|
|
 |
 |
04
Maj
2015
|
 |
|
 |
 |
 |

10 tys. związkowców z NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania manifestowało swoje niezadowolenie z polityki oświatowej Rządu RP 28.04.2015r. Najpierw przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, potem, po przemarszu ulicami Warszawy, przed Sejmem RP.
Pod Kancelarią Premiera, gdzie obradował Rząd, przemawiał m.in. Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, szefowie regionów NSZZ „S” . Manifestacje przed KPRM i Sejmem prowadzili członkowie Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Ryszardem Proksą na czele. Teresa Misiuk, wiceprzewodnicząca KSOiW zwróciła się do Pani Premier, że tylko od niej i jej postawy wobec postulatów „S” oświatowej zależy, czy do strajku w oświacie dojdzie.
Manifestacja zakończyła się pod Sejmem ok. godz. 15.00 odśpiewaniem hymnu NSZZ „Solidarność”.


|
 |
 |
 |
29
Kwiecień
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Oświadczenie Prezydium
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
W związku z doniesieniami medialnymi zawierającymi fałszywe informacje o tym, że oświatowa „Solidarność” jest za likwidacją
„Karty Nauczyciela” oświadczamy, że, tylko Rada i Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
jest uprawnione do wypowiadania się w imieniu wszystkich pracowników oświaty zrzeszonych w naszej organizacji.
KSOiW w stanowiskach i petycjach kierowanych do MEN, Rządu RP, Parlamentu wielokrotnie, jednoznacznie wypowiadała się w obronie Karty Nauczyciela. Obrona godności i statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty jest naszym głównym zadaniem.
W związku z tym zaostrzyliśmy akcję protestacyjną. Szczegółowe informacje o bieżącej działalności Krajowej Sekcji dostępne są na naszej stronie. Mamy nadzieję, że broniąc Karty Nauczyciela, nie zostaniemy ponownie osamotnieni i jako związki zawodowe nie damy się podzielić !!! Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
27
Kwiecień
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w związku z brakiem pozytywnej reakcji Rządu RP na wcześniejsze petycje (ostatnia z dnia 9 grudnia 2014r.) zaostrzyła formy protestu.
W drugiej połowie kwietnia Komisje Zakładowe i Międzyzakładowe NSZZ ”Solidarność”, obejmujące swoim działaniem przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, weszły w spór zbiorowy z pracodawcami. Przedmiotem sporu jest wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz poprawa ich warunków pracy. Istotą sporu zbiorowego jest osiągnięcie porozumienia. Jeśli jednak ono nie nastąpi może to skutkować akcją strajkową. Wyrażamy głęboką nadzieję na pozytywne rozpatrzenie postulatów KSOiW NSZZ „Solidarność” przez Rząd RP.
Żądamy:
· 9% podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r.,
· waloryzacji wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi,
· zaprzestania prywatyzacji szkół i placówek oświatowych,
· przywrócenia nauczycielom prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę,
· rzeczowej i merytorycznej debaty o systemie polskiej edukacji.
28 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się manifestacja „S” oświatowej.
|
 |
 |
 |
17
Kwiecień
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Sytuacja polskiej oświaty nie ulega poprawie, nasz związek nie może stać obojętnie wobec wszelkich destrukcyjnych działań rządu,dlatego przypominamy o co walczy Solidarność Oświaty.
Żądamy:
1) dokonania 9 % waloryzacji wynagrodzenia w ten sposób, że stawki osobistego zaszeregowania nauczycieli zatrudnionych zostaną podwyższone z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r,
2) dokonania 20 % waloryzacji dla pracowników administracji i obsługi od poziomu ich osobistego zaszeregowania,
3) poprawy warunków pracy poprzez zmniejszenie liczebności uczniów
w oddziałach
– w szkołach podstawowych do 20 uczniów,
– w gimnazjach do 22 uczniów,
– w szkołach ponadgimnazjalnych do 26 uczniów
4) równego traktowania w zatrudnieniu,
5) możliwości podnoszenia kwalifikacji,
6) poprawy warunków BHP.
