menu

Przydatne Linki

polecamy

29
Sierpień
2018

ocena pracy nauczyciela raz na 5 lat

Ocena pracy nauczyciela będzie przeprowadzona raz na pięć, a nie raz na trzy lata. MEN trochę łagodzi swoje stanowisko w tej sprawie. Projekt ustawy w tej sprawie ma się pojawić jeszcze w tym tygodniu.

– Od września rozpoczynamy cykl oceniania nauczycieli, który ma nauczyciela dyplomowanego doprowadzić do dodatku 500+. Chcemy być razem z wami, podejmujemy trud dyskusji na temat oceny – mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas omówienia planów na przyszły rok szkolny. Zapowiedziała, że w czwartek MEN przedstawi projekt ustawy, w która wprowadzi zmiany w przepisach dotyczących oceniania nauczycieli.

Ocena pracy nauczyciela raz na pięć lat

Od 1 września 2018 r. zmieniają się przepisy Karty Nauczyciela, skala ocen stanie się szersza – oprócz wyróżniającej, dobrej i negatywnej pedagog będzie mógł otrzymać również notę bardzo dobrą. Od września 2020 r. nauczyciele dyplomowani z najwyższą oceną pracy dostaną dodatek do pensji – docelową wysokość ok. 500 zł osiągnie on w 2022 r.

Oeny pracy nauczyciela po raz pierwszy na podstawie nowych przepisów należy dokonać  do: (art. 123 ufzo):

  • 30.06.2020 r. w przypadku nauczyciela dyplomowanego, który 1.09.2018 r. legitymuje się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od uzyskania tego stopnia awansu;
  • 31.08.2021 r. w przypadku nauczyciela kontraktowego bądź mianowanego, a jeżeli w tym okresie rozpocznie on staż na kolejny stopień awansu zawodowego – po jego zakończeniu.

Jak zapowiedziała we wtorek minister edukacji, MEN chce złagodzić początkowe założenia – nauczyciel będzie oceniany będzie co 5 lat, a nie co trzy lata, jak obecnie zakłada przepis. Szefowa resortu edukacji zapowiedziała też, że pierwszy rok wdrażania zmian w ocenianiu pedagogów będzie wyzwaniem dla wszystkich.

Jak podkreśliła szefowa resortu w pierwszym roku wdrażania reformy edukacji, czyli w 2017 r. o 17 768 wzrosła liczba etatów nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach oraz placówkach. W roku szkolnym 2016/2017 było 673 323 etatów, zaś w 2017 r. było ich 691 000. Wzrosła również liczba nauczycieli, która w roku szkolnym 2017/2018 wyniosła 694 636, czyli o 10 139 więcej niż rok wcześniej.

 

Szkolenia dla nauczycieli organizujących egzamin ósmoklasisty

– Rok szkolny 2018/2019 to rok kolejnego, spokojnego informowania o wdrażanych reformach, w tym nowych podstaw programowych – mówiła minister Anna Zalewska – Już mamy sześć roczników, które uczą się  na nowych zasadach – dodała, podkreślając, że MEN przygotował dla nich 151 podręczników do nauki nowej podstawy programowej.

 

Przypomniała o nowym egzaminie, który w 2019 r. napiszą ósmoklasiści – odbywać się on będzie w dniach  15 do 17 kwietnia 2019 r. Egzamin gimnazjalny zaplanowano na termin od 10 do 12 kwietnia 2019 r.  – przystąpi do niego około 355 tys. i odbędzie się na dotychczasowych zasadach.

 

Nauczyciele odpowiedzialni za jego organizację zostaną przeszoleni przez Ośrodek Rozwoju Edukacji – w wypadku matematyki i polskiego większość zadań będą stanowić zadania otwarte. Minister edukcji podkreśliła, że nie będzie żadnych problemów z rekrutacją podwójnego rocznika do liceów i techników.

– Będziemy w tym zakresie współpracować z kuratoriami, przygotowaliśmy też kampanię informacyną na ten temat – mówiła Anna Zalewska. Pokazała też plakat, który zostanie wykorzystany w akcji promocyjnej.

Nowe szkolnictwo zawodowe

Duże zmiany MEN planuje również w przepisach dotyczących szkolnictwa zawodowego. Jak podkreśliła Anna Zalewska trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, dotyczące m.in. zmiany w klasyfikacji zawodów, finansowaniu szkół zawodowych czy praktycznej nauki zawodu, w tym kształcenia młodocianych.

