menu

Przydatne Linki

polecamy

17
Wrzesień
2015

Szkolne menu

Najnowsze wydanie Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego, a w nim min. artykuł

Herbata i kawa zbożowa bez cukru, zupa i drugie danie bez soli – tak od 1 września wygląda menu na szkolnych stołówkach. Dzieci rezygnują z obiadów, albo za zgodą rodziców potajemnie je dosalają. Rząd podobno chciał dobrze, ale wyszło jak zwykle. Jak rząd walczy z otyłością wśród dzieci?

Pani Maria, intendentka w jednej z rybnickich podstawówek jest załam a n a . – D z i e c i zaczęły się wypisywać z obiadów, albo oddają pełne talerze. A są przecież tacy uczniowie, którzy spędzają na świetlicy wiele godzin i w tym czasie powinni zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek – mówi kobieta. Nie dziwi się, że obiady dzieciom nie smakują, trudno żeby smakowały, skoro rosół i ziemniaki są niedosolone, a kompot gorzko-kwaśny. Zmiany w szkolnym menu wymusiło rozporządzenie resortu zdrowia dotyczące żywienia w szkołach wydane do znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Nowe przepisy weszły w życie wraz z rozpoczę- ciem roku szkolnego. Zgodnie z nimi na szkolnych stołówkach mają być podawane dania pełnowartościowe i urozmaicone, z minimalną ilością soli. Potrawy smażone dopuszczone są tylko raz w tygodniu. W posiłkach muszą się znaleźć warzywa lub owoce, produkty zbożowe lub ziemniaki, mleko bądź produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, a nawet orzechy. Do napojów takich jak kawa zbożowa, herbata i kompot nie można dodawać cukru. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczy, że celem zmian jest walka z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Jednak pracownicy szkolnych stołówek, którzy problemu otyłości absolutnie nie bagatelizują, są przekonani, że rozporządzenie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Nawet piekarnika nie mamy Większość szkolnych stołówek do tej pory świetnie dawała sobie radę, a serwowane przez nie posiłki były nie tylko tanie, ale i smaczne. – Mieliśmy owoce, surówki, jabłka, warzywa gotowane na parze i gotowane mięso. Nigdy nie korzysta- łyśmy z półproduktów, nawet nie mamy piekarnika i frytkownicy – mówi pani Maria. Podkreśla, że to właśnie na szkolnej stołówce część dzieci miała możliwość zjedzenia jedynego naprawdę zdrowego posiłku w ciągu dnia. – Rodzice często nie mają czasu, są zapracowani i zmęczeni, zamiast gotować, wolą zamówić pizzę albo dać dziecku pieniądze na hamburgera – dodaje. Skorzystają prywatne fi rmy Daniel Mizera, przewodniczący oświatowej Solidarności w Chorzowie podkreśla, że ceny szkolnych obiadów pójdą w górę. Tych, które obowiązywały do tej pory, żadna stołówka nie będzie w stanie utrzymać. – Dzieci nie będą jadły drogich i niesmacznych obiadów, a to doprowadzi do likwidacji stołówek w szkołach – mówi Daniel Mizera. Jest przekonany, że na zmianie przepisów skorzystają właściciele lokali gastronomicznych. – Połowa obiadów dla uczniów jest fi nansowana przez ośrodki pomocy społecznej. Jeśli ze szkół znikną stołówki, to te pieniądze trafi ą do właścicieli lokali gastronomicznych, którym MOPS zleci dożywianie dzieci z najuboższych urodzin, a w tych lokalach przepisy MEN już nie obowiązują – podkreśla przewodniczący. Kiermasz bez ciasta? Rozporządzenie resortu obowią- zuje we wszystkich placówkach edukacyjnych, z wyjątkiem szkół dla dorosłych. Ustawodawca nie przewidział żadnego okresu przejściowego, nowe przepisy już weszły w życie, a to, w jaki sposób szkoły się do nich dostosowały, będzie sprawdzał sanepid. Podczas kontroli inspekcja sanitarna może nałożyć karę fi nansową wynoszącą nawet 5 tys. zł. Rozporządzenie resortu zdrowia studiują nie tylko kucharki i intendentki. Twardy orzech do zgryzienia mają też rady rodziców, które najprawdopodobniej będą musiały zrezygnować ze sprzedawania ciast na szkolnych kiermaszach. – Takie kiermasze organizowaliśmy raz w miesiącu, a dochód z nich zasilał konto rady rodziców. Teraz żaden rodzic nie podejmie się upieczenia ciasta, bo dostosowanie się do wytycznych pani minister, jest niewykonalne, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu i cukru w 100 gramach wypieku. W ten sposób szkoły zostaną pozbawione możliwości zdobycia jakichkolwiek dodatkowych środków, a wszyscy wiemy, że pieniędzy brakuje nawet na podstawowe rzeczy – mówi matka jednego z uczniów. Zamiast w szkole, przy szkole Rozporządzenie dotyczy również szkolnych sklepików, z których od września zniknęła niezdrowa żywność: chipsy, fast foody, niektóre ciastka i napoje energetyzujące. – Dobrze, że w szkole nie ma już chipsów, ale dzieci kupują je w drodze do szkoły. W sklepach znajdujących się w pobliżu szkół, w których do tej pory nie było takich produktów, teraz zaczęły się one pojawiać – podkreśla Hanna Grzelec, szefowa oświatowej Solidarności w Rybniku. Jej zdaniem walkę z otyłością należałoby zacząć od edukacji na tematy żywienia skierowanej zarówno do uczniów, jak i ich rodziców, a nie od zamykania sklepików i wprowadzania absurdalnych przepisów dotyczących obiadów na szkolnych stołówkach.

