
Stanowisko Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”
w sprawie planowanych zmian w zasadach wyboru dyrektorów szkół, w tym udziału uczniów w komisjach konkursowych
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w przepisach dotyczących powoływania dyrektorów szkół, które zakładają m.in. włączenie uczniów do komisji konkursowych.
Tego rodzaju propozycje są – naszym zdaniem – nieprzemyślane, populistyczne i sprzeczne z zasadami odpowiedzialnego zarządzania oświatą. Funkcja dyrektora szkoły to stanowisko wymagające wysokich kwalifikacji, znajomości prawa, umiejętności organizacyjnych i odpowiedzialności za bezpieczeństwo, rozwój i wychowanie uczniów. Oceniać kandydatów na taką funkcję powinni przedstawiciele organu prowadzącego, nadzoru pedagogicznego i rady pedagogicznej – osoby dysponujące wiedzą, doświadczeniem i formalną odpowiedzialnością.
Włączenie uczniów do komisji konkursowych:
rozmywa odpowiedzialność i wprowadza chaos decyzyjny,
naraża młodzież na udział w lokalnych konfliktach i napięciach,
obciąża ich zadaniami, które wykraczają poza ich możliwości i uprawnienia wynikające z wieku i doświadczenia,
osłabia rolę instytucji nadzoru oraz organów prowadzących szkoły.
Szkoła nie jest przestrzenią eksperymentów społecznych, lecz instytucją publiczną, realizującą konkretne cele wychowawcze i edukacyjne. Wymaga stabilnych mechanizmów, jasnej struktury kompetencji i profesjonalizmu – nie medialnie atrakcyjnych, lecz nieodpowiedzialnych rozwiązań. Wzywamy Ministerstwo Edukacji Narodowej do wycofania się z proponowanych zmian, które spotykają się z jednoznacznym sprzeciwem środowiska nauczycielskiego i dyrektorskiego w całym kraju.
System oświaty nie może być przedmiotem ideologicznych eksperymentów – musi pozostać przestrzenią odpowiedzialnego i przemyślanego działania.