
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Europejski Komitet Związków Zawodowych Sektora Edukacji (ETUCE) zwrócił się z prośbą do Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z prośbą o udzielnie krótkiego komentarza w przedmiocie problemów i wyzwań „niewidzialnych bohaterek”, jakimi są kobiety realizujące równolegle, niełatwe obowiązki domowe oraz odpowiedzialne zadania pedagoga i wychowawcy w szkole.
Wywiadu w tym zakresie udzieliła rzeczniczka prasowa KSOiW NSZZ „Solidarność”, p. Monika Ćwiklińska:
„Współczesną polską nauczycielkę można nazwać „niewidzialną superbohaterką”, ponieważ jest osobą, która stawia czoła licznym wyzwaniom. Stara się jak najlepiej wykonywać swoją pracę – uczyć i wychowywać, ale też być dla swoich wychowanków często powiernikiem, przyjacielem, rzecznikiem, opiekunem, doradcą. Musi stale się dokształcać, wymaga bardzo dużo od siebie. Pracuje w stresie, poświęca się, jej praca podlega ciągłej ocenie dzieci, rodziców i przełożonych. Swoje zaangażowanie i emocje przenosi do przestrzeni domowej, gdzie często jest żoną i matką. Z tych ról też chce wywiązywać się jak najlepiej, jest strażniczką domowego ogniska. Pogodzenie wielu nakładających się na siebie ról jest bardzo trudne.”
„W życiu zawodowym najtrudniejsze są zmiany – takie, które nie przynoszą korzyści dzieciom i ich edukacji, a są realizacją wydumanych, nierealnych urzędniczych pomysłów. Powodują one konieczność wytwarzania bardzo dużej liczby dokumentów i zabierają czas, który powinien być poświęcony pracy dla ucznia. To bardzo frustruje i po pewnym czasie prowadzi do wypalenia zawodowego.”
radca prawny Tomasz Gryczan