menu

Przydatne Linki

polecamy

30
Styczeń
2020

Komunikat ze spotkania Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

Warszawa, 29.01.2020 r.

W dniu 29 stycznia 2020 r. w MEN odbyło się spotkanie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania  NSZZ „Solidarność” reprezentowali w nim: Monika Ćwiklińska, Tomasz Gryczan i Henryk Domian. Tematem posiedzenia było omówienie propozycji zmian w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Przedstawiciele ministerstwa przypomnieli, jakich zmian prawnych dokonano w ww. przepisach w 2016 i 2019 roku i czym były one podyktowane. Następnie podano dane statystyczne dotyczące liczby postępowań dyscyplinarnych W dalszej części spotkania przedstawiciele związków zawodowych i samorządów dyskutowali na temat propozycji zmian przepisów, jakie dotarły do MEN  (w załączeniu fotografie prezentowanych slajdów oraz materiał do dyskusji przekazany przez ministerstwo).

Henryk Domian powołując się na swoje 30-letnie doświadczenie w pracy przy ok. 200 sprawach wskazał na liczne patologie w pracy rzeczników i komisji dyscyplinarnych, zwłaszcza w okresie ostatnich 10 lat. Zauważył, że istniejące aktualnie przepisy są w dużej mierze wykorzystywane do pozbywania się niewygodnych nauczycieli lub dyrektorów. Stwierdził, że jeśli przepisy te miałyby obowiązywać w takim jak dziś kształcie, to właściwszym byłoby ich uchylenie w całości.

Tomasz Gryczan przedstawił stanowisko KSOiW odnosząc się do poszczególnych propozycji zawartych w materiale. Negatywnie ocenił rozdział 10 ustawy Karta nauczyciela jako sprzeczny z zasadami techniki prawodawczej, a procedurę odpowiedzialności dyscyplinarnej określił jako zbyt obszerną i skomplikowaną. Wskazał na nielogiczność zapisu ust. 2 w art. 75 KN i skrytykował przepis ust. 2a jako mechanizm bezrefleksyjnej denuncjacji nauczyciela do rzecznika dyscyplinarnego w sytuacji podejrzenia popełnienia czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Wyraził zdanie, że w przypadku pozostawienia ww. przepisów ust. 2a art. 75, należy wydłużyć czas w celu rozpoznania sprawy przez dyrektora lub organ prowadzący. Mecenas Gryczan negatywnie ocenił propozycję rozszerzania katalogu kar określonych w art. 76 KN.

W związku z tym, że podczas spotkania omówiono tylko 4 pierwsze propozycje przedstawionego materiału, dalszą dyskusję przeniesiono na kolejne spotkanie, które odbyć ma się nie wcześniej, niż za dwa tygodnie. (prezentacja)

Minister D. Piontkowski zwrócił się do obecnych stron dyskusji o przygotowanie propozycji katalogu przewinień dyscyplinarnych i adekwatnych do nich kar.

Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” dementuje nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez niektóre media. 

Oświadczamy,  iż w styczniu b.r. nie odbyła się Rada KSOiW i nie zostały przyjęte żadne stanowiska Krajowej Sekcji w sprawie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w tym o odpowiedzialności dyscyplinarnej. Takie stanowiska będą przyjęte podczas pierwszego w 2020 roku posiedzenia Rady KSOiW w Płocku 12 lutego.

Nieprawdziwa jest również informacja o tym, że KSOiW przedłożyła ministerstwu edukacji propozycję likwidacji Rozdziału 10 KN statuującego odpowiedzialność dyscyplinarną nauczycieli, a niekorzystne zmiany prawne czyli art. 75 KN ust. 2a są konsekwencją podpisanego porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. pomiędzy NSZZ „S” a rządem RP, co sugerował w swoich wystąpieniach podczas obrad Zespołu wiceprezes ZNP K. Baszczyński.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

27
Styczeń
2020

Komunikat dotyczący propozycji KSOiW zmian w Karcie nauczyciela

Warszawa, 27.01.2020 r.

W związku z dyskusją medialną na temat zmian w Karcie Nauczyciela informuję, że Prezydium podczas swojego posiedzenia w dniach 15-16 stycznia 2020 r. dyskutowało m.in. o przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Propozycja likwidacji Rozdziału 10. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest jedną z możliwości, o której rozmawiać będziemy podczas lutowej Rady SKOiW w Płocku.
Przypominam o wystosowanej przez przewodniczącego Ryszarda Proksę prośbie o przygotowanie opinii i stanowisk dotyczących zmian w Karcie nauczyciela, które będą podstawą do dyskusji i przyjęcia stanowiska przez Radę SKOiW w Płocku. Prośba ta została skierowana do wszystkich członków Rady oraz przewodniczących regionalnych sekcji oświaty i wychowania w dniu 14 stycznia 2020 r.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

26
Styczeń
2020

Aktualności – Rybnik

W czasie ferii odbyło się robocze spotkanie Hanny Grzelec (Solidarność), Izabeli Faksy (ZNP) z naczelnik wydziału edukacji, panią Katarzyną Fojcik.

