Egzamin z „Solidarności” trzeba zdawać codziennie swoją ciężka pracą. Powołano w 1980 roku, abyśmy byli nie tylko strażnikiem historii, ale także rozwiązywali bieżące problemy polskich pracowników i tak się dzieje – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” 3 września podczas obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 35. rocznicy górniczych strajków z sierpnia 1988 roku.
Piotr Duda podkreślił, że fundamentem i najważniejszym postulatem porozumień sierpniowych było powołanie niezależnej od władzy reprezentacji robotników. – To było marzenie pracowników w 1980 roku, aby ktoś ich wreszcie reprezentował, aby dbał o ich warunki pracy, ale przede wszystkim o to, aby byli traktowani w sposób podmiotowy, a nie jak przedmiot. To była wola tych setek tysięcy strajkujących w sierpniu 1980 roku w prawie 700 zakładach pracy w naszym kraju – mówił przewodniczący Komisji Krajowej.
Najlepszy hołd to spełnienie postulatów
Zaznaczył, że najlepszym hołdem dla uczestników strajków sprzed 43. lat jest realizacja kolejnych spraw ważnych dla pracowników. Piotr Duda wskazał, że w porozumieniu podpisanym z rządem w 7 czerwca 2023 roku „Solidarności” udało się zrealizować m.in. postulat dotyczący przywrócenia emerytury pomostowych oraz wzmocnienia ochrony działaczy związkowych przed bezprawnym wyrzuceniem z pracy.
Przewodniczący Komisji Krajowej związku w swoim wystąpieniu zachęcił też do udziału w październikowych wyborach parlamentarnych oraz w ogólnokrajowym referendum. Zwrócił uwagę, że dwa z pytań referendalnych: dotyczące wieku emerytalnego oraz prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw są ściśle powiązane z postulatami od wielu lat zgłaszanymi przez NSZZ „Solidarność”.
Również nasza delegacja była tam obecna.

