|
|
 |
 |
29
Listopad
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Chcemy poinformować pracowników administracji i obsługi, iż od 1. stycznia 2016 r. otrzymają znaczącą podwyżkę. Dotychczasowe stawki zasadnicze zostaną podwyższone co najmniej o 130 zł. Takie zasady podwyżek dla pracowników A i O pozytywnie zaopiniowała również Solidarność Oświatowa.
Niedawno Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
przedstawiło swoje stanowisko ws. projektu likwidacji gimnazjów.
„Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” jest zdecydowanie przeciwne automatycznej likwidacji gimnazjów. Oczekujemy merytorycznej debaty w tej sprawie, której bazą będzie nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, zapowiadana przez nowy rząd. ” (Ryszard Proksa przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”).
Nasza organizacja również jest przeciwna nagłym i nieprzemyślanym krokom w kierunku likwidacji gimnazjów, liczymy,że wszelkie działania będą podjęte po wcześniejszych uzgodnieniach i rozmowach ze środowiskiem nauczycieli.
|
 |
 |
 |
19
Listopad
2015
|
 |
|
 |
 |
 |

W środę 25 listopada odbyło się szkolenie dotyczące prawa pracy.
Dzięki otwartej postawie pani prowadzącej szkolenie,
wszyscy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

|
 |
 |
 |
16
Listopad
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
XII Powiatowy Festiwal
Piosenki i Pieśni Patriotycznej- Rybnik 2015 za nami…
10. listopada odbyła się już 12. edycja Festiwalu, którego organizatorami są: MOZ NSZZ ”Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 11 w Rybniku.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu były:
35. rocznica powstania ZZ „SOLIDARNOŚĆ” oraz 95. Cudu nad Wisłą.
Cele festiwalu to: kształtowanie patriotycznych postaw dzieci
i młodzieży poprzez upowszechnianie piosenek i pieśni związanych z motywem przewodnim, podnoszenie ich kultury muzycznej, rozwijanie umiejętności wokalnych, a także aktywizacja życia muzycznego w środowiskach szkolnych.
Pieśni, które w ciężkich czasach były dla Polaków wsparciem, wzmacniały poczucie wspólnoty, krzepiły serca, dziś służą pielęgnowaniu pamięci i ożywiają świadomość historii własnego kraju, łączą nas z tradycją przeszłych pokoleń. Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom należą się wielkie wyrazy uznania, że podjęli się je „ocalić od zapomnienia”.
Spotkanie uświetnili swoją obecnością znamienici goście. Wśród nich byli: Justyna Latos – z-ca przewodniczącego Regionu Śląsko- Dąbrowskiego, która wręczyła jednemu z uczestników ufundowany przez Region przepiękny album o Janie Pawle II, vice prezydent Rybnika, Wojciech Świerkosz, przedstawiciele rady rodziców oraz rady dzielnicy. Prawdziwą lekcję patriotyzmu wygłosił pułkownik, Tadeusz Dłużyński.
W imprezie wzięło udział 56. uczniów z rybnickich i powiatu rybnickiego placówek oświatowych. Wszyscy wykonawcy wykazali się ogromnym talentem i dlatego profesjonalne jury: Lidia Blazel-Marszolik, Ilona Kargul oraz Wacław Mickiewicz mieli nie lada problem z wyłonieniem najlepszych. Przyznano nagrody i liczne wyróżnienia. Laureatami pierwszego miejsca zostali:
Soliści:
– Alicja Jacuńska z ZSP nr 7 w kategorii klas I-III
– Patrycja Goworowska-Dziewczyna z granatem (Gimnazjum w Piecach)
– Alicja Rózga– Modlitwa
– Olga Kulesza– Dziewczyna z granatem
Duety:
– Maciej Liszka, Piotr Tkacz–My nie chcemy uciekać stąd (G nr 7 Rybnik)
– Wiktoria Kranc, Natalia Rubach-Piechota (ZSP nr 11 Rybnik)
Sponsorami przepięknych nagród byli: MOZ NSZZ ”Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku, Rada Rodziców przy ZSP nr 11, Urząd Miasta w Rybniku, pani Ilona Kargul oraz pan Aleksander Wypiór. (zdjęcia w galerii)
Serdecznie wszystkim dziękujemy.
|
 |
 |
 |
04
Listopad
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
ZAPRASZAMY
DO KRAKOWA!
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ
I WIZYTA W TEATRZE
to główne punkty programu wycieczki organizowanej
przez MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty.
Poza spektaklem uczestnicy organizują sobie czas
według własnych upodobań.
Spektakl pt. „Sarenki” na Scenie Pod Ratuszem
Wycieczka odbędzie się w sobotę 12. 12
Koszt 85 zł (emeryci mają zniżkę w teatrze więc dla nich 75zł.
