
Wiemy już, co znalazło się w szczegółowych propozycjach Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących zmian w systemie wynagradzania nauczycieli, które zostały przedstawione związkom zawodowym. Różnią się one nieco od tych zapowiedzianych, co nie spodoba się środowisku nauczycielskiemu.
- MEiN przekazało związkowcom szczegółowe propozycje zmian w statusie zawodowym nauczycieli i są one nieco inne niż się spodziewano.
- Propozycje obejmują całą pragmatykę zawodową nauczycieli, natomiast jeśli chodzi o złożoną ofertę, to jest to minimalizm, który bije w oczy – mówi w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej Solidarności.
- Jego zdaniem pole do rozmów jest bardzo duże i bardzo szerokie. – Na pewno nad tymi propozycjami będziemy dyskutować zarówno wewnątrz związku, jak i na forum zespołu trójstronnego – dodaje.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało nauczycielskim związkom zawodowym i przedstawicielom samorządu szczegółowe propozycje zmian w statusie zawodowym nauczycieli. Poinformował o tym minister Przemysław Czarnek podczas konferencji 11.05 w towarzystwie wiceministrów Marzeny Machałek oraz Dariusza Piontkowskiego, stwierdzając, że w ten sposób rozpoczęła się bardzo ważna dyskusja na temat uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela poprzez zwiększenie wynagrodzenia i zwiększenia etosu pracy nauczyciela.
– Propozycje, które zostały wysłane do organizacji związkowych oraz do korporacji samorządowych dotyczą całościowo zmian dotyczących pragmatyki zawodowej nauczycieli – mówił Dariusz Piontkowski.
Wskazał przy tym, że zmiany te będą dotyczyły czasu pracy nauczycieli, systemu wynagradzania oraz awansu zawodowego.
Szczegółów jednak nie podał. Nie można się było o nich także niczego więcej dowiedzieć z krótkiej konferencji prasowej ponad to, że te zmiany, to propozycje, które będą dopiero dyskutowane.
Szczegóły już są
Wiemy już, co w tym materiale jest i jakie są te najważniejsze zmiany, które będą dyskutowane podczas najbliższego trzeciego posiedzenia trójstronnego zespołu do spraw statusu pracowników oświaty. Od razu trzeba jednak wyjaśnić, że odnoszą się one wyłącznie do nauczycieli, bo o pracownikach oświaty nie ma w nich mowy.
– Patrzę na to krytycznie i dużo rzeczy mi się nie podoba – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, który zgodził się skomentować zawarte w dokumencie zmiany. Najważniejsze z nich, to:
Wyższe pensum
MEiN proponuje wzrost pensum o 2 godziny dla wszystkich nauczycieli (a nie jak jeszcze tydzień temu wszystkim się wydawało dla tych, którzy będą tego chcieli), co będzie się wiązało z podniesieniem wynagrodzenia. Zaproponowano także dodatkowe 2 godziny bezpłatne dla nauczycieli wychowania fizycznego, plastyki i muzyki, czyli tych którzy nie organizują sprawdzianów pisemnych, nie muszą sprawdzać zeszytów w domu.
Bogdan Bugdalski • 11 maja 2021