 

Już 1 września 2018 r. wejdzie też w życie rozporządzenie regulujące doradztwo zawodwe – według MEN zmiany sprawią, że uczeń będzie miał wsparcie w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Jak zapewnia resort edukacji, uczniowie szkoły podstawowej, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2018 r. w klasie 8, mogą planować kontynuowanie nauki poprzez realizowanie przygotowania zawodowego u pracodawcy (jako młodociany pracownik).

27
Sierpień
2018

 

Spotkanie przedstawicieli Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z minister Anną Zalewską w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się z inicjatywy szefowej resortu. Przed spotkaniem członkowie Prezydium omówili najpilniejsze i najważniejsze problemy, które należy przedstawić minister Annie Zalewskiej. Zdecydowano, że podczas spotkania w MEN powinny być bezwzględnie poruszone tematy, zawarte w liście najważniejszych postulatów, które sformułowała KSOiW NSZZ „Solidarność” po spotkaniu delegatów Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z premierem Mateuszem Morawieckim, które odbyło się 7 sierpnia w Gdańsku. Ta lista została wysłana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przedstawiciele Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” w trakcie rozmowy z minister Anną Zalewską naświetlili, jakie są nastroje wśród nauczycieli oraz poinformowali, że jest gotowość protestacyjna. Pierwszym tematem, który został podjęty przez przedstawicieli „Solidarności” były kwestie dotyczące podwyżki wynagrodzeń oraz zmiany systemu wynagradzania. Minister edukacji poinformowała, iż nie jest w jej gestii przyjęcie rekomendowanych przez KSOiW NSZZ „Solidarność” rozwiązań dotyczących kwestii płacowych. Niemniej jednak ustalono, że „Solidarność” przedstawi propozycje rozwiązań prawnych dotyczących zmiany systemu wynagradzania, a te minister Anna Zalewska zobowiązała się przekazać premierowi jako temat do dalszych dyskusji. 

 Omówiono także inne niekorzystne zmiany prawne, a wśród nich dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, oceny pracy nauczyciela, likwidacji godzin pokarcianych, urlopu dla poratowania zdrowia. Dyskutowano nad szczegółami przepisów i możliwymi zmianami. Minister wysłuchała uwag i zgodziła się zmienić zapis dotyczący obligatoryjnej oceny pracy nauczyciela z trzech na pięć lat. Komunikat szefowej resortu w tej sprawie ma się ukazać na stronie MEN w przyszłym tygodniu. W trakcie dyskusji ustalono, że KSOiW NSZZ „S” przedstawi w trybie pilnym konkretne zmiany w przepisach prawnych dotyczących podniesionych kwestii.  Nowe propozycje zmian w przepisach prawnych minister edukacji zobowiązała się przedstawić premierowi.

Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

 Olga Zielińska

27
Sierpień
2018

nauczyciele stracili cierpliwość

 

Lesław Ordon: nauczyciele stracili cierpliwość

Oświatowa „Solidarność” chce odwołania minister edukacji, Anny Zalewskiej.

– Daliśmy pani minister duży mandat zaufania. Zmiany, jakie nastąpiły w oświacie były na barkach nauczycieli, a ci w zamian nie otrzymali podwyżek – mówił w Radiu eM Lesław Ordon z oświatowej „Solidarności”. Związek zażądał ostatnio odwołania minister edukacji, Anny Zalewskiej. – Jest duże prawdopodobieństwo, że 15 września cały związek pojedzie do Warszawy – dodał gość „Rozmowy poranka”.

27
Sierpień
2018

gratulacje

Monika Nowrot, nasza koleżanka, która do dzisiaj pracuje dla Solidarności wpisuje się do Księgi z Okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, zdjęcia zostały zrobione podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. Monika również otrzymała to prestiżowe odznaczenie. Gratulujemy, Moniko.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi i w budynku

27
Sierpień
2018

komunikat

 

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” postanowiła: włączyć się w ideę protestu przeciwko działaniom rządu  wobec sfery budżetowej, zaproponowaną przez Komisję Krajową „Solidarność”; zalecić jednostkom organizacyjnym oświatowej solidarności,  aby nie korzystały z prawa opiniowania regulaminów oceniania nauczycieli, zamiast tego należy udzielić pomocy swoim członkom w procesie ich tworzenia.