Proszę podać tę informację przy zapisie)
Zapisy w biurze: telefon (32) 4233120 lub osobiście w godzinach działania biura,
Wpłaty 50 zł do 25 listopada (ze względu na konieczność potwierdzenia rezerwacji)
Anna Wiśniewska
zastępca przewodniczącej MOZ NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku
|
 |
 |
 |
04
Listopad
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
Gdańsk, 2.11.2015 r.
Stanowisko
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
ws. projektu likwidacji gimnazjów
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” jest zdecydowanie przeciwne automatycznej likwidacji gimnazjów. Oczekujemy merytorycznej debaty w tej sprawie, której bazą będzie nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, zapowiadana przez nowy rząd.
Ryszard Proksa
przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”
|
 |
 |
 |
10
Październik
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
NIE ODDAWAJ DZIECKA SZKOLE!
Cudownie jest spotkać takiego nauczyciela, który będzie potrafił rozbudzić w uczniach ciekawość świata i będzie inspirował do działania. Wielu rodziców oczekuje od nauczycieli, że będą ich wspierali w wychowaniu dzieci, dobrze uczyli, a niekiedy nawet pomagali w rozwiązywaniu osobistych problemów. To dobre i wzniosłe wymagania. Dlaczego jednak nauczyciele często nie spełniają oczekiwań rodziców? Do kogo powinni zgłaszać swoje pretensje? Wyłącznie do siebie. Dlaczego? Bo tylko nieliczni wybierają i szukają nauczycieli dla swoich dzieci. Przeważająca większość rodziców i młodzieży poszukuje „dobrej” szkoły, a nie dobrych nauczycieli. Zapominają o tym, że to nie szkoła będzie ich uczyć, a ludzie wykonujący zawód nauczyciela.
Postaw na dobrą atmosferę!
Niepokojące jest to, że przez kolejne reformy szkolnictwa, zagubione zostało to, co jest najważniejsze w edukacji, a mianowicie relacja między nauczycielem a uczniem. Szkoła nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli nie zadba o to, aby nauczyciel i uczeń mieli sprzyjające warunki do poznania się, zbudowania zaufania, a w konsekwencji do nauki. Nie zapewni tego odmalowana szkoła i świetnie wyposażone sale. Nie twierdzę, że nie są one potrzebne, jednak nie powinny mieć kluczowego znaczenia w wyborze szkoły. Ważniejsza jest atmosfera, w jakiej odbywa się proces edukacji. Nie dotyczy ona tylko dobrego samopoczucie ucznia, ale również nauczyciela.
Reklama prawdę Ci powie
Szkoły walczą o uczniów, zachęcając coraz to bardziej wymyślnymi specjalizacjami. Bywa, że już w szkole podstawowej pojawiają się klasy profilowane, a gimnazjum przypomina szkołę przygotowującą do zawodu. Dyrektorzy niemalże stają na głowie, aby przyciągnąć do swojej placówki, jak największe grono petentów. W szkołach odbywają się dni otwarte, podczas których kadra pedagogiczna na czele ze swoim Ojcem lub Matką Dyrektorem, z przyklejonymi do twarz uśmiechami, reklamują swoje miejsce pracy. Natomiast rodzice i dzieci chodzą wśród nich z takimi minami, jak podczas zakupów w dniach największych wyprzedaży.
Dziecko w wieku przedszkolnym jest już uczone, że reklamy przekazują półprawdy. Dni Otwarte w szkołach, podczas których pokazywani są uśmiechnięci i skaczący z radości nauczyciele, zaliczyć należałoby do kategorii przedstawień cyrkowych. Ten uśmiechnięty nauczyciel, musi być uśmiechnięty, bo tego wymaga od niego dyrektor. Wielokrotnie nie zapłacono mu za przeprowadzenie dodatkowych lekcji, za udziały w promocji szkoły. A najsmutniejsze jest to, że zdarza się, iż jest zmuszany do reklamowania placówki, której nigdy z własnej woli nie polecałby nikomu.
Szkoła dla nielotów
Nauczyciele w Polsce są jedną z najbardziej zadowolonych grup zawodowych. Chcą i potrafią uczyć. Mamy coraz więcej świetnie przygotowanych pedagogów, którzy są prawdziwymi specjalistami. Trudno jest ich znaleźć, bo system nastawiony jest na promowanie siebie, czyli szkół oraz innych placówek edukacyjnych i w konsekwencji nie pozwala nauczycielom na pełen rozwój. Dlatego trzeba szukać szkół, które chwalą się nie tylko osiągnięciami uczniów, ale promują i umożliwiają rozwijanie skrzydeł także nauczycielom. Jeśli podczas rozmowy z dyrektorem szkoły na temat jego placówki, będzie on mówił wyłącznie o wyposażeniu sal, konkursach, wycieczkach i wielu innych atrakcjach dla dzieci, a nie wspomni o wspaniałych nauczycielach, należy wzmożyć swoją czujność. Podejrzliwym okiem trzeba spoglądać na dyrektora, który zapomina o nauczycielach, uczących w jego szkole i będących jej głównymi filarami. W takiej sytuacji należy albo pytać o konkretnych pedagogów albo od razu udać się do innej szkoły. Dlaczego?
