menu

Przydatne Linki

polecamy

20
Luty
2020

Wynagrodzenie pracowników administracji i obsługi

Wskutek lobbowania przez rybnickie związki zawodowe najpóźniej w kwietniu nastąpi zmiana wynagrodzenia zasadniczego pracowników administracji i obsługi, które zostanie podniesione do kwoty 2600 zł.

Cieszymy się z tego faktu, ale równocześnie martwi nas spłaszczenie wynagrodzeń wśród tej grupy zawodowej. Jednak i nad tym problemem pracujemy, a nawet dostrzegamy już zielone światełko w tunelu.

Hanna Grzelec, Przewodnicząca OM NSZZ „S”

19
Luty
2020

Konferencja w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku

W dniach od 18 do 19 lutego 2020 r. odbyła się regionalna konferencja naukowo-dydaktyczna „Konteksty, wartości, przestrzeń oswojona… – w służbie Powstań Śląskich i Ojczyzny umiłowanie”.

Głównym celem było popularyzowanie i upamiętnienie Powstań Śląskich 1919-1921 oraz kształtowanie współczesnego patriotyzmu i innych wartości w kontekście powstań. W konferencji wzięli udział: zainteresowani dyrektorzy szkół/placówek oświatowych, nauczyciele różnych specjalności wszystkich etapów edukacyjnych oraz studenci województwa śląskiego. Na konferencję w SP 19 została również zaproszona pani Hanna Grzelec, Przewodnicząca OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz Izabela Faksa-Lerch, Prezes Oddziału ZNP w Rybniku.

Konferencja została zorganizowana przez: Szkołę Podstawową nr 19 w Rybniku, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi – Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim oraz Stowarzyszenie Korzenie.pl w Rybniku. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Oddziału IPN w Katowicach.

14
Luty
2020

Posiedzenie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – Płock

Związkowcy oświatowej „Solidarności” obradowali przez dwa dni w Płocku. Tematem było porozumienie zawarte z rządem w kwietniu 2019, a także problemy zawodu nauczyciela.

„Trzeba zmienić system wynagradzania, należy zająć się komisją dyscyplinarną” – mówił Ryszard Proksa  w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Płocku, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Głównymi tematami obrad były właśnie odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli oraz opracowanie systemu wynagradzania nauczycieli.
„Minister w styczniu musiał ręcznie sterować siatką płac, żeby nauczyciele nie zarabiali poniżej minimalnej. Jednocześnie wyprowadzono z płacy zasadniczej stażowe dla pracowników administracji i obsługi – system wynagradzania został praktycznie zniszczony. Młody nauczyciel zarabia o wiele mniej od pracownika administracji. Hierarchia została wywrócona. Rząd dotrzymał 15-procentowej waloryzacji płac, ale cały czas zwracamy uwagę na nowy system wynagrodzenia. Już wtedy ostrzegaliśmy przez jego zniszczeniem i tak się niestety stało” – mówił Ryszard Proksa.
Związek wysłał pismo do premiera i ministra edukacji narodowej. Odpowiedzi przyszły – rząd widzi potrzebę spotkania, ale minister poprosił o rok na uporządkowanie spraw. Na to związek się nie zgadza i stąd właśnie spotkanie. Związkowcy chcą opracować formę nacisku na władzę, choć jak podkreślają, w napiętym kalendarzu wyborczym nikt nie chce podejmować tematu.
A czego oczekują? Wypracowania rozwiązania wiążącego wynagrodzenia nauczycieli ze średnią krajową. Tak, aby sytuacja ze stycznia już się nie powtarzała. Z końcem roku konieczna była podwyżka pensji dla 15 tys. nauczycieli. W Polsce jest 512 tys. nauczycieli subwencjonowanych. Jeśli doliczyć do tego nauczycieli w przedszkolach i szkołach prywatnych, liczba może sięgnąć 700 tys.
Jeśli chodzi o drugi problem, nad którym w Płocku pochylali się związkowcy, czyli kwestię odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, to okazuje się, że po zeszłorocznej zmianie zapisów w Karcie Nauczyciela liczba postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli lawinowo rosła. Przewodniczący wskazywał, że nauczyciel może zostać ukarany trzykrotnie: karą porządkową, sprawa może toczyć się przed komisją dyscyplinarną i zakończyć karą, a do tego z pozwu cywilnego w sądzie. I uwaga: sprawy się nie przedawniają. A jedna kara nie wyklucza drugiej, więc nauczyciel może być ukarany przez komisję dyscyplinarną i sąd. Jak mówił Proksa, są sytuacje, że sąd nauczyciela uniewinnia, a karę orzeka izba dyscyplinarna. Jak to wpływa na codzienną pracę nauczycieli? Jak mówił Proksa, nauczycieli są zastraszeni. Rodzice składają skargi, a dyrektor ma trzy dni na zgłoszenie sprawy Rzecznikowi Praw Dziecka. Najwięcej spraw toczy się na Mazowszu i Śląsku.