AGNIESZKA KONIECZNY

Najnowsze wydanie Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego

14
Wrzesień
2015

komunikat KSOiW

Strajk, manifestacja czy inna forma protestu? O tym zadecyduje zwołana w Warszawie na dzień 22 września nadzwyczajna Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Prezydium negatywnie odnosi się do obecnie konsultowanych projektów rozporządzeń MEN.

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, wobec braku reakcji rządu RP na przedstawiane wielokrotnie postulaty związku, zdecydowało o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”, która podejmie decyzje o kolejnych działaniach protestacyjnych środowiska oświatowego.

Prezydium zwraca się do wszystkich członków związku i innych osób zainteresowanych z prośbą o poparcie sprzeciwu wobec transatlantyckiego porozumienia ws. handlu i inwestycji, które zagraża m.in. polskiej edukacji publicznej (więcej informacji na stronie KSOiW www.solidarnosc.org.pl/oswiata).

Przewodniczący KSOiW przedstawił członkom Prezydium sprawozdanie z międzynarodowej konferencji dotyczącej reaktywacji dialogu społecznego w sektorze edukacji w Polsce.

Analizując projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i stanowisko dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” wnosi o uwzględnienie przedstawicieli reprezentatywnych Związków Zawodowych w procedurach konkursowych.

Głęboka analiza przedstawionego Związkowi projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zmusiła nas do wyrażenia sprzeciwu wobec tak sformułowanych zapisów, które będą skutkowały zwolnieniami lub ograniczeniem wymiaru zatrudnienia nauczycieli, którzy do 2020 r. nie uzyskają wymaganych kwalifikacji. Szczegóły naszego stanowiska w załączonej opinii.

przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”    Ryszard Proksa

02
Wrzesień
2015

NSZZ „Solidarność” ma 35 lat

NSZZ „Solidarność” w bieżącym roku obchodzi 35 rocznicę powstania. Jest to rocznica znacząca zarówno dla Związku, jak i dla nas wszystkich.