Od absolwentów najlepszych uniwersytetów, gdy przekraczają próg szkoły i stają się nauczycielami, wymaga się zajęcia odpowiedniego miejsca. Najczęściej jest nim przygotowana dla nich grzęda, na której są zmuszeni złożyć skrzydła i zapomnieć o wysokich lotach. Po kilku latach nauki nauczyciele są stawiani przed wyborem: zostaną z dziećmi i młodzieżą, i udają kury-nieloty, bo tego wymaga system, albo porzucą szlachetne ideały i polecą tam, gdzie są przestrzenie wolności i możliwości do dalszego rozwoju. Co zrobić? Uwielbiają uczyć, jednak jak długo można siedzieć na grzędzie? Jeśli w szkolnictwie się coś nie zmieni, to albo orły odlecą, albo staną się nielotami, uczącymi kolejne pokolenia nielotów.
MAGDALENA WALESZCZYŃSKA
|
 |
 |
 |
06
Październik
2015
|
 |
|
 |
 |
 |

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim Pracownikom Oświaty
najserdeczniejsze życzenia
wszelkiej pomyślności,
urzeczywistnienia marzeń,
cierpliwości i wytrwałości
oraz zadowolenia z trudnej
i niezmiernie ważnej pracy
życzy przewodnicząca MOZ NSZZ
„Solidarność” Pracowników Oświaty
Hanna Grzelec wraz z Zarządem
|
 |
 |
 |
03
Październik
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
We wtorek, 29 września br. odbyło się spotkanie kierownictwa dwóch nauczycielskich związków zawodowych – Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Tematem spotkania była wspólna manifestacja pracowników oświaty 14 października w Warszawie.
Spotkanie miało miejsce w warszawskiej siedzibie ZNP. Uczestniczyli w nim ze strony:
– oświatowej „Solidarności” – Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego oraz Lech Ordon i Andrzej Piegutkowski, członkowie Prezydium.
– ZNP – Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezesi ZG ZNP Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik.
Podczas spotkania omówiono sprawy związane z organizacją i przebiegiem manifestacji.
Uczestnicy spotkania ustalili, że:
– wspólna manifestacja rozpocznie się w Dniu Edukacji Narodowej o godz. 13.00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów;
– wezmą w niej udział nauczyciele i pracownicy oświaty z całej Polski.
|
 |
 |
 |
27
Wrzesień
2015
|
 |
|
 |
 |
 |
KOLEJNY RAZ NA PIKNIKU SOLIDARNOŚCIOWYM W RYBNIKU
26. września kolejny raz MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku zorganizował piknik rodzinny dla członków i sympatyków naszej organizacji oraz ich rodzin. Chociaż aura w tę pierwszą jesienną sobotę nie dopisała, to atmosfera wśród gości była gorąca. Dużą atrakcją dla małych i dużych był pokaz broni , której na co dzień używają policjanci. Wiele radości dostarczyli strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rybniku. Chętnych do gaszenia wyimaginowanego pożaru było wielu. Niektórzy młodziutcy ”strażacy” z takim zapałem gasili ogień, że sami byli mokrzy od stóp do głów. Dla dzieci zorganizowano też szereg zabaw i konkursów. Starsi prowadzili ożywione rozmowy przy stołach, zajadali przepyszne kiełbaski i domowe ciasta, a mogli sobie na to pozwolić, gdyż parę minut wcześniej pani Bernadeta- dyplomowana pielęgniarka zmierzyła chętnym ciśnienie i poziom cukru, wszyscy mieli bardzo dobre wyniki. Dlaczego co roku organizujemy taki rodzinny piknik i w dodatku tak nas on cieszy? Otóż takie imprezy są okazją do integracji społeczności związkowej i branżowej, dają ludziom darmową możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie najbliższych, są pomysłem na wspólne sobotnie popołudnie i wieczór. Nie ukrywam, iż chciałabym też budować dobry wizerunek naszej organizacji oraz zintegrować jej członków, a zatem bardzo dziękuję za wspólnie spędzony czas na naszym rodzinnym pikniku solidarnościowym. Dziękuję wszystkim naszym członkom, ich rodzinom oraz przyjaciołom. Serdeczne słowa podziękowania kieruję w stronę Zarządu za pracę przed i w czasie pikniku. Dziękuję sponsorom, którzy upiekli ciasta. W sposób szczególny dziękuję dzielnym strażakom, policjantowi i pani Bernadce oraz właścicielce i pracownikom restauracji Pilot w Gotartowicach za goszczenie nas. Wszystkim życzę wszystkiego dobrego i zapraszamy za rok.(zdjęcia w galerii)
Przewodnicząca MOZ NSZ Solidarność Pracowników Oświaty-
Hanna Grzelec
|
 |
COOKIES
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.
|