(materiały: „PortalPłock”)

Media o konferencji w Płocku

10
Luty
2020

Zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych nauczycieli

W ciągu ostatniego roku liczba wniosków o ukaranie nauczycieli kierowanych do rzeczników dyscyplinarnych wzrosła o blisko 50 proc., a w tym roku może być ich jeszcze więcej.
Nauczycielskie związki zawodowe, jak również minister edukacji, widzą konieczność poprawy złych przepisów, ale na szybką nowelizację nie ma już co liczyć – o zmianach zespół jeszcze podyskutuje.
Solidarność nie zamierza rezygnować z rozdziału 10 Karty Nauczyciela, jednak ostateczne stanowisko w tej sprawie podejmie 12-13 lutego br. sekcja oświaty związku.

Bogdan Bugdalski, „Portal Samorządowy”

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu.

08
Luty
2020

Tygodnik „Solidarność” o KN

Zachęcamy do przeczytania artykułu zamieszczonego w Tygodniku Solidarność: „Karta Nauczyciela to nie relikt stanu wojennego!”.

„tysol.pl” o Karcie Nauczyciela

02
Luty
2020

Komunikat ze spotkania Prezydenta RP z Komisją Krajową

Warszawa, 29.01.2020 r.

W dniu 29 stycznia 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” z okazji  40 rocznicy powstania naszego Związku, która przypada na rok 2020.

Podczas obrad Przewodniczący Krajowej Sekcji  Oświaty i Wychowania Ryszard Proksa zabrał głos przypominając o braku realizacji przez rząd RP VI punktu porozumienia, które zawarte zostało 7 kwietnia 2019 r. z naszym związkiem. Stwierdził, że strona rządowa – wówczas pod przewodnictwem pani wicepremier Beaty Szydło  – zobowiązała się do końca 2019 r. opracować i uzgodnić ze związkami zawodowymi nowy system wynagradzania nauczycieli. Jednak prace w tym zakresie nawet się nie rozpoczęły. Dowodem tego, jak ważne jest spełnienie tego zobowiązania, była konieczność podniesienia od stycznia 2020 r. minimalnych stawek wynagrodzenia grupie nauczycieli tak, aby ich wysokość nie była niższa, niż płaca minimalna w kraju. 

Przewodniczący Proksa przypomniał również o skierowanym przez KSOiW liście do premiera Mateusza Morawieckiego oraz poparciu naszych starań w tej sprawie przez Prezydium Komisji Krajowej. Zwrócił się do Prezydenta RP z apelem o wsparcie naszych działań zmierzających do wypełnienia podjętych przez rząd zobowiązań wobec nauczycieli. 

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

30
Styczeń
2020

Komunikat ze spotkania Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

Warszawa, 29.01.2020 r.

W dniu 29 stycznia 2020 r. w MEN odbyło się spotkanie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania  NSZZ „Solidarność” reprezentowali w nim: Monika Ćwiklińska, Tomasz Gryczan i Henryk Domian. Tematem posiedzenia było omówienie propozycji zmian w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Przedstawiciele ministerstwa przypomnieli, jakich zmian prawnych dokonano w ww. przepisach w 2016 i 2019 roku i czym były one podyktowane. Następnie podano dane statystyczne dotyczące liczby postępowań dyscyplinarnych W dalszej części spotkania przedstawiciele związków zawodowych i samorządów dyskutowali na temat propozycji zmian przepisów, jakie dotarły do MEN  (w załączeniu fotografie prezentowanych slajdów oraz materiał do dyskusji przekazany przez ministerstwo).

Henryk Domian powołując się na swoje 30-letnie doświadczenie w pracy przy ok. 200 sprawach wskazał na liczne patologie w pracy rzeczników i komisji dyscyplinarnych, zwłaszcza w okresie ostatnich 10 lat. Zauważył, że istniejące aktualnie przepisy są w dużej mierze wykorzystywane do pozbywania się niewygodnych nauczycieli lub dyrektorów. Stwierdził, że jeśli przepisy te miałyby obowiązywać w takim jak dziś kształcie, to właściwszym byłoby ich uchylenie w całości.

Tomasz Gryczan przedstawił stanowisko KSOiW odnosząc się do poszczególnych propozycji zawartych w materiale. Negatywnie ocenił rozdział 10 ustawy Karta nauczyciela jako sprzeczny z zasadami techniki prawodawczej, a procedurę odpowiedzialności dyscyplinarnej określił jako zbyt obszerną i skomplikowaną. Wskazał na nielogiczność zapisu ust. 2 w art. 75 KN i skrytykował przepis ust. 2a jako mechanizm bezrefleksyjnej denuncjacji nauczyciela do rzecznika dyscyplinarnego w sytuacji podejrzenia popełnienia czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Wyraził zdanie, że w przypadku pozostawienia ww. przepisów ust. 2a art. 75, należy wydłużyć czas w celu rozpoznania sprawy przez dyrektora lub organ prowadzący. Mecenas Gryczan negatywnie ocenił propozycję rozszerzania katalogu kar określonych w art. 76 KN.