7) pozostawienia ponadzakładowego układu zbiorowego – Karty Nauczyciela
|
 |
 |
 |
27
Marzec
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Przed nami Święta Wielkiej Nocy –
szansa na piękny, wiosenny i radosny czas,
na porządki domu, ogrodu, własnego wnętrza,
na wyciszenie i zaufanie Bogu…
Pan Zmartwychwstał,Pan czeka,
że Ty się zadumasz,że lepiej zrozumiesz,
że zbliżysz się do Twego celu ostatecznego,
który On każdemu ukazał,
nakazując w naszej osobistej życiowej miłości,
wierności i nadziei
mieć zaufanie na udział w owocach jego Błogosławionej Śmierci …
Z osobistymi, przyjacielskimi życzeniami radosnych,
zdrowych, polskich Świąt Wielkanocnych
wszystkim pracownikom
życzy Hanna Grzelec
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty
w Rybniku oraz członkowie Zarządu
Rybnik, Wielkanoc 2015
|
 |
 |
 |
15
Marzec
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Zadania i struktura organizacyjna CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych, określenia trybu, w jakim może nastąpić unieważnienie pracy egzaminacyjnej oraz trybu, w jakim może nastąpić weryfikacja sumy przyznanych punktów – to tylko niektóre kwestie, które reguluje podpisana dzisiaj przez Prezydenta RP nowelizacja ustawo o systemie oświaty.
Ponadto, podpisana ustawa zawiera m.in. przepisy wykonujące wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r.
Stwierdził on, że zagadnienia związane z konstytucyjnym prawem do nauki powinny być określone bezpośrednio w ustawie. Natomiast kwestie, które mają być regulowane w rozporządzeniu, wymagają szczegółowych wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego.
W ustawie wprowadzono przepisy dotyczące:
- ogólnych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (w tym upoważnień dla ministra edukacji oraz ministra kultury) do uregulowania w rozporządzeniach szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów odpowiednio w szkołach publicznych oraz w publicznych szkołach i placówkach artystycznych (dodano rozdział 3a);
- ogólnych warunków przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Minister edukacji ureguluje w rozporządzeniach: szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje z zawodzie (dodano rozdział 3b).
W stosunku do obecnie obowiązującego stanu, zmiany dotyczą m.in. określenia trybu, w jakim może nastąpić unieważnienie pracy egzaminacyjnej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (chodzi o sytuacje dotyczące przypadków stwierdzenia niesamodzielnej pracy zdających) oraz trybu, w jakim na wniosek zdającego, może nastąpić weryfikacja sumy przyznanych punktów.
Ustawa przewiduje również możliwość przystępowania do egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów, z których egzamin jest przeprowadzany, dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu dojrzałości.
Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem 1 września 2015 r.
W nowelizacji uregulowano również inne kwestie dotyczące:
- zadań i struktury organizacyjnej instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych, tj. Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.;
- sprawowania i organizacji nadzoru pedagogicznego, w tym umocowania w ustawie wymagań wobec szkół i placówek, pozwalających organom nadzoru pedagogicznego na badanie jakości pracy jednostek systemu oświaty, doprecyzowania trybu sprawowania nadzoru pedagogicznego (terminów realizacji wydanych zaleceń, obowiązku dyrektora szkoły informowania organu sprawującego nadzór i organu prowadzącego o sposobie realizacji zaleceń) oraz zobowiązania organu prowadzącego szkołę i rady pedagogicznej do analizy wyników nadzoru pedagogicznego i ustalania sposobu ich wykorzystania;
- funkcjonowania szkół prowadzących kształcenie zawodowe, m.in. w zakresie postępowania rekrutacyjnego czy prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych;
- doprecyzowania zadań organu prowadzącego szkołę w zakresie zapewnienia szkole, w ramach dotychczas świadczonej obsługi administracyjnej, również obsługi prawnej;
- ułatwienia finansowania zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich;
- zasad dotyczących postępowania rekrutacyjnego do szkół sportowych oraz szkół dwujęzycznych, a także w zakresie przechodzenia uczniów do szkół różnych typów;
- zwiększenia kwot dotacji celowej na sfinansowanie podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla uczniów niepełnosprawnych z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, korzystających z podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, dostosowanych do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tych uczniów;
- liczby uczniów w oddziałach klas I – III szkoły podstawowej. Możliwe będzie zwiększenie liczby uczniów ponad przyjęty limit (25 uczniów) po wyrażaniu zgody przez radę oddziałową, z jednoczesnym obowiązkiem zatrudnienia asystenta nauczyciela;
- uznawania świadectw szkolnych wydanych za granicą. Nowe przepisy spowodują m.in. skrócenie czasu postępowania niezbędnego w sprawie uznania wykształcenia uzyskanego za granicą. Katalog świadectw uznawanych w Polsce z mocy prawa, czyli bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego przez kuratorów oświaty, zostanie poszerzony o świadectwa maturalne wydane w państwach UE, EOG lub OECD.