Trzydzieści pięć lat temu zapoczątkowane zostały zmiany, które doprowadziły do: upadku muru berlińskiego i połączenia podzielonej przez lata Europy, pierwszych

demokratycznych wyborów i ugruntowania demokracji w Polsce, przyjęcia zasad wolności słowa i poszanowania własności prywatnej, wprowadzenia zasad gospodarki rynkowej, przystąpienia Rzeczpospolitej do NATO i Unii Europejskiej, stworzenia perspektyw dla dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego naszej Ojczyzny.Dzisiaj nie możemy zapomnieć o tamtym   zrywie i o ludziach „Solidarności”, którzy kosztem kariery zawodowej, zdrowia i nierzadko życia, doprowadzili do odrodzenia się wolnej, demokratycznej Polski.

Rocznica trzydziestopięciolecia NSZZ „Solidarność” jest świetną okazją, ażeby przypomnieć nam wszystkim jak dużo razem przeszliśmy od 1980 roku, ale również jak wiele jeszcze mamy problemów do rozwiązania .

02
Wrzesień
2015

nadal walczymy

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w związku z brakiem pozytywnej reakcji Rządu RP na wcześniejsze petycje  zaostrzyła formy protestu.

W drugiej połowie kwietnia Komisje Zakładowe i Międzyzakładowe NSZZ ”Solidarność”, obejmujące swoim działaniem przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, weszły w spór zbiorowy z pracodawcami. Przedmiotem sporu jest wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz poprawa ich warunków pracy. Istotą sporu zbiorowego jest osiągnięcie porozumienia. Jeśli jednak ono nie nastąpi może to skutkować akcją strajkową. Wyrażamy głęboką nadzieję na pozytywne rozpatrzenie postulatów KSOiW NSZZ „Solidarność” przez Rząd RP.

Żądamy:

· 9% podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r.,

· waloryzacji wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi,

· zaprzestania prywatyzacji szkół i placówek oświatowych,

· przywrócenia nauczycielom prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę,

· rzeczowej i merytorycznej debaty o systemie polskiej edukacji.

26
Sierpień
2015

Serdecznie zapraszamy  do wzięcia  udziału w Pikniku Rodzinnym.

Piknik związkowy odbędzie się w tym roku w sobotę, 26. września,

w Gotartowicach, w restauracji Pilot (tam gdzie w ubiegłym roku). Członkowie i ich dzieci (do lat 15) otrzymają wejściówki, członkowie rodzin   i sympatycy kupują bilety w cenie 18 zł. Zapewniamy wiele atrakcji. Zapisy do 12. września.

Wszystkim pracownikom życzymy dobrego roku szkolnego, nich to będzie rok pełen sukcesów, ale nade wszystko  spokojny i bezpieczny.

Hanna Grzelec wraz  z Zarządem

27
Czerwiec
2015

Również w czasie wakacji serdecznie zapraszamy

do naszego biura przy ul. Chrobrego 29.

Dyżury w lipcu i sierpniu  pełnione są

we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do 12.00.

17
Maj
2015

majowa wycieczka

Barbara Jasek i Jadwiga Abrahamowicz  zorganizowały  wycieczkę  dla członków „Solidarności” oraz ich rodzin. W czasie tego wyjazdu  mogliśmy zwiedzić: Sandomierz, Kazimierz, Lublin, Kozłówkę, Zamość i Baranów Sandomierski .  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłe  towarzystwo i dobrze spędzony czas.( Zdjęcia  w galerii)

13
Maj
2015

Pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę

Zarząd MOZ NSZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz przewodnicząca koła emerytów  organizują pielgrzymkę na Jasną Górę 2 lipca  b.r.

Wyjazd o godz. 7.00 z dworca PKP. Koszt 50,oo zł.

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do biura Związku lub telefonicznie : 533 651 947 do  5.06.2015 r.

Hanna Grzelec

10
Maj
2015

razem przeżywamy

Wiele szkół zaprasza nas  na uroczystości. Ostatnio  gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 18 w Boguszowicach na  festynie  z okazji 50 lecia szkoły.  Wszystkim placówkom serdecznie dziękujemy za zaproszenia.(zdjęcia w galerii)

04
Maj
2015

Dlaczego spór zbiorowy?

Koleżanki i Koledzy!

Nauczyciele, Pracownicy Oświaty!