W związku z tym, że podczas spotkania omówiono tylko 4 pierwsze propozycje przedstawionego materiału, dalszą dyskusję przeniesiono na kolejne spotkanie, które odbyć ma się nie wcześniej, niż za dwa tygodnie. (prezentacja)

Minister D. Piontkowski zwrócił się do obecnych stron dyskusji o przygotowanie propozycji katalogu przewinień dyscyplinarnych i adekwatnych do nich kar.

Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” dementuje nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez niektóre media. 

Oświadczamy,  iż w styczniu b.r. nie odbyła się Rada KSOiW i nie zostały przyjęte żadne stanowiska Krajowej Sekcji w sprawie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w tym o odpowiedzialności dyscyplinarnej. Takie stanowiska będą przyjęte podczas pierwszego w 2020 roku posiedzenia Rady KSOiW w Płocku 12 lutego.

Nieprawdziwa jest również informacja o tym, że KSOiW przedłożyła ministerstwu edukacji propozycję likwidacji Rozdziału 10 KN statuującego odpowiedzialność dyscyplinarną nauczycieli, a niekorzystne zmiany prawne czyli art. 75 KN ust. 2a są konsekwencją podpisanego porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. pomiędzy NSZZ „S” a rządem RP, co sugerował w swoich wystąpieniach podczas obrad Zespołu wiceprezes ZNP K. Baszczyński.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

27
Styczeń
2020

Komunikat dotyczący propozycji KSOiW zmian w Karcie nauczyciela

Warszawa, 27.01.2020 r.

W związku z dyskusją medialną na temat zmian w Karcie Nauczyciela informuję, że Prezydium podczas swojego posiedzenia w dniach 15-16 stycznia 2020 r. dyskutowało m.in. o przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Propozycja likwidacji Rozdziału 10. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest jedną z możliwości, o której rozmawiać będziemy podczas lutowej Rady SKOiW w Płocku.
Przypominam o wystosowanej przez przewodniczącego Ryszarda Proksę prośbie o przygotowanie opinii i stanowisk dotyczących zmian w Karcie nauczyciela, które będą podstawą do dyskusji i przyjęcia stanowiska przez Radę SKOiW w Płocku. Prośba ta została skierowana do wszystkich członków Rady oraz przewodniczących regionalnych sekcji oświaty i wychowania w dniu 14 stycznia 2020 r.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

26
Styczeń
2020

Aktualności – Rybnik

W czasie ferii odbyło się robocze spotkanie Hanny Grzelec (Solidarność), Izabeli Faksy (ZNP) z naczelnik wydziału edukacji, panią Katarzyną Fojcik.

Rozmawiano o zapisach w ponadzakładowym układzie, zwłaszcza tych, dotyczących wynagrodzeń. Stronie Związkowej zależy, aby zminimalizować spłaszczenie wynagrodzeń wśród pracowników Administracji i Obsługi.
Po raz kolejny też w rozmowach wróciliśmy do kwoty dodatku motywacyjnego przyznawanego pracownikom pedagogicznym. Obiecano nam, że do rozmów na ten temat możemy wrócić najszybciej w kwietniu (jeszcze niedawno mówiono o czerwcu).

Hanna Grzelec, Przewodnicząca OM NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku

20
Styczeń
2020

Komunikat z obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

W dniu 15 stycznia 2020 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w którym brała udział przedstawicielka Prezydium KSOiW – sekretarz Agata Adamek. Celem spotkania było przekazanie przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego  informacji na temat planowanych działań – kierunków i priorytetów w zakresie oświaty i wychowania.

Minister zapowiedział, że w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy MEN przedstawi projekt dotyczący nowej pragmatyki zawodowej czyli oceny pracy nauczyciela, awansu zawodowego i systemu wynagradzania związanego ze zmianą sposobu finansowania oświaty. Podkreślił fakt podniesienia wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. o 15% oraz oświadczył, że zabiega o dalsze podwyżki dla tej grupy zawodowej. Dużo uwagi podczas spotkania poświęcono szkolnictwu zawodowemu, o którym mówiła wiceminister Marzena Machałek. 

Omawiano również kwestię związaną z nauczaniem włączającym i problemami dotyczącymi uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zostaną przeznaczone znaczne środki prowadzące do zwiększenia efektywności pomocy dla takich dzieci. Przekazano informację o spotkaniu w MEN w dniu 29 stycznia 2020 r. dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. 

Wspomniano o zróżnicowaniu braków kadry nauczycielskiej między dużymi ośrodkami miejskimi i pozostałą częścią kraju. Przypomniano również o możliwościach zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli zawodu. Minister edukacji stwierdził, że nie ma potrzeby wprowadzania nowego przedmiotu dotyczącego klimatu, gdyż treści dotyczące tego zagadnienia zawarte są w postawach programowych i mogą być realizowane przez nauczycieli. Minister Piontkowski stwierdził, że status zawodowy nauczycieli powinien być określony w dokumencie, jakim jest Karta nauczyciela. 

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

Informacja Ministra na temat planowanych działań w zakresie oświaty. Sejm 15.01.2020 r.

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.