Nadzwyczajna Rada KSOiW NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 26 czerwca 2018 r. w Warszawie jednogłośnie postanowiła włączyć się w scenariusz protestu sfery budżetowej zaproponowanej przez Krajową Komisję NSZZ „Solidarność”. Branża oświatowa żąda od Ministerstwa Edukacji Narodowej i rządu RP przede wszystkim wzrostu płac w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i wycofania niekorzystnych rozporządzeń – w szczególności dotyczących oceny pracy nauczyciela i wydłużenia awansu zawodowego. W sytuacji niespełnienia naszych żądań 15 września 2018 r. będziemy manifestować swoje niezadowolenie, gorycz i  rozczarowanie z prowadzonej polityki oświatowej. 

Obowiązek tworzenia regulaminów oceny pracy nauczycieli na poziomie każdej szkoły, na podstawie skrytykowanego przez NSZZ „Solidarność” rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o ocenianiu nauczycieli, nie jest „dobrą zmianą” w oświacie. Wzrost biurokracji, atmosfera niepewności oraz konfliktowania nauczycieli – nad tymi zagadnieniami dyskutowali członkowie Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”. W gąszczu kryteriów, które ma spełnić nauczyciel, aby uzyskać najwyższe oceny swojej pracy, istnieje wiele pułapek i niepewności, dlatego Związek postanowił pomóc nauczycielom. Negatywna opinia naszego Związku, zarówno do zapisów ustawowych, jak i do wydanych na jej podstawie rozporządzeń, skutkuje przyjęciem stanowiska, w którym Rada KSOiW  będzie zalecała, aby jednostki organizacyjne Związku  branży oświatowej odstąpiły od opiniowania tworzonych w szkołach regulaminów oceniania.

Ponadto Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” omówiła organizację 81 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę w dniu 2 lipca 2018 r. oraz zaapelowała do całej społeczności oświatowej o udział i zamanifestowanie jedności i solidarności w słusznych dla środowiska sprawach. Decyzją Prezydium KSOiW, Monika Ćwiklińska będzie pełnić funkcję łącznika z Krajowym Duszpasterstwem Nauczycieli – NSZZ „Solidarność”.

Powołanie rzecznika KSOiW NSZZ „Solidarność”, wykonanie zaleceń Krajowej Komisji Wyborczej, ustalenie rocznego terminarza posiedzeń Rady, przyznanie Złotych Odznak  KSOiW NSZZ „Solidarność” – zakończyło obrady Nadzwyczajnej Rady KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Zbigniew Świerczek

Zastępca Przewodniczącego

KSOiW NSZZ „Solidarność”

27
Sierpień
2018

propozycje do oceny pracy nauczyciela

Materiały do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów przy opracowaniu regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczyciela.

 

Zgodnie z zapowiedziami zamieszczamy propozycję materiału wyjściowego do przygotowania regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczycieli, do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów.

 

Materiał przedstawia propozycję:

  • konstrukcji regulaminu,
  • przykładowych wskaźników, które w przypadku ich wykorzystania należy dostosować do specyfiki pracy szkoły (np. do zapisów statutu szkoły, do projektów, programów realizowanych w szkole, oczekiwanych konkretnych efektów pracy nauczycieli w związku z potrzebami uczniów danej szkoły),
  • sposobu wykorzystania wskaźników do określenia poziomu spełnienia poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczyciela.

Przykładowe wyjściowe propozycje :

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów szkół

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów przedszkoli

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów placówek doskonalenia nauczycieli

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów bibliotek pedagogicznych

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów MOS MOW innych ośrodków

Materiał do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów młodzieżowych domów kultury

Konstruując regulamin należy uwzględnić specyfikę danej szkoły, pamiętając, że:

  • wskaźniki nie mogą wykraczać poza zakres kryterium i muszą być zgodne z  przepisami prawa,
  • wszystkie kryteria mają tę samą wagę w ustalaniu ostatecznej oceny, tzn. wartość określająca maksymalny poziom spełnienia kryterium musi być taka sama dla wszystkich kryteriów (w załączonych przykładach, dla wszystkich kryteriów oceny pracy wartość określająca maksymalny poziom ich spełnienia wynosi 3).

Sprawy dotyczące oceny pracy nauczycieli prowadzi w Ministerstwie Edukacji Narodowej Departament Współpracy z Samorządem Terytorialnym.

27
Sierpień
2018

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.




COOKIES

Strona wykorzystuje pliki cookies: niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika. W wielu przypadkach przeglądarki internetowe domyślnie dopuszczają stosowanie plików cookies. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonywać zmian ustawień przeglądarki dotyczących akceptacji i przechowywania plików cookies. Jeśli nie wyłączysz w ustawieniach przeglądarki obsługi plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.