
Komunikat ze spotkania Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli działającym przy Ministerstwie Edukacji Narodowej
(grupa robocza ds. odpowiedzialności zawodowej nauczycieli)
10 grudnia 2024 r. odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. odpowiedzialności zawodowej nauczycieli.
Spotkanie było poświęcone problemom dotyczących komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli. Ministerstwo odniosło się do postulatów zgłoszonych przez centrale związkowe na poprzednim spotkaniu. Przedstawiciele ministerstwa odnieśli się również
do postulatów zgłoszonych na piśmie. Strona rządowa odmówiła spełnienia postulatu KSOiW o likwidacji całego rozdziału dotyczącego postępowania dyscyplinarnego.
KSOiW podkreśliła, że obecne przepisy wypaczają idee odpowiedzialności zawodowej nauczycieli i jeżeli nie da się przepisów derogować od razu, to należy niezwłocznie skupić się na kilku palących problemach, pracując jednocześnie nad nową formułą odpowiedzialności zawodowej.
Ministerstwo zgodziło się:
1) na wyłączenie Rzeczników Dyscyplinarnych i Przewodniczących Komisji Dyscyplinarnych spod kontroli Kuratorów Oświaty. Obie instytucje wracają do Wojewodów,
2) aby Rzecznikami Dyscyplinarnymi były osoby, które mają wykształcenie prawnicze lub rzetelne doświadczenie prawnicze,
3) aby obsługę prawną i administracyjną Komisjom Dyscyplinarnym zapewnił Wojewoda we wszystkich aspektach.
Dodatkowo ustalono, że pilnie zostanie zaproponowane rozwiązanie dotyczące odwołania się nauczyciela od zawieszenia, w tym obniżenia nauczycielowi wynagrodzenia i utraty prawa do dodatków. Powstanie również wzór zawiadomienia o możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego i zawieszenia nauczyciela w obowiązkach, aby każdy nauczyciel wiedział, jakie w tym przypadku przysługują mu uprawnienia.
Na wniosek KSOiW na kolejne spotkanie zostaną zaproszeni Przewodniczący KDN z całego kraju, których reprezentacja również włączy się w pracę nad przygotowaniem nowych przepisów.
Podkreślono konieczność: rozwiązania problemu przewlekłości postępowań, stworzenia systemu teleinformatycznego w zakresie postępowań dyscyplinarnych, przepisów na podstawie których będzie można warunkowo umorzyć postępowanie dyscyplinarne, jeżeli delikt jest małej wagi, doprecyzowania nieostrego pojęcia „dobro dziecka”.
KSOiW kolejny raz podkreśliła, że konieczne jest wprowadzenie do obiegu prawnego odpowiedzialności urzędniczej dyrektorów szkół.
Kolejne spotkanie grupy roboczej odbędzie się w pierwszej połowie lutego 2025 r.
KSOiW NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Lesław Ordon, r. pr. Tomasz Gryczan i Krzysztof Wojciechowski.
Za Prezydium KSOiW
Krzysztof Wojciechowski