http://men.gov.pl/
|
 |
 |
 |
15
Marzec
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
„Solidarność” u minister edukacji… o podwyżkach, zmianach w prawie oświatowym, likwidacji szkół i placówek oświatowych oraz o tzw. „godzinach karcianych”…Warszawa 11.03.2015r.
Spotkanie minister edukacji narodowej z przedstawicielami KSOiW NSZZ „Solidarność”o finansach w oświacie, płacach nauczycieli, likwidacji szkół i placówek oświatowych oraz o tzw. „godzinach karcianych” rozmawiała w środę (11 bm.)w siedzibie MEN minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska z przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” po raz kolejny zgłosili postulat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 9 proc. argumentując, że realne płace w oświacie zmalały i są obecnie na poziomie roku 2007. W przypadku braku realizacji tego postulatu „Solidarność” oświatowa zapowiada nasilenie akcji protestacyjnej.
Minister Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała, że w ciągu ostatnich 10 lat do systemu oświaty dorzucono 15 miliardów złotych. W tym czasie liczba uczniów zmalała o ponad milion a liczba nauczycieli spadła o ponad 32 tysiące.
Pedagodzy jako jedyna grupa budżetowa otrzymywali podwyżki w latach 2008-2012. Stwierdziła też, że w budżecie państwa na 2015 nie ma środków na podwyżki dla nauczycieli i resort edukacji może poruszać się tylko w ramach ustalonej na rok 2015 subwencji oświatowej w kwocie ok. 40 mld. zł. Wszelkie ruchy płacowe są możliwe tylko w ramach tej kwoty.
Przedstawiciele „Solidarności” oświatowej uważają, że gwarancją statusu zawodowego nauczycieli jest Karta Nauczyciela, a środki na waloryzację wynagrodzeń w oświacie należy znaleźć w budżecie państwa. Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa zwrócił uwagę na problem likwidacji szkół oraz przekazywania ich podmiotom prywatnym. Przedstawiciele
NSZZ „Solidarność” zaproponowali zmiany w prawie oświatowym, które przywróciłyby kuratorom oświaty prawo weta w procesie likwidacji szkół.
Przedstawiciele MEN stwierdzili, iż w tym roku jest mniejsza liczba uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół i placówek oświatowych. Według danych z kuratoriów oświaty takich uchwał jest 309, a obejmują one także wygaszanie szkół ze względu na brak uczniów.
Przedstawiciele NSZZ „S” postulowali likwidację
tzw. „godzin karcianych”.
Zdaniem związkowców to nieodpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone z uczniami. Wskazali jednocześnie przykłady niemożności ich realizacji w niektórych szkołach, brak zainteresowania ze strony uczniów.
