Zachęcamy wszystkich członków nauczycielskiej „Solidarności” do wzięcia udziału w akcji oddania krwi, czyli tego, co najcenniejsze. Na 40-lecie powstania „Solidarności” chcieliśmy zebrać 40 litrów krwi. Choć cel został osiągnięty, zachęcamy Rybniczan do wzięcia udziału w kolejnej turze. Pracujący czynnie nauczyciele mają ograniczone możliwości, ponieważ zaczął się rok szkolny, jednak ze względu na dwuzmianowość, wprowadzoną w większości placówek z powodu COVID 19, część z nas zaczyna zajęcia później. Prosimy o zapoznanie się z poniższym apelem i podjęcie dobrej decyzji:
Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy. „Solidarność” rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego pokojowego sukcesu.
Poniżej przedstawiamy Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z dnia 14 sierpnia br. w sprawie projektów aktów prawnych przygotowujących jednostki systemu oświaty do odpowiednich rozwiązań w sytuacji zagrożenia epidemicznego:
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nie skorzystała z zaproszenia na spotkanie w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” p. Ryszard Proksa wystosował pismo do Ministra Edukacji Narodowej p. Dariusza Piontkowskiego: KSOiW_176w_2020 MEN – ws. udziału w spotkaniu 13.08.2020
12 sierpnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał projekty 5 rozporządzeń, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dzięki wprowadzonym zmianom dyrektorzy szkół, placówek dostali narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole, szczególnie, jeśli sytuacja epidemiologiczna zagrozi zdrowiu uczniów. Po otrzymaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego będą mogli elastycznie wprowadzać model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczania zdalnego.
Od dnia 14 września 2020 r. każdy członek „Solidarności” otrzyma bon o wartości 200 zł na wypoczynek w wybranych ośrodkach wczasowych należących do Doms Sp. z o.o. (szczegóły po kliknięciu). Bony można wykorzystać na nocleg wraz z wyżywieniem oraz zabiegi w Centrach Odnowy Biologicznej od września 2020 r. do 31 lipca 2021 r. Wypoczywać można w pięciu ośrodkach Jarnołtówku, Spale i Zakopanem. Szczegóły w biurze.
Bony odbiera Przewodniczący Koła po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym – tel. 32 42 33 120 lub 533 651 947. Dzwonić w tej sprawie można od 10 września.
Dodatkowo każdy posiadacz legitymacji związkowej ma zniżkę 10% w ośrodkach związkowych. Rabat przyznawany jest na wszystkie usługi świadczone przez Doms Sp. z o.o. Rabat łączy się z innymi promocjami i ofertami specjalnymi z wyłączeniem ofert, których regulamin wyklucza możliwość łączenia dodatkowych rabatów.
Hanna Grzelec, przewodnicząca OM NSZZ „Solidarność”
W związku z licznymi próbami manipulowania przez dyrektorów szkół oraz organy prowadzące przydziałem godzin ponadwymiarowych oraz przypadkami bezzasadnego ograniczania etatów pracowników oświaty KSOiW NSZZ „Solidarność” przesyła w załączniku opinię prawną mecenasa Tomasz Gryczana w przedmiocie harmonogramu terminów i czynności prawnych w procedurze zmiany arkusza organizacji.
Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał dziś nagrodę Człowieka Roku Tygodnika Solidarność 2019. Statuetkę wręczono na na gali Tygodnika Solidarność w Zakopanem. W swoim przemówieniu Prezydent RP dziękował za to wyróżnienie: „Bardzo jestem wzruszony i uważam to za wielki zaszczyt dla mnie. To jest wyjątkowe wyróżnienie, że właśnie „Tygodnik Solidarność”, pismo tak bliskie sercu mojego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyznaje mi tę wyjątkową nagrodę”.
Wcześniej płomienne przemówienie wygłosił Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ Solidarność. Oto jego fragment: „Jesteśmy 5 dni przed wyborami. Nie uciekniemy od tego tematu, dlatego pozwólcie, że Solidarność wypowie się także w tym temacie, bo mamy do tego prawo. Jeżeli słyszę niektórych polityków, szczególnie z opozycji, że Solidarność i związki zawodowe powinne zajmować się jedynie sprawami pracowniczymi, to mówię: tak, to nasza polityka. I te ostatnie 5 lat pokazało, że taka polityka zdaje egzamin. Że niekoniecznie musimy wychodzić na ulice, organizować demonstracje, bo dialog, rozmowa, przynosi efekty. I to dla nas bardzo ważne.”
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” od pierwszych dni wybuchu pandemii koronawirusa jako jeden z nielicznych związków zawodowych podjął się walki z próbą ograniczenia prawa nauczycieli do godzin ponadwymiarowych. Działania Krajowej Sekcji okazały się w pełni skuteczne, pomimo nieporadnej z początku postawy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dezinformacji kreowanej przez niektóre nauczycielskie związki zawodowe.
Jak będzie?
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nadal będzie monitorować zmiany prawa w przedmiocie warunków pracy nauczycieli i przeciwdziałać wszelkim próbom ograniczenia wynagrodzenia pracowników oświaty pod pretekstem walki z COVID-19. W przypadku, gdy w ocenie członka NSZZ „Solidarność”, wystąpiły nieprawidłowości w naliczeniu lub wypłaceniu wynagrodzenia, może on złożyć skargę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy, gdzie zostanie ona rozpatrzona z uwzględnieniem określonego stanu faktycznego. W ostateczności nauczyciel lub pracownik administracji szkolnej może starać się wyegzekwować należne mu świadczenia na drodze sądowej.
Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.