
Stanowisko
Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
z dnia 20 marca 2014 r.
w sprawie wprowadzania do szkół pracowników pedagogicznych
zatrudnianych na podstawie Kodeksu Pracy
Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” stanowczo żąda wycofania rządowego poparcia dla poselskiego projektu zmian w ustawie o systemie oświaty oraz ustawie o cudzoziemcach (zawartej w druku sejmowym 2132), szczególnie zapisów art.1 pkt 1 projektu ustawy, który mówi, że w szkole podstawowej może być zatrudniony asystent nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy.
Rada SKOiW odbiera ten projekt jako kolejny etap systematycznego zmniejszania liczby nauczycieli podlegających ustawie Karta Nauczyciela, a w efekcie likwidację tego aktu prawnego. Asystent nauczyciela ma się legitymować kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej. Będąc zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy stanie się nauczycielem o gorszym statusie zawodowym.
W przypadku braku pozytywnej reakcji ze strony rządu SKOiW wznowi akcję protestacyjną zawieszoną po rekonstrukcji rządu w listopadzie 2013 roku. Stanowczo domagamy się realizacji postulatu NSZZ „Solidarność”, aby Karta Nauczyciela obejmowała wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych niezależnie od organu prowadzącego.
Ryszard Proksa
Przewodniczący SKOiW NSZZ „Solidarność”