Rozmawiano o zapisach w ponadzakładowym układzie, zwłaszcza tych, dotyczących wynagrodzeń. Stronie Związkowej zależy, aby zminimalizować spłaszczenie wynagrodzeń wśród pracowników Administracji i Obsługi.
Po raz kolejny też w rozmowach wróciliśmy do kwoty dodatku motywacyjnego przyznawanego pracownikom pedagogicznym. Obiecano nam, że do rozmów na ten temat możemy wrócić najszybciej w kwietniu (jeszcze niedawno mówiono o czerwcu).

Hanna Grzelec, Przewodnicząca OM NSZZ „Solidarność”
Pracowników Oświaty w Rybniku

20
Styczeń
2020

Komunikat z obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

W dniu 15 stycznia 2020 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w którym brała udział przedstawicielka Prezydium KSOiW – sekretarz Agata Adamek. Celem spotkania było przekazanie przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego  informacji na temat planowanych działań – kierunków i priorytetów w zakresie oświaty i wychowania.

Minister zapowiedział, że w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy MEN przedstawi projekt dotyczący nowej pragmatyki zawodowej czyli oceny pracy nauczyciela, awansu zawodowego i systemu wynagradzania związanego ze zmianą sposobu finansowania oświaty. Podkreślił fakt podniesienia wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. o 15% oraz oświadczył, że zabiega o dalsze podwyżki dla tej grupy zawodowej. Dużo uwagi podczas spotkania poświęcono szkolnictwu zawodowemu, o którym mówiła wiceminister Marzena Machałek. 

Omawiano również kwestię związaną z nauczaniem włączającym i problemami dotyczącymi uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zostaną przeznaczone znaczne środki prowadzące do zwiększenia efektywności pomocy dla takich dzieci. Przekazano informację o spotkaniu w MEN w dniu 29 stycznia 2020 r. dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. 

Wspomniano o zróżnicowaniu braków kadry nauczycielskiej między dużymi ośrodkami miejskimi i pozostałą częścią kraju. Przypomniano również o możliwościach zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli zawodu. Minister edukacji stwierdził, że nie ma potrzeby wprowadzania nowego przedmiotu dotyczącego klimatu, gdyż treści dotyczące tego zagadnienia zawarte są w postawach programowych i mogą być realizowane przez nauczycieli. Minister Piontkowski stwierdził, że status zawodowy nauczycieli powinien być określony w dokumencie, jakim jest Karta nauczyciela. 

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

Informacja Ministra na temat planowanych działań w zakresie oświaty. Sejm 15.01.2020 r.

12
Styczeń
2020

Odpowiedź na inicjatywę „emerytalną” Senatu RP

Od wielu lat członkowie Solidarności Oświatowej przypominają o niekonstytucyjnym rozwiązaniu dotyczącym likwidacji art. 88KN i zastąpieniu go świadczeniem kompensacyjnym dla nauczycieli z klauzulą kategorycznie zakazującą pracy w oświacie.

Nauczyciel, który przejdzie na świadczenie, nie mam prawa zatrudnić się nawet na kilka godzin w placówce oświatowej, bo to wiązałoby się z natychmiastowym zawieszeniem świadczenia. Jest to chyba jedyna grupa zawodowa, która została tak potraktowana.

11
Styczeń
2020

Ferie, ferie, ferie…

Życzymy bezpiecznego i niezwykle udanego urlopu!

Hanna Grzelec, Przewodnicząca OM NSZZ „S”

09
Styczeń
2020

Kolejny komunikat Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”

Warszawa, 09.01.2020 r.

W związku z przedstawieniem autopoprawki rządu do projektu ustawy budżetowej na 2020 rok, Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przypomina, iż nie akceptuje terminu i wysokości podwyżek nauczycieli proponowanych przez rząd RP

Rząd w projekcie ustawy budżetowej nie przewiduje skutków finansowych wzrostu płac nauczycieli w przyszłym roku budżetowym, wynikających z Porozumienia  między stroną rządową i stroną związkową, reprezentowaną przez przedstawicieli KSOiW NSZZ „Solidarność”, zawartego 7 kwietnia 2019 r. w przededniu strajku w szkołach i placówkach oświatowych. Wówczas, podczas burzliwych negocjacji, postulatem NSZZ „Solidarność” związanym z płacami nauczycieli był wzrost wynagrodzeń o 15% z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 oraz zmiana systemu wynagradzania nauczycieli po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi w ten sposób, by nowy model kształtowania płac tej grupy zawodowej mógł być wdrożony od 1 stycznia 2020 roku i uwzględniał 15% podwyżkę. NSZZ „Solidarność” domaga się zwiększenia w ustawie budżetowej środków finansowych gwarantujących 15 % wzrost płac.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

03
Styczeń
2020

Komunikat Prezydium KSOiW

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w dniu 31 grudnia 2019 roku zwróciło się do rządu RP z żądaniem podjęcia konkretnych działań w celu realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. zawartego między przedstawicielami rządu RP i KSOiW.

Uważamy, że rząd RP nie podjął dotychczas żadnych kroków zmierzających  do realizacji punktu VI porozumienia – czyli wypracowania nowego systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, który to system obowiązywałby od 2020 roku. Dlatego uważamy za konieczne doprowadzenie do pilnego spotkania sygnatariuszy zawartego porozumienia – przedstawicieli KSOiW i rządu RP. Zwróciliśmy się również do przewodniczącego KK NSZZ „S” o udzielenie silnego wsparcia w tej sprawie.

Monika Ćwiklińska, Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”




COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.