Z tą argumentacją nie zgodziła się minister Kluzik-Rostkowska, która uznała, że „godziny karciane” mieszczą się w wymiarze 40 godzin pracy tygodniowo. Są więc płatne. Zadeklarowała jednak, że sprawdzi jak te godziny są rzeczywiście
realizowane w szkołach. Obiecała, że do końca przyszłego tygodnia będzie znane w jaki sposób i w jakim czasie, za pomocą jakich narzędzi będzie badana realizacja „godzin karcianych” w szkołach.
Podczas spotkania poruszono temat wzmocnienia roli nadzoru
pedagogicznego. Strony ustaliły, że dojdzie do roboczych rozmów na ten temat.
Ponadto strony rozmawiały o tzw. „nauczaniu domowym”, kształceniu dla dorosłych, naborze do szkół oraz o kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „Solidarność””
W. Jaranowski
|
 |
 |
 |
13
Marzec
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Spotkanie minister edukacji narodowej z przedstawicielami
KSOiW NSZZ „Solidarność”
Warszawa, 11 marca 2015 r.
O finansach w oświacie, płacach nauczycieli, likwidacji szkół i placówek oświatowych oraz o tzw. „godzinach karcianych” rozmawiała w środę (11 bm.) w siedzibie MEN minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska z przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” po raz kolejny zgłosili postulat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 9 proc. argumentując, iż realne płace w oświacie zmalały i są obecnie na poziomie z roku 2007. W przypadku braku realizacji tego postulatu „S” oświatowa zapowiada nasilenie akcji protestacyjnej.
Minister Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała, że w ciągu ostatnich 10 lat do systemu oświaty dorzucono 15 miliardów złotych. W tym czasie liczba uczniów zmalała o ponad milion, a liczba nauczycieli spadła o ponad 32 tysiące. Pedagodzy jako jedyna grupa budżetowa otrzymywali podwyżki w latach 2008-2012. Stwierdziła też, że w budżecie państwa na 2015 r. nie ma środków na podwyżki dla nauczycieli i resort edukacji może poruszać się tylko w ramach ustalonej na rok 2015 subwencji oświatowej w kwocie ok. 40 mld. zł. Wszelkie ruchy płacowe są możliwe tylko w ramach tej kwoty.
Przedstawiciele „S” oświatowej uważają, że gwarancją statusu zawodowego nauczycieli jest Karta Nauczyciela, a środki na waloryzację wynagrodzeń w oświacie należy znaleźć w budżecie państwa.
Przewodniczący KSOiW NSZZ „S” Ryszard Proksa zwrócił uwagę na problem likwidacji szkół oraz przekazywania ich podmiotom prywatnym. Przedstawiciele NSZZ „S” zaproponowali zmiany w prawie oświatowym, które przywróciłyby kuratorom oświaty prawo weta w procesie likwidacji szkół.
Przedstawiciele MEN stwierdzili, iż w tym roku jest mniejsza liczba uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół i placówek oświatowych. Według danych z kuratoriów oświaty takich uchwał jest 309, a obejmują one także wygaszanie szkół ze względu na brak uczniów.
Przedstawiciele NSZZ „S” postulowali likwidację tzw. „godzin karcianych”. Zdaniem związkowców to nieodpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone z uczniami. Wskazali jednocześnie przykłady niemożności ich realizacji w niektórych szkołach, brak zainteresowania ze strony uczniów.
Z tą argumentacją nie zgodziła się minister Kluzik-Rostkowska, która uznała, że „godziny karciane” mieszczą się w wymiarze 40 godzin pracy tygodniowo. Są więc płatne. Zadeklarowała jednak, że sprawdzi, jak te godziny są rzeczywiście realizowane w szkołach. Obiecała, że do końca przyszłego tygodnia będzie znane, w jaki sposób i w jakim czasie, za pomocą jakich narzędzi będzie badana realizacja „godzin karcianych” w szkołach.
Podczas spotkania poruszono temat wzmocnienia roli nadzoru pedagogicznego. Strony ustaliły, że dojdzie do roboczych rozmów na ten temat.
Ponadto strony rozmawiały o tzw. „nauczaniu domowym”, kształceniu dla dorosłych, naborze do szkół oraz o kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Wojciech Jaranowski
Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|