
Strajk, manifestacja czy inna forma protestu? O tym zadecyduje zwołana w Warszawie na dzień 22 września nadzwyczajna Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Prezydium negatywnie odnosi się do obecnie konsultowanych projektów rozporządzeń MEN.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, wobec braku reakcji rządu RP na przedstawiane wielokrotnie postulaty związku, zdecydowało o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”, która podejmie decyzje o kolejnych działaniach protestacyjnych środowiska oświatowego.
Prezydium zwraca się do wszystkich członków związku i innych osób zainteresowanych z prośbą o poparcie sprzeciwu wobec transatlantyckiego porozumienia ws. handlu i inwestycji, które zagraża m.in. polskiej edukacji publicznej (więcej informacji na stronie KSOiW www.solidarnosc.org.pl/oswiata).
Przewodniczący KSOiW przedstawił członkom Prezydium sprawozdanie z międzynarodowej konferencji dotyczącej reaktywacji dialogu społecznego w sektorze edukacji w Polsce.
Analizując projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i stanowisko dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” wnosi o uwzględnienie przedstawicieli reprezentatywnych Związków Zawodowych w procedurach konkursowych.
Głęboka analiza przedstawionego Związkowi projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zmusiła nas do wyrażenia sprzeciwu wobec tak sformułowanych zapisów, które będą skutkowały zwolnieniami lub ograniczeniem wymiaru zatrudnienia nauczycieli, którzy do 2020 r. nie uzyskają wymaganych kwalifikacji. Szczegóły naszego stanowiska w załączonej opinii.
przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa