcy/ów objętych jej działaniem, z żądaniami:
1. Podniesienia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich pracowników, podobnie jak w sferze mundurowej, nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. i o kolejne 15% od stycznia 2020 r.
2. Likwidacji bezpłatnych godzin przez zapewnienie środków na wszystkie zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli (wg stawek osobistego zaszeregowania).
II. Żądania te należy traktować jako wystąpienie zgłaszające spór zbiorowy w oparciu
o ustawę z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 2018 r. poz.399 t.j.), jeżeli pracodawca nie uwzględni żądań organizacji związkowej w nieprzekraczalnym terminie trzech dni od zgłoszenia ich do pracodawcy.
III. Zobowiązanym do realizacji powyższej uchwały czyni się Przewodniczącego Organizacji Związkowej, który zwróci się do pracodawcy pisemnie z żądaniem jak w pkt 1, zastrzegając jednocześnie możliwość przeprowadzenia strajku.

W imieniu Międzyzakładowej Komisji Związkowej,

Do wiadomości:
– Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Katowicach ,

 

Uchwała nr 4 / 2019 z dnia 4 marca 2019 r.
Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku w sprawie wyznaczenia osób do prowadzenia z pracodawcą sporu zbiorowego

1. Zarząd Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku wyznacza do prowadzenia sporu zbiorowego z pracodawcami objętymi działaniem Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Rybniku:
Hannę Grzelec- Przewodnicząca
Mariolę Kołodziej- zastępca Przewodniczącej
Jolantę Szulik- skarbnik
Ewę Anderską- członek Zarządu
Renatę Cichecką- członek Zarządu
Alinę Jarnut- członek Zarządu
Barbarę Jasek- członek Zarządu
Katarzynę Grzech- członek Zarządu
Stanisława Kucharczaka- członek Zarządu
Danutę Kurasz-Szyszka- członek Zarządu
Izabelę Marcol-Perlak- członek Zarządu
Marka Moskala- członek Zarządu
Marzenę Popek- członek Zarządu
Jarosława Salamona- członek Zarządu
Annę Wiśniewską- członek Zarządu

2. Komisja Międzyzakładowa postanawia, że z w/w zespołu w podejmowaniu decyzji w przedmiocie sporu zbiorowego każdorazowo muszą brać udział co najmniej dwie osoby.

W imieniu Międzyzakładowej Komisji Związkowej,

03
Marzec
2019

Komunikat

DO PRZEWODNICZĄCYCH KÓŁ MOZ NSZZ „S” PO

Przypominam:
1. Zapraszam Państwa Przewodniczących na zebranie przewodniczących kół, które odbędzie się w poniedziałek, 4 marca, o godz.17.00 w SP nr 1, w głównym budynku, w klasie 21 (tam, gdzie ostatnio). Ze względu na rozpoczynanie akcji protestacyjnej obecność obowiązkowa. Jeśli z bardzo ważnych powodów ktoś
z Państwa nie będzie mógł wziąć udziału w spotkaniu, proszę oddelegować innego członka z Państwa placówki.

2. Zapraszam Państwa na zebranie Zarządu, które odbędzie się w poniedziałek,
4 marca, o godz.16.00 w SP nr 1, w głównym budynku,
w klasie 21 (tam, gdzie ostatnio). Ze względu na rozpoczynanie akcji protestacyjnej weźmiecie Państwo udział w spotkaniu przewodniczących kół, o godz. 17.00

3. Jutro, w poniedziałek, 4 marca, nasze biuro czynne będzie od 12.00 do 16.00
Zapraszamy.

02
Marzec
2019

Przegląd Oświatowy 5 / 2019

Polecamy Przegląd Oświatowy i Przegląd Prawny nr 5 / 2019

Zawartość numeru: Przegląd Oświatowy i Przegląd Prawny

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.