
Projekt MEN ws. zatrudniania specjalistów narusza definicję stosunku pracy przyjętą w powszechnym prawie pracy – oceniła oświatowa „Solidarność”. Resort edukacji uważa, że jego propozycja zmiany przepisów ułatwi zatrudnianie np. pedagogów i psychologów w niepublicznych jednostkach systemu oświaty.
W połowie czerwca do opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który zakłada możliwość prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami do dziewięciu godzin tygodniowo w niepublicznych przedszkolach i szkołach przez nauczycieli specjalistów, m.in. pedagogów i psychologów, na innej podstawie niż umowa o pracę (umowa zlecenie, umowa B2B). Obecnie mogą oni być zatrudniani do 4 godzin tygodniowo.
Resort wskazał, że „tak zatrudnieni nauczyciele specjaliści w obecnym stanie nie są uwzględniani w minimalnej liczbie etatów specjalistów (…), co po wprowadzeniu projektowanych zmian legislacyjnych również ulegnie zmianie”. Uzasadnił, że „celem propozycji deregulacyjnej jest ułatwienie zatrudniania nauczycieli specjalistów w niepublicznych jednostkach systemu oświaty (…), co pozwoli na szybsze rozwiązanie problemu spełnienia standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów w tych jednostkach”.
Cały artykuł dostępny tutaj.