DLACZEGO SPÓR ZBIOROWY?

18 marca br. Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” jednomyślnie podjęła decyzję o wejściu w spór zbiorowy. Jest to ustawowa formuła, stosowana wówczas, gdy wcześniejsze formy protestu nie prowadzą do spełnienia pracowniczych postulatów. Jej celem jest osiągnięcie porozumienia między stronami. Gdyby tak się nie stało, pozwala na przeprowadzenie strajku – jako ostatecznej formy protestu.

Warto przypomnieć drogę, która doprowadziła nas do takiej decyzji. KSOiW NSZZ „Solidarność” wielokrotnie w różnych formach przedstawiała swoje krytyczne stanowiska i opinie wobec polityki oświatowej państwa i braku rzeczywistego dialogu z MEN. Główny akcent kładliśmy na negatywne skutki wprowadzanych zmian, które poniosą przede wszystkim uczniowie.

ISTOTA DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKOWEJ

Naszym głównym zadaniem jest obrona interesów pracowniczych, szczególnie warunków pracy i płacy. Te w ostatnim czasie uległy znaczącemu pogorszeniu. W mediach kreowany jest nieprawdziwy wizerunek polskich nauczycieli. Nieustannie musimy udowadniać, że nasz czas pracy to nie jest pensum dydaktyczne. Potwierdza to raport Instytutu Badań Edukacyjnych, z którego wynika, że czas pracy typowego nauczyciela z pensum 18-godzinnym w typowym tygodniu wynosi ponad 46 godzin. Mimo tego, że wspomniane badanie ma bardzo dobre recenzje naukowe, jego rzetelność jest kwestionowana. Także przez rząd, który w żaden sposób nie zareagował na fakt, że czas pracy polskich nauczycieli przekracza ustawowe 40 godzin w tygodniu. Nie podjął się realizacji postulowanej przez NSZZ „Solidarność” likwidacji tzw. „godzin karcianych”.

MITY DOTYCZACE WYNAGRODZEŃ NAUCZYCIELI

Opinia publiczna epatowana jest informacjami, że w ostatnich latach pensje nauczycieli wzrosły o 50% – dane europejskie wskazują na ok. 6%. Za wynagrodzenie nauczycieli uznawane są ustawowe średnie liczone z kilkunastu składników, które nie mają powszechnego charakteru. Dlatego ustawowe średnie to wirtualne kwoty, które nie trafiają do pracowników. Faktem natomiast jest, że w sytuacji braku podwyżek w 2015 roku cofnęliśmy się z poziomem naszych realnych wynagrodzeń w stosunku do wynagrodzenia w gospodarce narodowej do roku 2007. Bardzo słabo wynagradzani są pracownicy administracji i obsługi. Często pensja pracowników obsługowych jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Samorządy jako organy prowadzące oszczędzają na realizacji zadań oświatowych. Najczęściej czynią to kosztem nauczycieli i pracowników oświaty.

TO NIE KARTA NAUCZYCIELA JEST PROBLEMEM

Kreowany jest fałszywy przekaz, że za problemy w polskiej oświacie odpowiedzialna jest Karta Nauczyciela. Z tego powodu otwarcie mówi się o jej likwidacji albo gruntownej zmianie. W efekcie warunki płacy i pracy pracowników pedagogicznych ulegną dalszemu pogorszeniu. Wobec nauczycieli stosowana jest inna interpretacja przepisów prawa. Pozbawienie prawa do wcześniejszej emerytury, wykluczenie spod Karty Nauczyciela kolejnych grup pracowników pedagogicznych nie stanowi utraty praw nabytych. W przypadku służb mundurowych prawa nabyte są respektowane.

Na takie traktowanie grupy zawodowej, której wyznaczono w społeczeństwie niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie nie możemy się godzić i nie godzimy się!

DZIAŁANIA KSOIW I BRAK KONSTRUKTYWNEGO DIALOGU Z RZĄDEM

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” tylko w bieżącym roku szkolnym podjęła wiele działań, aby skutecznie reprezentować interesy nauczycieli i pracowników oświaty. We wrześniu przeprowadziliśmy akcję sondażową na temat preferowanych form protestu, w przypadku braku realizacji przedstawionych postulatów. Zdecydowaną przewagę uzyskała akcja strajkowa
i oflagowanie. Przeprowadziliśmy szeroką akcję informacyjną na temat rzeczywistych warunków pracy i płacy. Służyły temu m.in. ogólnopolskie konferencje: w Lublinie „Ile rzeczywiście zarabiają nauczyciele w Polsce” oraz w Pile na temat warunków i czasy pracy nauczycieli. Przygotowaliśmy materiały informacyjne – prezentacje i ulotki. Odbywały się także konferencje prasowe. Postulaty KSOiW NSZZ „Solidarność” przedstawiliśmy Joannie Kluzik-Rostkowskiej, ministrowi edukacji narodowej. Jednak, mimo kilku spotkań, nie doszło do ich realizacji. 9 grudnia 2014 roku kilkuset osobowa delegacja środowiska oświatowego „Solidarności” pikietowała przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wtedy także złożyliśmy petycję do Pani Premier Kopacz. Wyraziliśmy zdecydowanie negatywną opinię w odniesieniu do rozporządzeń MEN w sprawie subwencji oświatowej oraz minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Wobec braku pozytywnej reakcji rządu na postulaty KSOiW NSZZ „Solidarność” kierowane w imieniu nauczycieli
i pracowników oświaty, zdecydowaliśmy o zaostrzeniu form protestu i wejściu w spór zbiorowy.

Spór zbiorowy może dotyczyć tylko i wyłącznie czterech zagadnień:

1) warunków pracy, np.: zagadnienia związane z czasem pracy, urlopami, ochroną trwałości zatrudnienia, równym traktowaniem w zatrudnieniu, przeciwdziałaniem mobbingowi, możliwością podnoszenia kwalifikacji i szkoleń, warunkami BHP.

2) warunki płacy, np.: dokonywanie podwyżek płac.

3) świadczenia socjalne, np.: pomoc materialna dla pracowników i ich rodzin.

4) prawa i wolności związkowe, np.: ingerencja pracodawcy w działalność statutową związku zawodowego.

DEMONSTRACJA 28 KWIETNIA 2015 R.

Organizacje Zakładowe i Międzyzakładowe NSZZ „Solidarność” zrzeszające nauczycieli i pracowników oświaty są na etapie wchodzenia w spory zbiorowe na podstawie podejmowanych uchwał. Nie podejmujemy ich przeciwko dyrektorom przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Wchodzimy w spory zbiorowe z nimi, ponieważ innej możliwości polskie prawo nie przewiduje. Spór zbiorowy nie może dotyczyć zagadnień normowanych na poziomie ustawowym. Dlatego druga forma naszych działań, to ogólnopolska demonstracja w Warszawie w dniu 28 kwietnia br. przed KPRM i Sejmem RP, gdzie nastąpi złożenie petycji z naszymi postulatami Premierowi RP i Parlamentarnym Klubom Poselskim.

Jesteśmy przekonani, że nasza zdecydowana postawa i zaangażowanie licznej grupy nauczycieli we wcześniejsze akcje – demonstracje w dniu 12 i 14 września 2013 roku – uratowały Kartę Nauczyciela. Teraz słyszymy, że ta niezwykle ważna dla nas ustawa będzie istnieć tylko do czasu wyborów parlamentarnych.

Godność zawodu nauczycieli i pracowników oświaty oraz godziwe warunki pracy i płacy będą możliwe tylko przy solidarnej i odpowiedzialnej postawie całego środowiska, niezależnie od przekonań politycznych i przynależności związkowej.

Zapraszamy do czynnego włączenia się do działań prowadzonych przez NSZZ „Solidarność”.

Więcej informacji na temat naszej akcji na stronie KSOiW:

www.solidarnosc.org.pl/oswiata

« Poprzednia stronaNastępna strona »



COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.